Toto je maximálny vek, ktorého sa človek môže dožiť. Ak túžite po nesmrteľnosti, musíte na to inak

Po nesmrteľnosti túži ľudstvo od nepamäti, pokúšali sa o ňu dávni alchymisti a skúšajú to aj dnešní miliardári. Zdá sa však, že ľudské telo má v sebe hranicu, ktorú nemožno prekročiť.
Singapur - Po dlhovekosti, či dokonca nesmrteľnosti túžia ľudia už od pradávna. Niektorí z nás preto poctivo cvičia, jedia zdravo, čítajú knihy o najnovších výdobytkoch medicíny a dúfajú, že čas akosi oklamú. Nesmrteľnosť však nikto z našej generácie takmer určite nedosiahne. Vedci totiž zistili, že sa dosiahnuť nedá, aspoň nie v našich vlastných telách. Informuje o tom portál zoommagazin.iprima.cz. Aj keby ste totiž aj dokázali prežiť mnohé desaťročia v úplnom zdraví, bez rakoviny, ochorenia ciev a srdca, cukrovky a ďalších problémov, vášmu telu nakoniec dôjde energia, vďaka ktorej sa dokáže zotavovať.
Vekový limit je maximálne 150 rokov
S výskumom, podľa ktorého človek nemôže žiť dlhšie ako 150 rokov, začali odborníci z biotechnologickej spoločnosti Gero v Singapure, ktorá sa dlhodobo zaujíma o výskum starnutia a o možnosti, ako ho oddialiť. Analýza vedcom trvala dlhé roky a spolupracovali kvôli nej aj s výskumnými spoločnosťami v USA, Veľkej Británii a Rusku.
Trom rôznym výskumným skupinám rozdeleným podľa veku (16-35 rokov, 35-60 rokov a 65+ rokov) merali hodnoty červených a bielych krviniek a počet krokov. Oba tieto zdanlivo náhodné faktory majú svoj účel; počty krviniek sú konštantné u osôb rovnakého veku a pohlavia a odchýlky od týchto počtov často značia zdravotný problém. Počet krokov je naopak veľmi individuálny, u jednotlivých ľudí sa ale dajú veľmi dobre pozorovať výkyvy. Podľa štúdie z roku 2019 navyše počet krokov, ktoré denne potrebujeme urobiť, aby sme zostali zdraví, klesá priamo úmerne s vekom.
Zhoršuje sa schopnosť regenerácie
To, čo spôsobuje, že sa náš krvný obraz zhoršuje a prejdeme stále menšiu vzdialenosť, sú totiž drobnosti, ktorým sa nedokážeme v živote vyhnúť - či už ide o prechladnutie alebo drobné zranenia, z ktorých sa naše telá postupom času horšie a horšie zotavujú.
Inými slovami, mladý človek sa z nepríjemného prechladnutia alebo menšieho zranenia plne zotaví. So starnutím ale táto schopnosť prirodzene klesá. Zotavíte sa na 95 percent, potom na 90, na 80 ...
Večný život jedine v syntetickom tele
Vďaka tomu, že sa výskumníkom podarilo tento úbytok fyziologickej schopnosti regenerácie detailne zmapovať, dokázali určiť pevný limit ľudského života - od 120 do 150 rokov. Podľa výskumníkov je hranica 150 rokov naozaj neprekročiteľná.
Znamená to, že ak budeme chcieť túto hranicu niekedy v budúcnosti prekonať, nemôžeme to nikdy dokázať vo vlastnom tele a budeme musieť využiť napríklad technológie, ktoré nám pomôžu poškodené telesné časti nahradiť. To je ale ešte hudba ďalekej budúcnosti, aj vzhľadom na to, že stredná dĺžka života je napríklad v Slovenskej republike zatiaľ oveľa nižšia - 80,84 roka u žien a 74,31 roka u mužov. Ďalšou možnosťou sú syntetické telá, do ktorých prenesieme naše vedomie - to je zatiaľ rovnako doména najmä sci-fi literatúry.