Neuveriteľný príbeh židovského chlapčeka. V tábore smrti sa spojili nacisti s väzňami, len aby prežil
Alexandra Valková
Alexandra Valková

Neuveriteľný príbeh židovského chlapčeka. V tábore smrti sa spojili nacisti s väzňami, len aby prežil

Detstvo malého Janeka je jedna obrovská trauma. Napriek tomu sa mu podarilo nemožné - prežil vojnu, koncentračný tábor a podarilo sa to aj jeho rodičom.

Joseph Schleifstein — Foto: Instagram @kleber.polonio, @waguinhosecco

 

Keď prišli formálne kontroly nacistických úradníkov, malého Schleifsteina museli skryť. V jednom momente Janek veľmi ochorel a tak musel žiť v táborovej nemocnici plnej pacientov s týfusom. Aj to však zvládol, vybudoval si imunitu.

Najbližšie k smrti bol asi tesne pred koncov vojny, keď si ho všimol zástupca veliteľa tábora. Zúrivý od hnevu nakázal, aby toho “malého Žida okamžite presťahovali tam, kam patrí,” teda do plynu. Jeho otec zázračne vysokého nacistického úradníka uprosil, aby sa so synom mohll aspoň na pár dní lúčiť. Ušije mu za to krásne kožené sedlo! Esesák súhlasil a našťastie ho o pár dní odvelili preč.

Foto: wikimedia

Oslobodenie

Schleifsteina a jeho otca oslobodila americká armáda 12. apríla 1945. Vojaci našli v Buchenwalde viac ako 21 000 väzňov, vrátane takmer 1 000 mladistvých, väčšinou tínedžerov. Schleifsteina po oslobodení veľakrát odfotili. Pamätná je práve pozoruhodná fotografia, ako sedí na podvozku nákladného auta OSN pre pomoc a rehabilitáciu.

On a ostatné malé deti nemali čo nosiť kvôli nedostatku oblečenia, a tak im vyrobili oblečenie z uniforiem nemeckých vojakov. Schleifsteinove spomienky na oslobodenie zaznamenala JDC (Najväčšia nepolitická organizácia zameraná na pomoc Židom v núdzi na celom svete, pozn. redakcie) v dokumente z roku 1947. „Joseph (Janek začal neskôr používať meno Joseph, pozn. red.) na ten deň s radosťou spomína z niekoľkých dôvodov. Po prvé, pretože od toho dňa sa už nemusel skrývať. Po druhé, pretože začal dostávať oveľa viac jedla a pitia. A po tretie, Joseph na to spomína s najväčšou radosťou, pretože zažil veľa „jázd“ s Američanmi na ich tankoch a džípoch. ​“

Cez Švajčiarsko a Nemecko až do USA

Po oslobodení JDC zariadila, aby sa malý Schleifstein a jeho otec podrobili lekárskemu ošetreniu vo Švajčiarsku. O niekoľko mesiacov neskôr sa vrátili do Nemecka hľadať jeho matku, nakoniec ju našli v meste Dachau.

Rodina v Dachau nejaký čas žila, potom v roku 1948 emigrovala do USA. Kým tam žil, zúčastnil sa aj procesu s osadenstvom tábora Buchenwald, ktorý viedol americký vojenský tribunál. Janek/Joseph o svojich zážitkoch a traumách ďalšie desaťročia mlčal a to aj pred vlastnými deťmi. Rodina sa usadila v americkom Brooklyne. Josephov otec zomrel v roku 1956 a jeho manželka v roku 1997. Joseph Schleifstein pracoval 25 rokov v AT&T, v roku 1997 odišiel do dôchodku.

Foto: ww2gravestone.com
Časť 2 / 2

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…