Dobré noviny
Greta sa stala tvárou Vogue a pustila sa do módneho priemyslu: Fastfashion je zlo, zelené kampane lož
Simona Gálová
Simona Gálová

Greta sa stala tvárou Vogue a pustila sa do módneho priemyslu: Fastfashion je zlo, zelené kampane lož

Klimatická aktivistka Greta Thunberg je tvárou mladej generácie bojujúcej za zmenu klímy.
Klimatická aktivistka Greta Thunberg je tvárou mladej generácie bojujúcej za zmenu klímy. — Foto: Instagram - @gretathunberg; TASR - Carl-Johan Utsi / TT via AP

Aktivistka v rozhovore vyjadruje rozhorčenie nad módnym priemyslom, ktoré je druhým najviac znečisťujúcim odvetvím na svete.

Švédsko – Klimatická aktivistka Greta Thunberg sa stala tvárou novej obálky škandinávskeho Vogue. „Na toto debutové vydanie som veľmi hrdá. Greta je nie len jedinečnou škandinávskou postavou a silou zmeny, ale tiež stelesňuje lásku k prírode, snahu o udržateľnosť a nebojácnosť, ktorá je jadrom našej vízie,“ uviedla v liste editora Martina Bonnier.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Greta Thunberg (@gretathunberg)

Greenwashing módnych značiek

Švédska aktivistka v rozhovore pre svetoznámy módny časopis odsúdila módny priemysel za jeho obrovský negatívny vplyv na zmenu klímy. V rozhovore prezradila, že si nové oblečenie kúpila naposledy pred tromi rokmi a bolo z druhej ruky. „Len si požičiavam veci od ľudí, ktorých poznám,“ povedala. Greta poukázala na úlohu fastfashion módy, ktorá vyrába sezónne trendy odevy za veľmi nízke ceny, ktorú sú výsledkom vykorisťovania ľudí z krajín tretieho sveta, kde sa nekontroluje dopad odevného priemyslu na klímu.

„Vyzerá to, akoby veľké značky začali preberať zodpovednosť a začínajú robiť kampane, ktoré zobrazujú nové udržateľné, etické, zelené, klimaticky neutrálne oblečenie, ale povedzme si na rovinu: Toto nie je nič iné iba greenwashing (dezinformácia šírená organizáciou za účelom prezentovať environmentálne zodpovedný verejný obraz, pozn. aut.),“ napísala Greta dodatočne na svojom profile na Twitteri. Dodala, že svet nemôže hromadne vyrábať módu a zároveň ju konzumovať „udržateľne“.

Štrajky za klímu

OSN uvádza, že módny priemysel je považovaný za druhé najviac znečisťujúce odvetvie na svete. Každoročne tento priemysel využije zhruba 93 miliárd kubických metrov vody, čo je dosť na to, aby z nej prežilo päť miliónov ľudí. Samotný módny priemysel produkuje viac emisií ako všetky medzinárodné lety a lodná doprava dohromady. Aj preto podľa Thunberg nestačí len zmena správania spotrebiteľov, ale najmä celý spôsob výroby oblečenia.

Greta začala svoj aktivizmus v roku 2018 školským štrajkom za klímu. Týždne sedela pred štokholmským parlamentom s transparentom vyzývajúcim na ráznejšie opatrenia v oblasti zmeny klímy. Netrvalo dlho a stala sa tvárou hnutia, ktoré začalo byť aktívne v každej krajiny. Milióny študentov z celého sveta strávili piatky v uliciach a nie v školách, aby upriamili pozornosť politikov na klimatickú katastrofu. V rozhovore pre Vogue sa priznala, že zmena sa aj napriek tlaku neuskutočňuje v takom tempe, ako by mala. „Čím viac času som trávila rozhovormi s ľuďmi, cestovaním, čítaním, tým som viac presvedčená, že zmena príde zdola nahor,“ priznala.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Vogue Scandinavia (@voguescandinavia)

Chceme stále viac

Ona sama ide svojím životným štýlom ostatným príkladom. Je vegánkou, cestuje iba vlakom a verejnou dopravou a nenakupuje zbytočné oblečenie. „Keď jeden človek začne niečo robiť, má to efekt snehovej gule, začnú nad tým uvažovať aj ostatní. Stačí len zasadiť semienko do mysle tejto osoby a ono môže vyrásť,“ povedala. Napriek tomu nechce hovoriť ostatným, ako by mali žiť. „Všetci by sme mali chcieť čistú vodu, neznečistený vzduch a čerstvé potraviny, ale namiesto toho chceme iba stále viac vecí, ktoré nás neurobia šťastnými. Väčšina ľudí to vie, ale je veľmi ťažké zmeniť spôsobom, ako cítime a rozmýšľame,“ dodala.

Podľa jej slov je dôležité, aby si ľudia uvedomili, že klimatická zmena sa deje práve kvôli ľudstvu, ktoré je príliš bohaté, príliš krátkozraké a nedbanlivé. Kvôli tomu bude Gréta aj naďalej vyvíjať tlak na politikov a priemyslových magnátov, aby čo najskôr nastala zmena. „Ideálne by bolo vrátiť sa do školy a dokončiť vzdelávanie bez obáv o klímu. Ale pokiaľ bude potrebný aktivizmus, pravdepodobne budem aktivistkou,“ prezradila o svojej budúcnosti. 18-ročná Greta si je vedomá, že ju čaká ešte dlhý boj. „Klimatická kríza je najväčší slon, aký sa kedy ocitol v tejto miestnosti. Musíme o tom hovoriť, ale ľuďom je to príliš nepríjemné. Nechcú o tom hovoriť, pretože tým riskujú svoje sociálne postavenie, popularitu. To je jeden z dôvodov, prečo klimatické hnutia po celom svete vedú väčšinou deti. Pretože nás až tak nezaujíma, čo si o nás myslia iní ľudia,“ dodala.

Už ste čítali?