Potrebujete schudnúť, alebo pribrať?
Inzercia
Inzercia

Potrebujete schudnúť, alebo pribrať?

Je všeobecne známe, že jedlo vplýva na fyzické zdravie, no podstatnou mierou ovplyvňuje aj psychiku. Zákonitosti medzi vzťahom k jedlu a ľudskou psychikou skúma nutričná psychológia, ktorá ponúka návody, ako sa vyvarovať nadváhe či podvýžive.

ilustračné foto — Foto: dreamstime

Pokiaľ si chcete udržať optimálnu hmotnosť, stačí porozumieť vlastnému telu a vedieť, koľko kalórií denne potrebuje. Priemerných 2000 kalórií na deň je všeobecný odhad - slúži ako orientačný základ, ktorý je potrebné individuálne spresniť. Skutočný počet kalórií, ktorý má človek denne konzumáciou jedla prijať závisí od jeho hmotnosti, výšky, veku, pohlavia a najmä od jeho fyzickej aktivity. Pohyb a cvičenie totiž zásadne spaľovanie prijatých kalórií ovplyvňuje.   

Máte problém schudnúť?

Pýtate sa, ako kalórie okresať, keď potrebuje človek schudnúť? V prvom rade by sa mal každý, kto nie je spokojný so svojou hmotnosťou, zbaviť negatívnych stravovacích návykov. Vyhnúť sa prejedaniu, konzumácii jedla vo večerných hodinách, jedeniu príliš mastných pokrmov a pitiu sladkých nápojov. Veľmi kalorické sladkosti je dobré nahradiť menej kalorickými. Vhodné sú zdravé sušienky, ktoré obsahujú nízky podiel cukru a orechy, ktoré sú plné vitamínov a minerálov. Výživné orechy možno konzumovať aj vo forme nátierok. Skvelým tipom je jemný krém slowtella, ktorý je vyrobený z lieskových orechov, kakaa a kokosových kvetov. Jedálny lístok človeka, ktorý si chce udržať optimálnu hmotnosť, má obsahovať chudé mäso a kvalitné syry, celozrnné pekárenské výrobky, strukoviny, kyslomliečne nápoje, ovocie a zeleninu. No prijaté množstvo kalórií nesmie byť vyššie, než vydané množstvo kalórií. A dôležitý je aj správny pitný režim. Pre telo je najvhodnejšia čistá voda, ktorá je nevyhnutná pre dobré fungovanie metabolizmu. Pomáha tráveniu, aj vylučovaniu odpadových látok z tela. Okrem vody sú pre organizmus cenné tiež bylinkové čaje a čerstvé zeleninové šťavy. 

Máte problém pribrať?

Každá minca má dve strany a veľa ľudí má problém nielen schudnúť, ale aj pribrať. Pokiaľ patríte aj vy medzi tých, ktorí potrebujú zvýšiť svoju hmotnosť, vyskúšajte pivovarské kvasnice – pangamin. Jedná sa o prírodný zdroj látok, ktorý obsahuje bielkoviny a množstvo dôležitých enzýmov, esenciálnych kyselín a stopových prvkov. Pangamin obsahuje nukleotidy, puríny, aminokyseliny, vitamíny skupiny B a minerály - vápnik, fosfor, draslík, horčík, železo, meď, zinok a mangán. Pivovarské kvasnice pôsobia v tele protizápalovo - zlepšujú trávenie, vstrebávanie a vylučovanie potravy. Tiež osožia pleti, vlasom a nechtom, potláčajú únavu, podráždenosť a nespavosť.   

Už ste čítali?

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…

Slovák Marek pracuje pre Teslu: Tvrdú morálku v práci vydržíte,…

Marek Vančo pracuje v americkej centrále Tesly v tíme autopilota pre samojazdiace…

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…

Mamou v dobe covidu: Nevedeli sme, čo nás čaká. Slovenky priznali,…

Strach o seba, aj dieťatko. Mamy musia s príchodom nového člena rodiny…

Chlapcov hnevá pri šachu aj futbale. Talentovaná rómska šachistka…

Šachistka Agátka Berková dokonca remizovala s ruským šachovým…