Dobré noviny
Toto bol jeden z najväčších momentov medicíny. Deti, ktoré zomierali v kóme, sa postupne začali prebúdzať
Alexandra Valková
Alexandra Valková

Toto bol jeden z najväčších momentov medicíny. Deti, ktoré zomierali v kóme, sa postupne začali prebúdzať

Inzulín a jeho vynálezcovia
Inzulín a jeho vynálezcovia — Foto: Facebook Hledání ztraceného času, wikipedia

Pripomeňme si jeden zo zázračných okamihov, vďaka ktorým dostali šancu žiť tisíce, ba priam milióny detí, ktoré by inak nemali šancu. Odohral sa v roku 1922.

Washington - Tento príbeh jasne dokazuje, aký môže mať jeden objav na poli medicíny obrovský efekt na životy množstva ľudí. Diabetes mellitus (cukrovka) bolo kedysi nevyliečiteľné ochorenie a deti, ktoré ním trpeli, boli odsúdené na smrť. Ako uvádza stránka Hledání straceného času, v roku 1922 sa však vedci z univerzity v Toronte vybrali na nemocničné oddelenie, kde ležali deti v kóme a umierali na cukrovku. V izbe sedelo plno rodičov, ktorí bezbranne čakali na moment, kedy ich najmilovanejšie deti odídu z tohto sveta. 

Foto: Facebook Hledání ztraceného času

Inzulín im zachránil životy 

Vedci vošli do nemocničnej izby a začali deťom injekčne aplikovať nový čistý extrakt - inzulín. V momente, keď aplikovali látku poslednému dieťaťu ležiacemu v kóme, stal sa zázrak. Prvé dieťa, ktoré dostal injekciu, sa začalo prebúdzať! Postupne sa takto zobudili všetky deti. Izba smrti sa premenila na miesto radosti a nádeje do nového, zdravšieho života. Dnes ďakujeme doktorovi Frederickovi Bantingovi (vpravo) a Charlesovi Bestovi (vľavo) za vynález tohto zázračného extraktu. 

Foto: wikipedia

Ako uvádza web diabetes.org.uk, prvým pacientom na svete, ktorý injekčne dostal inzulín, bol 14-ročný Leonard Thompson. Chlapec zomieral na cukrovku prvého typu a vďaka zázračnej substancii mohol žiť ešte ďalších 13 rokov.

Už ste čítali?