Narodili sa im dvojičky rôznej farby pleti. Ľudí musia presviedčať, že sú skutočne súrodenci
Dvojročné dvojčatá vyvolávajú u cudzích ľudí vždy veľkú zvedavosť. Za všetko však môže genetika.
Manchester – Keď v apríli 2020 Jade Ball porodila svojich dvoch synov Coleho a Klaya, bolo jej zrejmé, že nie sú identickými dvojičkami. S pribúdajúcimi mesiacmi boli rozdiely čoraz zreteľnejšie. Cole ma hnedé vlasy, hnedé oči a svetlo hnedú pokožku, zatiaľ čo Klay má blonďavé kučery, modré oči a bledú pleť. Samotná Jade Ball je beloška a jej partner je z polovice Jamajčan.
Podľa odborníkov je pravdepodobnosť, že dvojica rozdielnych rás bude mať dvojčatá, ktoré budú vyzerať úplne inak, jedna k päťsto. Dvojčatá Cole a Klay sú dizygotické, čo znamená, že každé dieťa vzniklo ako samostatné oplodnené vajíčko. Každé dieťa tak môže zdediť inú kombináciu génov od matky a otca a ak sú rodičia rôznych rás, je možné, že farby pokožiek detí sa budú líšiť. „Farba našej pokožky je daná množstvom génových variantov. Niektoré z nich poznáme a niektoré nie. Pri každom z týchto génov, ktoré ovplyvňujú farbu našej pokožky, existujú ďalšie varianty. Jeden z nich vytvára tmavší odtieň pleti a druhý zas svetlejší,“ vysvetlil pre BBC genetik Jim Wilson. Tieto génové varianty kontrolujú množstvo melanínu alebo pigmentu produkovaného v koži. Konkrétne gény, ktoré dieťa zdedí po svojich rodičoch a predkoch, sú však v skutočnosti náhodným procesom.
„Keď stretneme nových ľudí, neveria mi, že sú dvojčatá. Myslia si, že si robím srandu,“ prezradila pre Daily Mail. Ľudia ich na ulici zastavujú a chcú vedieť, ako je to vôbec možné. „Je to fascinujúce a zároveň šialené, ako gény fungujú. Hoci vyzerajú úplne inak, keď ich uvidíte spolu, jednoducho viete, že sú bratia. Majú medzi sebou silné puto,“ dodala.