Ich lásku nerozdelil ani Berlínsky múr. Za svojim mužom utiekla natlačená v palivovej nádrži
Tímea Gurová
Tímea Gurová

Ich lásku nerozdelil ani Berlínsky múr. Za svojim mužom utiekla natlačená v palivovej nádrži

Regina a Eckhard si celé mesiace písali listy a dúfali, že raz budú navždy spolu.

— Foto: Reprofoto: ITV News

Nemecko – Presne pred 60 rokmi sa začalo so stavbou múru, ktorý kruto rozdeľoval životy. Betónová bariéra Berlínskeho múru držala od seba dva svety takmer ďalších 30 rokov. To však nikdy neznamenalo, že ľudia situáciu akceptovali, že sa prestali zaujímať o tých na tej druhej strane a zabudli na všetko, čo ich s nimi spájalo. Prekonať viac ako tri a pol metra vysokú múr sa pokúšalo tisíce ľudí. Mnohí z nich za to zaplatili životom.

Stavba Berlínskeho múru
Stavba Berlínskeho múru Foto: Instagram: timelinewh

Regina a Eckhard Albrechtovi sa stretli v roku 1967 vo východnom Berlíne na školskom stretnutí ich otcov. Túto udalosť úrady povolili. Keď sa Eckhard vrátil domov do Západného Berlína, začali si písať listy. Po pol roku zistili, že ich číta aj východonemecká špionážna agentúra. „Ráno ma zatkli a odviedli do väzenia na výsluch,“ spomína Regina, ktorá svoj príbeh prerozprávala v televízii ITV News. Agentov zaujímalo, či sa chystá utiecť. Vedela, že kladná odpoveď by ju poslala rovno do väzenia. „Opýtali sa ma, miluješ toho muža? Odpovedala som, že mám 18 rokov a ani neviem, čo je láska,“ hovorí Regina. Odpoveď dôstojníkov zmiatla. Poslali ju domov s prísľubom, že kontakt s mužom z nesprávnej strany múru preruší. Regina sa potom začala stretávať aj s inými mužmi. Vedela, že je sledovaná a chcela špiónov uistiť, že o Eckharda už nemá záujem. Listy si však začali posielať tajne prostredníctvom svojej babičky.

Foto: TASR/AP

Po čase sa im podarilo stretnúť v Maďarsku. Dohodli sa, že obaja skončia vysokú školu a potom nájdu spôsob ako byť navždy spolu. Eckhard v roku 1971 zaplatil priekupníkovi za to, že dostane Reginu tajným tunelom na druhú stranu. Nepodarilo sa. Úrady podzemný priechod objavili skôr, než sa cez ním Regina mohla dostať za svojou láskou. V tom istom roku vycestovala do Rumunska, kde sa zase dohodla s ďalším mužom, že ju vezme do Juhoslávie a potom prepraví do Rakúska. Ukryť sa mala v upravenom aute. A tak sa aj stalo. Reginu natlačili do malého priestoru, kde bola pôvodne palivová nádrž. „Všade naokolo bolo cítiť benzín. Bol to strašný smrad,“ opisuje Regina. Na hranici ju neobjavili, a tak sa jej naozaj podarilo dostať do slobodného sveta. „Zavolali mi zo Salzburgu, že je tam. A ja som bol veľmi šťastný a šťastný som až dodnes,“ dodáva Eckhard. Vzali sa hneď krátko na to a spolu sú tak už 50 rokov. Regina teda prešla dvetisíc kilometrov, aby sa dostala na druhú stranu Berlínskeho múru. „Privítali ma s pohárom šampanského. Vitaj v Západnom Berlíne. Bol to pre mňa veľký moment,“ uzatvára Regina. Rozhodnutie riskovať a podniknúť takúto nebezpečnú cestu nikdy neoľutovala. Svedčí o tom aj to, že sú spolu šťastní dodnes. Presne ako plánovali.        

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…