Šmejdi majú nový biznis: Tvária sa, že zastupujú štát a prinútia vás podpísať nevýhodnú zmluvu
Kto sú to "energošmejdi"? Čo ponúkajú, aké sú ich praktiky a ako sa pred nimi brániť?
Podomový predaj hrncov, zájazdy najmä pre seniorov, agresívny predaj produktov či nátlakové predvádzacie akcie. Takto začínali predajcovia, ktorých všeobecne označujeme slovom šmejdi. Postupne hľadali iné možnosti a dnes ich evidujeme napríklad aj v oblasti energetiky. Kto sú to "energošmejdi"? Čo ponúkajú, aké sú ich praktiky a ako sa pred nimi brániť? Na tieto otázky v rámci relácie Mariána Balázsa KRIŽOVATKY odpovie hosť Jiří Koudela zo spoločnosti Slovakia Energy.
Klamú o tom, koho zastupujú
Všetkých predajcov samozrejme nemožno hádzať do jedného vreca. Kým na jedných bolo pomaly treba volať políciu, vždy existovali aj takí, ktorí ponúkali kvalitné produkty, komunikovali kultúrne a zákazníkov nechceli klamať a zavádzať.
Koudela súhlasí, že medzi obchodníkmi sú veľké rozdiely. "Čo sa týka energošmejdov, sú to v podstate predajcovia, obchodní zástupci, ktorí nerešpektujú etické zásady pri komunikácii s klientom a vo vystupovaní. Objavujú sa prípady, keď obchodný zástupca prišiel za zákazníkom a aby si získal jeho dôveru, využíva rôzne praktiky. Zvykne sa predstaviť ako obchodný zástupca iného dodávateľa, alebo sa zaštíti nejakou štátnou inštitúciou a tomu zákazníkovi potom predá produkt. Zákazník často ani netuší, že sa stal obeťou podvodu, alebo že podpísal zmluvu s nejakým dodávateľom," vysvetľuje.
Ten istý produkt, iné služby
Čo však konkrétne znamená, že v energetike obchodníci predávajú nejaký produkt? V prípade hrncov je to jasné, môžu byť kvalitné alebo nekvalitné. Nie je však elektrina či plyn stále rovnaká komodita? "Pri energiách sa dá skutočne povedať, že ten produkt je ten istý," súhlasí Koudela.
Rozdiel je ale v prístupe, v tom, ako príde k samotnému uzatvoreniu zmluvy. Ak zákazníka presvedčíte na základe pravdivých argumentov, predstavíte sa ako zástupca vášho skutočného zamestnávateľa, je to iná vec, ako keď zákazníkovi nahovárate, že zastupujete úplne iného dodávateľa či distribučnú spoločnosť, dochádza k podvodu. Koudela hovorí aj o prípadoch, keď energošmejdi tvrdili, že idú kontrolovať faktúry či odpočty.
"Zákazník síce nezíska nekvalitný produkt v podobe nekvalitnej elektriny alebo zemného plynu, ale podpíše zmluvu na základe nepravdivých informácií," uzatvára Koudela. Zákazník často uzatvorí nevýhodnú zmluvu a platí viac, ako by reálne mohol.
Ako zistiť, že k vám neprišiel podvodník
Ako si overiť, kto za vami reálne prišiel? Obchodní zástupcovia zvyknú mať podľa Koudelu identifikačné kartičky s identifikačným číslom a mali by byť schopní predstaviť tak seba ako aj spoločnosť, ktorú zastupujú. Kým si pustíte obchodného zástupcu do domu, radšej si jeho identitu telefonicky overte v spoločnosti, ktorú má zastupovať.
Energošmejdi sa vyskytujú po celom území Slovenska, od Bratislavy po Košice. Navštevujú tak ľudí v rodinných domoch ako aj v bytovkách.