Uznávali ju za to, že prvýkrát zahrala vo filme orgazmus. Ona však vymyslela vynálezy, ktoré zmenili svet
Simona Gálová
Simona Gálová

Uznávali ju za to, že prvýkrát zahrala vo filme orgazmus. Ona však vymyslela vynálezy, ktoré zmenili svet

Slávnou sa Hedy stala už v mladosti, keď hrala v poburujúcom filme Extáza. Uznania za svoje vynálezy sa dočkala až na sklonku života.

Hedy Lamarr sa v 40. rokoch preslávila najmä ako herečka. Za svoje vynálezy sa dočkala uznania až na sklonku života. — Foto: Wikimedia Commons

Hollywood – Hedy Lamarr nebola len prvou herečkou, ktorá zahrala vo filme ženský orgazmus, ale aj vynálezkyňou svetového kalibru. Vďaka jej brilantnej mysli dnes môžeme používať veci ako je Wi-Fi, GPS či samotné mobily. Hedy Lamar, rodným menom Hedwig Eva Maria Kiesler, sa narodila pri Viedni v novembri 1914 židovským rodičom. Už ako dieťa prejavovala záujem o herectvo, divadlo a filmy. Jej neobyčajnú krásu si všimli aj ostatní a ako 12-ročná vyhrala súťaž krásy.

Kontroverzný film plný erotiky

Ako jedináčik dostávala od svojho otca, riaditeľa banky a amatérskeho vynálezcu, všetku pozornosť. Podľa Women's History ju jej otec brával na dlhé prechádzky, počas ktorých diskutovali o fungovaní rôznych strojov, ako sú tlačiarne či autá. Tieto rozhovory ju zasvätili do sveta vynálezov a už ako 5-ročná rozoberala svoju hudobnú skrinku, aby pochopila, ako stroj funguje. Jej matka bola koncertnou klaviristkou a vďaka nej zas našla vášeň v umení.

V herectve bola Hedy dobrá až natoľko, že ako 15-ročná získala svoju prvú rolu vo filme Peniaze na ulici. Najväčšie uznanie však získala v roku 1932, kedy si zahrala v kontroverznom filme Extáza, v ktorom sa prvýkrát objavil hraný ženský orgazmus. Film vyvolal pobúrenie po celom svete, pretože vtedy 18-ročná Hedy Lamarr bola v niekoľkých scénach úplne nahá. Jej budúci manžel Fritz Mandl, jeden z najbohatších ľudí vtedajšieho Rakúska, potom údajne vynaložil viac ako 300-tisíc dolárov na nákup a zničenie kópii filmu.

Smer Hollywood

S rakúskym obchodníkom s muníciou Mandlom sa vzali v roku 1933, no manželstvo trvalo len krátko. „Veľmi skoro som vedela, že kým som jeho manželkou, nebudem môcť byť herečkou. Bol absolútnym monarchom v našom manželstve. Bola som ako bábika, ako vec, ktorú treba strážiť a uväzniť,“ prezradila vo svojej autobiografii Extáza a ja. Ani jej rodičia manželstvo neschvaľovali. Mandl mal totiž väzby na Benita Mussoliniho aj Adolfa Hitlera.

Časť 1 / 2

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…