Dobré noviny
Jediná žena, ktorá navštívila otvorený vesmír aj najhlbší bod Zeme: Svet budem skúmať až do smrti
Simona Gálová
Simona Gálová

Jediná žena, ktorá navštívila otvorený vesmír aj najhlbší bod Zeme: Svet budem skúmať až do smrti

Kathy Sullivan bola prvou ženou v otvorenom vesmíre a zároveň prvou ženou na najhlbšom dne oceánu.
Kathy Sullivan bola prvou ženou v otvorenom vesmíre a zároveň prvou ženou na najhlbšom dne oceánu. — Foto: NASA; TRITON

Americká astronautka a oceánografička sa svojimi činmi zapísala aj do Guinessovej knihy rekordov.

V otvorenom vesmíre

Aj keď bolo počas 70. rokov vo vede stále viac mužov ako žien, Sullivan sa dokázala presadiť. „V skutočnosti som v niekoľkých kľúčových prípadoch mala ohromnú podporu mojich mužských kolegov. Videli ma ako veľmi schopnú geologičku a schopnú kolegyňu,“ prezradila. Keď NASA pripravovala misiu, ktorej členkami boli prvýkrát aj ženy, inžinieri sa pokúšali navrhnúť špeciálny make-up a vysoko nadhodnotili, koľko tampónov bude potrebných na týždňové misie. Sullivan 5. októbra 1984 odletela do vesmíru 13. letom programu NASA.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Viceroy Creative (@viceroycreative)

O týždeň na to sa zapísala do histórie, keď sa stala prvou Američankou, ktorá spolu s kolegom Davidom Leestmom opustila kozmickú loď a v otvorenom vesmíre vykonávala opravy. Prichytená o loď bola v otvorenom vesmíre 3,5 hodiny. „Tá skúsenosť pre mňa stále predstavuje mágiu. Mohla som byť na tak fascinujúcom mieste a takmer úplne sama,“ prezradila pre Rolling Stone.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa National Astronaut Day (@nationalastronautday)

Zúčastnila sa ďalších dvoch misií, vrátanie spustenia Hubbleovho vesmírneho teleskopu v roku 1990. Po odchode z NASA v roku 1993 začala pracovať ako hlavná vedkyňa pre Národnú správu oceánov a atmosféry a počas vlády Baracka Obamu sa stala námestníčkou ministra obchodu. Sullivan si myslela, že po práci pre NASA už nemá žiaden sen.

Najvertikálnejšia cestovateľka

V roku 2019 však dostala ponuku, ktorú nemohla odmietnuť. Bývalý námorný dôstojník a investor, Victor Vesco, ju pozval na palubu ponorky, ktorá mala dosiahnuť na dno najhlbšieho známeho bodu v oceáne. Hlbina Challenger sa nachádza v Mariánskej prekope a je v hĺbke takmer 11 kilometrov pod hladinou oceánu. Na jar 2020 Sullivan na expedíciu vycestovala a stala sa prvou osobou, ktorá bola vo vesmíre aj na najhlbšom mieste na svete. Cesta na dno oceánu v 15-metrovom ponornom zariadení trvala štyri hodiny. „Vidieť robotické vozidlo, ktoré klesá na morské dno v takej hĺbke, bolo ako naraziť na mimozemskú vesmírnu sondu,“ prezradila pre BBC.

Vďaka tejto ceste sa zapísala do Guinessovej knihy rekordov ako osoba, ktorá precestovala najväčší vertikálny rozsah 622 kilometrov od morského dna v Mariánskej priekope po Hubbleov vesmírny teleskop.

Sullivan verí, že národy rovnako ako jednotlivci by sme mali naďalej posúvať hranice našich znalostí o svete, v ktorom žijeme. Rovnako dúfa, že vo vede, technológia, inžinierstve a matematike bude čoraz väčšie zastúpenie žien. „Podľa stereotypu sú vedci a vedkyne nudnými ľuďmi v plášťoch, ktorí poznajú iba čísla. Skutočnosť je taká, že jadrom vedy je kreativita,“ prezradila. Ona sama plánuje ostať vo svete vedy, kým to len bude možné. „Myslím, že budem skúmať, kým na neuložia do drevenej rakvy,“ uzavrela.

Časť 2 / 2

Už ste čítali?