Uznávali ju za to, že prvýkrát zahrala vo filme orgazmus. Ona však vymyslela vynálezy, ktoré zmenili svet
Simona Gálová
Simona Gálová

Uznávali ju za to, že prvýkrát zahrala vo filme orgazmus. Ona však vymyslela vynálezy, ktoré zmenili svet

Slávnou sa Hedy stala už v mladosti, keď hrala v poburujúcom filme Extáza. Uznania za svoje vynálezy sa dočkala až na sklonku života.

Hedy Lamarr sa v 40. rokoch preslávila najmä ako herečka. Za svoje vynálezy sa dočkala uznania až na sklonku života. — Foto: Wikimedia Commons

Od svojho manžela Hedy utiekla do Londýna a vzala so sebou aj informácie, ktoré získala z rozhovorov pri večernom stole, kde jej manžel so svojimi kumpánmi rozoberali predaj vojnových zbraní. V Londýne sa stretla so zástupcom MGM Studios, čím získala priamu letenku do Hollywoodu, kde svojou krásou a prízvukom očarila americké publikum. V Spojených štátoch si zmenila meno na Hedy Lamarr a už v roku 1938 si zahrala vo filme Alžír, ktorým sa preslávila.

Lietadlá, šumivá tableta a torpédo

V Hollywoode sa stretla s podnikateľom a pilotom Howardom Hughesom, ktorému pomohla zdokonaliť lietadlá. Hughes chcel zostrojiť najrýchlejšie lietadlo, ktoré by predal americkej armáde. Lamarr v sebe opäť našla skrytého vynálezcu, kúpila si knihu vtákov a rýb a pozerala sa na najrýchlejšie z každého druhu. Spojila plutvy najrýchlejších rýb a krídla najrýchlejších vtákov a navrhla dizajn krídel pre nové lietadlá

Vyrobila i tabletu, ktorá sa rozpustila vo vode, čím vznikla sóda podobná Cola-Cole. No jej najväčší vynález prišiel v období, keď Amerika vstúpila do druhej svetovej vojny. Hedy mohla využiť znalosti o zbraniach, ktoré získala od svojho bývalého manžela. S hudobným skladateľom Georgesom Antheilom vymysleli rádiové navádzanie torpéd, ktoré mali nahradiť drôtové navádzania.

Systém FHSS využíval rádiové vlny, pričom vysielač aj prijímač preskakovali spoločne na nové frekvencie. Torpédu nový systém umožnil nájsť zamýšľaný cieľ. V roku 1942 si obaja dali vynález patentovať, no naplno sa začal využívať až 90. rokoch a využíva sa až do dnešných dní.

Nedocenenou vynálezkyňou až do smrti

Technológiu FHSS využívame v mobilnej komunikácii, Wi-Fi či GPS a všade tam, kde je potrebný bezdrôtový prenos signálu. Hedy mnohí kritizovali, že vojne prospeje viac, ak bude vojakov zabávať svojou peknou tváričkou. Mýlili sa. Jej patent vypršal v roku 1959, a tak za vynález nikdy nedostali ani cent, hoci mal hodnotu asi 30 miliárd dolárov. Ocenenia sa však dočkala tri roky pred smrťou, v roku 1997.

Počas Hedynej hollywoodskej kariéry sa tlač venovala najmä jej vzhľadu a milostnému životu, no o jej vynálezoch sa svet dozvedel až oveľa neskôr. Vďaka svojej jedinečnej kráse sa podľa Smithsonian magazine stala predlohou pre Snehulienku i Catwoman. Na vrchole jej kariéry chceli všetky ženy vyzerať ako Hedy, a to až natoľko, že podstupovali plastické operácie, aby sa ňu podobali. Jej samotnej podľa Guardian celý život prekážalo, že ľudia videli iba jej peknú tvár a považovali ju za hlúpu. Podľa jej slov sa o jej vedeckej práci nevedelo najmä kvôli tomu, že takýto imidž sa nehodil marketingovému plánu hollywoodskych štúdií.

Za svoj život sa šesťkrát vydala a rozviedla a po poslednom rozvode ostala slobodná 35 rokov. Posledné desaťročia svojho života žila v úplnej izolácii a s vonkajším svetom komunikovala iba cez telefón. Na telefóne bola denne aj sedem hodín a osobne sa s nikým nestretávala. Počas posledných rokov svojho života vymyslela veci ako fluorescenčný obojok pre psa, úpravy nadzvukového dopravného lietadla Concorde a nový druh brzdového svetla. Zomrela začiatkom roku 2000 ako 85-ročná. V roku 2014 ju uviedli do Siene slávy národných vynálezcov, kde vstúpila s prezývkou „matka Wi-fi“.

 

Časť 2 / 2

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…