Dobré noviny
Najväčším postrachom neonacistov je dôchodkyňa. Ich výtvory v Nemecku odstraňuje už desaťročia
Simona Gálová
Simona Gálová

Najväčším postrachom neonacistov je dôchodkyňa. Ich výtvory v Nemecku odstraňuje už desaťročia

Nemecká dôchodkyňa odstraňuje z ulíc nacistické symboly.
Nemecká dôchodkyňa odstraňuje z ulíc nacistické symboly. — Foto: Twitter Riikka Kaukine

Za tridsať rokov sa jej podarilo zničiť až 90-tisíc prejavov nenávisti. Niekoľkokrát pre to mala problémy.

Berlín – Ak v Nemecku stretnete 75-ročnú dôchodkyňu, ktorá sprejuje po stenách, nečudujte sa. Imrela Mensah-Schrammová cestuje viac ako 30 rokov po svojej krajine a odstraňuje grafity, nálepky a plagáty pravicových extrémistov. Podľa Spiegel s touto prácou začala v roku 1986 po tom, čo na autobusovej zastávke neďaleko svojho domu v Berlíne videla nálepku, na ktorej bola požiadavka na prepustenie nacistického vojnového zločinca Rudolfa Hessa. „Samozrejme som vedela, že Rudolf Hess bol Hitlerov zástupca a v tej dobe ešte žil. Bol uväznený len niekoľko kilometrov od môjho domu,“ spomínala.

Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/bratislavabeznackov/photos/pcb.1608812045926741/1608856555922290

Taška s nápisom Proti nacistom

Keď zistila, že každý okolo nápisu bezstarostne prechádza, rozhodla sa ho zoškrabať kľúčenkou. Po tomto incidente si začala všímať neonacistické a pravicovo extrémistické nápisy, kamkoľvek išla. Do roku 2021 odstránila až 90-tisíc nenávistných nápisov a nálepiek a každú z nich zdokumentovala. Vo svojej taške, na ktorej má nápis „Proti nacistom“, pravidelne nosí plechovku s farbou, fotoaparát a škrabku na zlupovanie nálepiek.

Niekoľko dní v týždni sa túla po uliciach Berlína, kde kontroluje vlakové stanice, automaty na cigarety či kondómy, detské ihriská a pouličné lampy, kde sa nacistické symboly objavujú najčastejšie. „Všetky nápisy ukazujú nie len to, ako je rasizmus v Nemecku všadeprítomný, ale nečinnosť mnohých, ktorí okolo len prechádzajú,“ prezradila pre Spiegel. Čísla „88“ a „18“, ktoré patria medzi extrémistické symboly, sú podľa nej najbežnejšou formou propagandy, ktorú odstraňuje.

Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/bratislavabeznackov/photos/pcb.1608812045926741/1608811189260160/

Napadnutá extrémistami

Na prepisovanie nenávistných symbolov používa podľa Times of Israel rôzne techniky. V jednom prípade, keď vandali napísali na stenu „cudzinci do plynovej komory“ zmenila text na „cudzinci do zábavnej komory“, keďže v nemčine sa slová plynová a zábavná rýmujú. Častokrát menila nápis „Merkelová musí ísť (Merkel muss weg)“ na „Pamätajte si! Preč s nenávisťou (Merke! Hass weg)“.

Aj napriek tomu, že jej šľachetnú činnosť väčšina Nemcov podporuje a obdivuje, nájdu sa aj skupiny ľudí, ktorým prekáža. Počas toho, ako odstraňovala nenávistné nápisy ju podľa NY Times už niekoľkokrát napadli pravicoví extrémisti.

Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/bratislavabeznackov/photos/pcb.1608812045926741/1608809615926984

V roku 2020 ju obvinili z vandalizmu a poškodzovania majetku, ktoré vraj spôsobila prepísaním jedného z neonacistických graffiti. Imrela ho prestriekala symbolom srdca a niekto ju pritom natočil a udal. Okresný súd ju uznal vinnou a udelil jej pokutu. Na súd sa zdvihla obrovská vlna kritiky, pretože rozsudok bol vynesený len pár dní po útoku neonacistov na synagógu v Halle. Súd nakoniec obvinenie stiahol.

Aj napriek všetkým úskaliam Schrammová stále vo svojej aktivite pokračuje. „Prioritou je odstrániť symboly nenávisti, ktoré môžu ublížiť zraniteľné skupiny. Prenasleduje ma to aj v spánku. Nemyslím, že by som s tým niekedy mohla prestať, aj keby som niekedy chcela,“ prezradila pre NY Times.

Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/bratislavabeznackov/photos/pcb.1608812045926741/1608809312593681

 

 

Už ste čítali?