Toto je maximálny vek, ktorého sa človek môže dožiť. Ak túžite po nesmrteľnosti, musíte na to inak
Alexandra Valková
Alexandra Valková

Toto je maximálny vek, ktorého sa človek môže dožiť. Ak túžite po nesmrteľnosti, musíte na to inak

Po nesmrteľnosti túži ľudstvo od nepamäti, pokúšali sa o ňu dávni alchymisti a skúšajú to aj dnešní miliardári. Zdá sa však, že ľudské telo má v sebe hranicu, ktorú nemožno prekročiť.

Otec Fouras — Foto: kinobox.cz

Singapur - Po dlhovekosti, či dokonca nesmrteľnosti túžia ľudia už od pradávna. Niektorí z nás preto poctivo cvičia, jedia zdravo, čítajú knihy o najnovších výdobytkoch medicíny a dúfajú, že čas akosi oklamú. Nesmrteľnosť však nikto z našej generácie takmer určite nedosiahne. Vedci totiž zistili, že sa dosiahnuť nedá, aspoň nie v našich vlastných telách. Informuje o tom portál zoommagazin.iprima.cz. Aj keby ste totiž aj dokázali prežiť mnohé desaťročia v úplnom zdraví, bez rakoviny, ochorenia ciev a srdca, cukrovky a ďalších problémov, vášmu telu nakoniec dôjde energia, vďaka ktorej sa dokáže zotavovať. 

Vekový limit je maximálne 150 rokov

S výskumom, podľa ktorého človek nemôže žiť dlhšie ako 150 rokov, začali odborníci z biotechnologickej spoločnosti Gero v Singapure, ktorá sa dlhodobo zaujíma o výskum starnutia a o možnosti, ako ho oddialiť. Analýza vedcom trvala dlhé roky a spolupracovali kvôli nej aj s výskumnými spoločnosťami v USA, Veľkej Británii a Rusku.

Trom rôznym výskumným skupinám rozdeleným podľa veku (16-35 rokov, 35-60 rokov a 65+ rokov) merali hodnoty červených a bielych krviniek a počet krokov. Oba tieto zdanlivo náhodné faktory majú svoj účel; počty krviniek sú konštantné u osôb rovnakého veku a pohlavia a odchýlky od týchto počtov často značia zdravotný problém. Počet krokov je naopak veľmi individuálny, u jednotlivých ľudí sa ale dajú veľmi dobre pozorovať výkyvy. Podľa štúdie z roku 2019 navyše počet krokov, ktoré denne potrebujeme urobiť, aby sme zostali zdraví, klesá priamo úmerne s vekom.

Foto: freepik

Zhoršuje sa schopnosť regenerácie 

To, čo spôsobuje, že sa náš krvný obraz zhoršuje a prejdeme stále menšiu vzdialenosť, sú totiž drobnosti, ktorým sa nedokážeme v živote vyhnúť - či už ide o prechladnutie alebo drobné zranenia, z ktorých sa naše telá postupom času horšie a horšie zotavujú.

Inými slovami, mladý človek sa z nepríjemného prechladnutia alebo menšieho zranenia plne zotaví. So starnutím ale táto schopnosť prirodzene klesá. Zotavíte sa na 95 percent, potom na 90, na 80 ... 

Večný život jedine v syntetickom tele

Vďaka tomu, že sa výskumníkom podarilo tento úbytok fyziologickej schopnosti regenerácie detailne zmapovať, dokázali určiť pevný limit ľudského života - od 120 do 150 rokov. Podľa výskumníkov je hranica 150 rokov naozaj neprekročiteľná.

Znamená to, že ak budeme chcieť túto hranicu niekedy v budúcnosti prekonať, nemôžeme to nikdy dokázať vo vlastnom tele a budeme musieť využiť napríklad technológie, ktoré nám pomôžu poškodené telesné časti nahradiť. To je ale ešte hudba ďalekej budúcnosti, aj vzhľadom na to, že stredná dĺžka života je napríklad v Slovenskej republike zatiaľ oveľa nižšia -  80,84 roka u žien a 74,31 roka u mužov. Ďalšou možnosťou sú syntetické telá, do ktorých prenesieme naše vedomie - to je zatiaľ rovnako doména najmä sci-fi literatúry.

Už ste čítali?

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…

Slovák Marek pracuje pre Teslu: Tvrdú morálku v práci vydržíte,…

Marek Vančo pracuje v americkej centrále Tesly v tíme autopilota pre samojazdiace…

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…