Umelkyňa maľovala na vojnou zničené budovy odvážne afganské ženy: Taliban nám zoberie všetku slobodu
Simona Gálová
Simona Gálová

Umelkyňa maľovala na vojnou zničené budovy odvážne afganské ženy: Taliban nám zoberie všetku slobodu

Vracajú sa časy, keď afganské ženy nemohli študovať a von mohli chodiť iba v sprievode muža. Krutý osud doľahne aj na známu kábulskú umelkyňu, ktorá sa venuje graffiti.

Afganská umelkyňa zobrazuje odvážne ženy, ktoré bojovali za svoje práva, o ktoré ich pripraví Taliban. — Foto: Instagram - shamsiahassani

Afganistan – Islamisti z hnutia Taliban cez víkend vstúpili do Kábulu a z hlavného mesta sa na poslednú chvíľu snažili utiecť tisíce ľudí. Hovorca Talibanu Suhajl Šáhin pre BBC síce uviedol, že ich zámerom je vytvoriť islamskú vládu, v ktorej budú mať zastúpenie všetci, ale Afganci vedia svoje. Po skúsenostiach s Talibanom mnohí miestni obyvatelia veria, že najlepším riešením je utiecť z krajiny. Týka sa to najmä žien, ktoré po páde Talibanu dvadsať rokov bojovali o svoje práva, o ktoré ich teraz krutí militanti opäť pripravia.

Chcela premaľovať zlé spomienky na vojnu

Svoje veľké obavy vyjadrila aj prvá afganská umelkyňa, ktorá sa venuje graffiti, Shamsia Hassani. „Už sa objavili správy od ľudí, ktorí utiekli z dedín ovládaných Talibanom do Kábulu. Na dedinách začali nariaďovať, aby sa slobodné ženy stali manželkami bojovníkov Talibanu a verejne bičovali tie ženy, ktoré opustili svoje domovy bez mužského garde,“ informovala na svojom Facebooku.

Shamsia Hassani obnovovala svojimi dielami kultúrny obraz Afganistanu. „Chcem premaľovať zlé spomienky na vojnu, ktoré sa odrazili aj na stenách mesta. Ak premaľujem tieto spomienky, pomôžem tým vymazať vojnu z mysli ľudí. Chcem presláviť Afganistan jeho umením, nie vojnou,“ povedala v minulosti pre Art Radar

Témou jej diel boli práve afganské ženy, ktoré čelili veľkým výzvam. Počas vlády Talibanu v rokoch 1996 až 2001 podľa Al Jazeery ženy nemohli pracovať, nemohli chodiť do školy a von mohli chodiť iba s mužským príbuzným. Tieto ženy Hassani kreslila v štylizovaných modrých siluetách, oblečených v burkách alebo v hidžábe. Majú však ďaleko od toho, ako si „správnu“ ženu predstavuje Taliban. Ženy, ktoré Hassani maľuje, sú silné, dynamické a elegantné. „Chcem ukázať, že ženy sa vrátili do afganskej spoločnosti ako nové bytosti. Je to nová žena, ktorá chce začať odznova,“ prezradila v lepších časoch. Je veľmi otázne, či zostanú jej diela na stenách kábulských domov aj cez vládu Talibanu.

Vodiči už nechcú voziť ženy

Časť 1 / 2

Už ste čítali?

Čakáte pred Vianocami niečo príjemné v poštovej schránke? Máme…

Slovenské média obletela správa o odvážnom kroku siete supermarketov.…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.