Dobré noviny
Umelec paroduje známe súsošie. Tváre svetových lídrov vytvoril z elektronického odpadu
Simona Gálová
Simona Gálová

Umelec paroduje známe súsošie. Tváre svetových lídrov vytvoril z elektronického odpadu

Tváre predstaviteľov G7 vyrobené z elektro odpadu majú poukazovať na vážny ekologický problém.
Tváre predstaviteľov G7 vyrobené z elektro odpadu majú poukazovať na vážny ekologický problém. — Foto: Instagram - @panchoxuk, @jazzseary

Súsošie má poukazovať na vážny ekologický problém.

Cornwalle – Umelecká inštalácia vytvorená z 20-tisíc kusov nefunkčných technológií zdôrazňuje rastúcu hrozbu, ktorú elektronika predstavuje pre životné prostredie. V súsoší z elektro odpadu sú podľa BBC zobrazení vedúci predstavitelia G7 – súčasťou diela je tvár britského premiéra Borisa Johnsona, japonského premiéra Yoshihide Suga, francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona, talianskeho premiéra Maria Draghiho, kanadského premiéra Justina Trudeaua, nemeckej kancelárky Angely Merkelovej a prezidenta USA Joe Bidena.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa The Vale Magazine (@thevalemagazine)

Na súsoší pracovalo pod vedením Joe Rusha pätnásť umelcov a dielo pomenovali trefný názvom „Mount Recyclemore“. Inšpiráciou im bol kultový pamätník Mount Rushmore, na ktorom sa nachádzajú tváre Georga Washingtona, Thomasa Jeffersona, Theodora Roosevelta a Abrahama Lincolna.

Opraviť, recyklovať, vymeniť

„Chceme poukázať na obrovské množstvo elektroodpadu, ktoré tvoríme. Potrebujeme recyklovať veci, nemôžeme ich len tak vyhadzovať na skládku. To je problém, s ktorým sa musia vysporiadať politici aj celé ľudstvo,“ prezradil pre Guardian Joe Rush. Podľa správy OSN bolo v roku 2019 na celom svete vyprodukovaných viac ako 53 miliónov ton elektronického odpadu - o viac ako 9 miliónov ton viac ako pred piatimi rokmi. „Dúfame, že sochami politikom otvoríme svedomie a prinútime ich, aby si uvedomili, že v obchode s odpadom sú všetci spolu. Kľúčovým posolstvom je – porozprávajte sa a vyriešte tento neporiadok,“ dodal Rush.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Emily Cantrill (@emily_cantrill)

Ak sa elektronický odpad uskladňuje na skládkach, môžu z neho unikať škodlivé chemikálie, ktoré sa prepúšťajú do vody a pôdy. „Nie len to, ale všetka elektrotechnika je vyrábaná z materiálov, ktoré sú obmedzené a ich ťažba a výroba má priamy vplyv na zmenu klímy,“ priznal pre Guardian spolutvorca Steve Oliver. Umelci spolupracujú s charitatívnou organizáciou WasteAid, ktorá pracuje na programoch odpadového hospodárstva a recyklácie. V priebehu leta 2021 darujú umelci organizácii jednu libru za každý kus elektrotechniky, ktorú Briti nevyhodia, ale prídu ich na určené miesta vymeniť či opraviť.

Už ste čítali?