Dobré noviny
Jediná žena, ktorá navštívila otvorený vesmír aj najhlbší bod Zeme: Svet budem skúmať až do smrti
Simona Gálová
Simona Gálová

Jediná žena, ktorá navštívila otvorený vesmír aj najhlbší bod Zeme: Svet budem skúmať až do smrti

Kathy Sullivan bola prvou ženou v otvorenom vesmíre a zároveň prvou ženou na najhlbšom dne oceánu.
Kathy Sullivan bola prvou ženou v otvorenom vesmíre a zároveň prvou ženou na najhlbšom dne oceánu. — Foto: NASA; TRITON

Americká astronautka a oceánografička sa svojimi činmi zapísala aj do Guinessovej knihy rekordov.

New Jersey – Len jediná osoba na tejto planéte si môže povedať, že navštívila vesmír aj najhlbšie miesto zemského oceánu. Tou osobou je už dnes 69-ročná bývalá astronautka a oceánografka Kathryn Sullivan. Keď v roku 1976 dokončila doktorát z oceánografie, podľa Rolling Stone jej brat počas vianočných prázdnin povedal, že NASA verbuje astronautov pre svoj nový program raketoplánov. Spočiatku si myslela, že prihlásiť sa by bol hlúpy nápad. Vesmír je predsa niekoľko stoviek kilometrov opačným smerom ako oceán, o ktorý sa Sullivan profesne zaujímala.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa MIT Press (@mitpress)

Zvedavé dieťa

NASA však hľadala ľudí, ktorí by vo vesmíre robili to, čo ona robila rada na mori – plánovali a uskutočňovali vedecké expedície. Do programu sa napokon prihlásila a porazila viac ako 8 700 uchádzačov, čím sa stala jednou z prvých šiestich žien prijatých do zboru astronautov NASA. „Vždy som bola celkom dobrodružné a zvedavé dieťa s rozmanitejšími záujmami ako predstavujú stereotypy malého dievčatka,“ prezradila pre BBC. Jej otec bol letecký inžinier, ktorý ju aj jej brata spolu s matkou vždy povzbudzovali, aby slobodne premýšľali a zapájali sa do diskusií. „Skutočne kŕmili našu zvedavosť. Boli najlepšími spojencami, ktorí nám ukazovali, čo všetko ešte môžeme preskúmať,“ dodala.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Digital Marketing (@_design_do_)

Keď mala šesť rokov, jej brat jasne zameral na lietadlá a Kathryn začali fascinovať mapy a zaujímavé miesta na Zemi. „Obe naše kariéry sú v zásade pozoruhodne nádherným splnením našich detských snov,“ povedala. Svoju vášeň pre skúmanie našla v období, keď Jacques Cousteau uskutočňoval priekopnícke podmorské objavy a astronauti programu Merkúr 7 sa zapisovali do histórie Ameriky. „Videla som tých ľudí a hoc to boli sami muži, videla som, že na svete sú ľudia, ktorí majú dobrodružný život. Idú na miesta, kde nikto nebol a vďaka tomu sa učia stále viac,“ spomínala pre BBC.

Časť 1 / 2

Už ste čítali?