Umelkyňa maľovala na vojnou zničené budovy odvážne afganské ženy: Taliban nám zoberie všetku slobodu
Simona Gálová
Simona Gálová

Umelkyňa maľovala na vojnou zničené budovy odvážne afganské ženy: Taliban nám zoberie všetku slobodu

Vracajú sa časy, keď afganské ženy nemohli študovať a von mohli chodiť iba v sprievode muža. Krutý osud doľahne aj na známu kábulskú umelkyňu, ktorá sa venuje graffiti.

Afganská umelkyňa zobrazuje odvážne ženy, ktoré bojovali za svoje práva, o ktoré ich pripraví Taliban. — Foto: Instagram - shamsiahassani

V nedeľu ráno som prišla na univerzitu, keď zo ženského internátu vybehla skupina žien. Spýtala som sa, čo sa stalo. Jedna z nich mi povedala, že ich polícia evakuuje, pretože Taliban prišiel do Kábulu a budú biť všetky ženy, ktoré nemajú burku,“ prezradila pre Guardian jedna z afganských študentiek, ktorá chce zostať v anonymite.

Študentky sa chceli dostať domov, ale nemohli použiť verejnú dopravu. „Vodiči nechceli prevziať zodpovednosť za prepravu žien,“ povedala. Ako sirota tkala koberce, aby získala peniaze na vzdelanie. Čelila mnohým finančným výzvam, no aj napriek tomu sa dostala na univerzitu. „Teraz musím spáliť všetko, čo som za 24 rokov môjho života dosiahla. Mať občiansky preukaz alebo ocenenie od americkej univerzity je teraz riskantné. Nečakala som, že nás opäť zbavia všetkých našich základných práv, o ktoré sme dvadsať rokov bojovali,“ dodala pre Guardian.

„Keď som bola na ceste domov, pozrela som sa na kozmetický salón, kam som chodila. Prednú časť obchodu, ktorá bola vyzdobená fotografiami dievčat, cez noc vybielili,“ prezradila pre Guardian anonymná študentka. Desiatky afganských žien začali žiadať o pomoc aj na sociálnych médiách. „S každým zrútením mesta sa zrútia ľudské telá, sny, zrúti sa história aj budúcnosť. Nastáva kolaps umenia a kultúry, život a krása sa zrúti. Prosím, prestaňte s tým,“ napísala na Twitter Afganka Rada Akbar.

Taliban a práva žien

Mnohí sa obávajú, že Taliban vymaže dve desaťročia, kedy si ženy získali svoje základné ľudské práva. Celá generácia Afgancov vyrastala v nádeji, že budujú moderný, demokratický štát. To všetko sa rozplynulo, keď Taliban v auguste 2021 obsadil celý Afganistan. Počas ich predchádzajúcej vlády Taliban zakázal ženám pracovať mimo domu a navštevovať školu. Všetky ženy museli nosiť burky a vždy, keď išli von, musel ich sprevádzať mužský príbuzný. Taliban tiež vykonával verejné popravy a ženy, ktoré sa dopustili cudzoložstva, ukameňovali.

Už pri vstupe do hlavného mesta v nedeľu skoro ráno povstalci Talibanu premaľovali steny salónu krásy, na ktorých sa nachádzali fotografie žien. Podľa India Today muži utekali domov, aby sa prezliekli z džínsov a tričiek a obliekli si tradičné oblečenie shalwar kamiz. 

Afganské novinárky teraz informujú na sociálnych sieťach, akou rýchlosťou sa mení atmosféra v krajine. „Moje sestry a priateľky sa ponáhľali domov a ľudia po nich kračali, že Taliban prichádza kvôli ním, aby ich naučil disciplíne,“ napísala na Twitter novinárka. Iná reportérka z Kábulu, ktorá nemôže opustiť krajinu, pre India Today povedala: „Trpeli sme celý život a teraz budeme trpieť ešte viac.“

Obavy majú aj rozvedené afganské ženy, ktoré Taliban považuje za zradkyne. Keďže nemajú mahramov, mužských strážcov, nebudú môcť chodiť ani von. „Veľmi sa bojím nútenej svadby s príslušníkmi Talibanu. Pokiaľ si pre nás prídu, zoberieme si život,“ povedala pre Guardian jedna z nich.

Ďalšie obmedzenia pre ženy, ktoré existovali pri minulej vláde Talibanu: 

  • Ženy by nemali nosiť topánky na vysokom podpätku, aby to muža nevzrušovalo.
  • Ženy nesmú hovoriť na verejnosti nahlas, pretože žiadny cudzí človek by nemal počuť ženský hlas.
  • Všetky okná na prízemí musia byť natreté alebo zatienené, aby ženy nikto z ulice nevidel.
  • Fotografovanie, filmovanie žien a ich zobrazovanie v novinách, knihách a obchodoch je zakázané.
  • Ženy nesmeli byť prítomné v rozhlase, televízií ani na verejných zhromaždeniach. 
Časť 2 / 2

Už ste čítali?

Čakáte pred Vianocami niečo príjemné v poštovej schránke? Máme…

Slovenské média obletela správa o odvážnom kroku siete supermarketov.…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.