Štvormetrová bábka Amal putuje naprieč Európou, aby upozornila na osudy detských utečencov
Simona Gálová
Simona Gálová

Štvormetrová bábka Amal putuje naprieč Európou, aby upozornila na osudy detských utečencov

Bábka prejde z Turecka do Manchestra, aby prebudila záujem a solidaritu s utečencami.

Amal zobrazuje sýrske dievča, ktoré kvôli muselo kvôli občianskej vojne opustiť svoj domov. — Foto: Little Amal (The Walk)

Európa – Zoznámte sa s Amal, 3,5 metrovou bábkou zobrazujúcu sýrske dievča, ktoré kráča 8-tisíc kilometrov z Turecka do Veľkej Británie. Cesta predstavuje príbehy mladých utečencov, ktorí sú nútení opustiť svoje domovy. Podľa BBC obrovská bábka má počas cesty zvyšovať povedomie o ťažkostiach, s ktorými sa detskí utečenci počas úteku stretávajú.

Samotná bábka Amal má svoj príbeh, ktorý za zrodil v divadle v utečeneckom tábore známom ako Džungla. Divadelná hra bola o 9-ročnej sýrskej utečenkini, ktorá hľadá svoju matku, ktorá odišla nájsť jedlo a už sa nevrátila. Bábka Amal zobrazuje jej dlhú cestu, pri ktorej prejde cez osem európskych krajín, aby našla svoju matku a aby začala nový život.

Riskujú všetko pre bezpečie

Svoju cestu začala 27. júla na juhovýchode Turecka neďaleko sýrskych hraníc a teraz kráča cez Grécko. Bude pokračovať v Taliansku, Švajčiarsku, Nemecku, Belgicku, Francúzsku a cestu v novembri ukončí v britskom Manchestri. „Bábika má evokovať zraniteľnosť tých, ktoré sú vyhnaní zo svojich domovov, vezmú svoj život do svojich rúk a riskujú všetko v nádeji, že nájdu bezpečie pre seba a svoje rodiny,“ povedali tvorcovia projektu pre BBC. V súčasnosti sú utečencami alebo žiadateľmi o azyl 6,8 miliónov Sýrčanov a ďalšie milióny boli nútené ostať v krajine, ktorú už roky sužuje občianska vojna. Zhruba polovica ľudí postihnutých utečeneckou krízou sú práve deti.

Projekt s názvom „Prechádzka“ má slogan: Nezabudnite na nás. „Je to práve preto, že svet sa teraz zaoberá inými problémami. No je dôležité, aby sme nezabudli, že utečenecká kríza stále prebieha a týka sa tisíce detí,“ povedal umelecký riaditeľ Amir Nizar Zuabi.

Tí, ktorí prišli o všetko

Aby sa figurína mohla hýbať, ovládajú ju štyria ľudia. Dvaja sa starajú o ramená, tretí o chrbát a ďalší sa nachádza v jej tele, kde kráča na chodúľoch. Z tohto miesta dokáže ovládať nástroj, vďaka ktorému dokáže tvár a mimika bábky ožiť. Na každom mieste, v ktorom sa bábka zastaví, jej miestni umelci pripravili kultúrny program. V Aténach pripravili podujatie inšpirované gréckou mytológiu, vďaka ktorej sa Amal stretla v centre mesta s Minotaurom.

Na talianskom pobreží by sa mala naučiť vyrábať cestoviny a v Marseille sa zúčastní tanečného predstavenia v záchranných vestách na pamiatku tisícov utečencov, ktorí prišli o život pri pokuse nájsť miesto bezpečia.  „Môže jedna kráčajúca bábka niečo zmeniť? Môže inšpirovať bežných ľudí, aby vzhliadli od svojich vlastných starostí, ktorých je počas pandémie mnoho a vcítili sa do tých, ktorí prišli o všetko,“ dodal Amir Nizar Zuabi.

Už ste čítali?

Čakáte pred Vianocami niečo príjemné v poštovej schránke? Máme…

Slovenské média obletela správa o odvážnom kroku siete supermarketov.…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.