Dobré noviny
Ponižujúce testy panenstva po desaťročiach končia, ženy môžu vstupovať do armády bez traumy
Simona Gálová
Simona Gálová

Ponižujúce testy panenstva po desaťročiach končia, ženy môžu vstupovať do armády bez traumy

Indonézske ženy sa do armády dostanú rovnakými testami ako muži. Neľudské testy panenstva majú byť minulosťou.
Indonézske ženy sa do armády dostanú rovnakými testami ako muži. Neľudské testy panenstva majú byť minulosťou. — Foto: TASR - AP Photo/Tatan Syuflana

Nehumánny test zabraňoval ženám stať sa vojačkami aj napriek ich dostatočným schopnostiam.

Indonézia – Organizácie na ochranu ľudských práv po celom svete uvítali rozhodnutie indonézskych úradov ukončiť dlhodobo kritizované „testovanie panenstva“ pri nábore žien do armády. Tento postup bol podľa portálu Guardian doteraz v Indonézii známy ako „test dvoma prstami“, pretože počas vyšetrenia lekári vložia dva prsty do pošvy ženy, aby zistili, či je panenská blana stále neporušená alebo nie. Ženy, ktoré neboli panny, do armády neprijali.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Habere Güven (@habereguven)

Neľudský test morálky

Na telekonferencii s vojenskými veliteľmi generál Andika Perkasa vyhlásil, že ženy budú do armády verbované rovnakým spôsobom ako muži a nebudú prechádzať testami panenstva. Rovnaký postup bude používať aj miestne námorníctvo a letectvo.

Anindi, niekdajšia nádejná 18-ročná vojačka, ktorá pred 23 rokmi test odmietla podstúpiť, spomína, že ju odmietli prijať aj napriek tomu, že v ostatných testoch dosahovala nadpriemerné výsledky. „Toto bol hanlivý postup a budem veľmi rada, ak to skončí,“ prezradila pre Guardian. Keď prišla na testovanie panenstva, bolo jej to nepríjemné a lekárke nedala súhlas na prehliadku. „Zastavila som ju nie preto, aby som sa bála, že zistí pravdu o mojom panenstve, ale pretože, že mi bol tento postup veľmi nepríjemný,“ povedala. Podľa jej slov je to príliš vysoká cena za to, aby sa ženy stali vojačkami. „Za vstup do armády zaplatíte traumou,“ dodala.

Spoločnosť Human Rights Watch (HRW) prvýkrát odhalila používanie testov panenstva pre indonézske policajtky v roku 2014. Organizácia robila rozhovor s policajtkami z celej Indonézie, ktoré testom prešli a dospela k záveru, že ide o „celonárodnú prax“. Urobili rozhovor aj so ženou, ktorá podstúpila test v roku 1965, čo znamená, že táto diskriminačný prax funguje už viac ako päť desaťročí. Alim Qibtiyah, komisárka Národnej komisie pre násilie páchané na ženách, uviedla, že stále čaká na oficiálnu zmenu politiky a verí, že zmena nastane v každom sektore, v ktorom testy vykonávali.

Ženám sa otvoria nové príležitosti

V súčasnej dobe tvoria ženy len desať percent zo 450 000 ozbrojených síl v krajine. „Ženám sa otvoria nové príležitosti. Budú si isté, že budú prijaté kvôli svojim schopnostiam. Nie je spravodlivé, aby sa od žien vyžadovalo aby dokazovali svoju morálku testom panenstva, zatiaľ čo pre mužov sa robia obyčajné nábory,“ dodala.

Rovnako aj Svetová zdravotnícka organizácia uviedla, že testovanie panenstva je nevedecké, škodlivé a porušuje ľudské práva žien a má dlhodobé následky na fyzické, psychické aj sociálne blaho žien, ktoré test absolvovali. „Vyšetrenie nemá žiadnu vedeckú hodnotu alebo klinickú indikáciu. Výskyt panenskej blany ani nie je spoľahlivým znakom súlože,“ uviedla WHO vo svojej správe v roku 2018.

Už ste čítali?