Muž prežil jadrovú explóziu v Hirošime aj Nagasaki. Od epicentra bol vzdialený len 3 kilometre

Prežil dve obrovské katastrofy, no začal o tom rozprávať iba pár rokov pred smrťou.
Hirošima - Cutomu Jamaguči mal ťažko uveriteľné šťastie. Ponáhľal sa z Hirošimy, na ktorú dopadla 6. augusta 1945 prvá atómová bomba, domov do Nagasaki, aby tu o tri dni neskôr zažil škaredé déjà vu.
Keď mal 29 rokov, vydal sa Cutomu Jamaguči ako lodný inžinier na cestu do Hirošimy - a 6. augusta 1945 sa ocitol tri kilometre od epicentra výbuchu prvej atómovej bomby. Zranený na rukách a na tvári sa s vypätím všetkých síl predral so svojimi dvoma kolegami troskami Hirošimy, až sa o deň neskôr dostal do svojho rodného mesta - Nagasaki. Tri dni po Hirošime, 9. augusta, nasledoval výbuch druhej bomby. Jamaguči sa tak ako jeden z mála stal obeťou hneď dvoch atómových bômb, ale zomrel až v roku 2010 vo veku 94 rokov.
Šťastná náhoda v Hirošime
Ako píše portál zoommagazin.iprima.cz, Cutomu Jamaguči navrhoval námorné tankery pre koncern Mitsubishi a vo vtedajšom rušnom prístave Hirošime býval v ubytovni na okraji mesta. V osudný deň sa spolu s dvoma svojimi kolegami Akirom Iwanagem a Kunijošim Satou naposledy vydali do práce - nasledujúci deň mali po trojmesačnom pobyte v Hirošime odísť evakuačným vlakom späť do Nagasaki. Cutomu si ale na izbe zabudol svoje Hanko - osobné pečatidlo, ktoré mu okrem iného umožňovalo cestovať po Japonsku.
Vrátil sa pre neho, zatiaľ čo kolegovia šli napred. Keď prechádzal okolo batátového poľa, začul hluk malého lietadla bombardérov B-29 amerického letectva. Protináletové sirény nezazvonili, pretože išlo len o niekoľko lietadiel. Z jedného boli najskôr padákom spustené prístroje na pozorovanie vplyvu bomby. O niečo neskôr k zemi zamierila prvá atómová bomba, aby vybuchla vo výške približne 600 metrov nad Hirošimou.
Pre Spojené štáty bola Hirošima strategicky dôležité mesto - rovnako ako v Tokiu aj tu sídlilo cisárske vojenské veliteľstvo. Vtedajšia populácia predstavovala okolo 350 000 ľudí, z ktorých asi 140 000 zomrelo. V jadre výbuchu dosahovali teploty niekoľkých tisíc stupňov Celzia.
Domov do Nagasaki
Jamaguči mal ťažko popálenú ruku a tvár, ale prežil. Podarilo sa mu nájsť svojich dvoch kolegov a spoločne sa dostali do štyri kilometre vzdialeného nádražia, odkiaľ druhý deň odišli evakuačným vlakom do Nagasaki. Tu Jamagučiho v nemocnici ošetrili a 9. augusta ráno vyrazil do práce. O tom, čo sa stalo v Hirošime, v tej dobe nikto nevedel, okrem iného aj preto, že správy podliehali armádnej cenzúre.
Práve v okamihu, keď obviazaný Jamaguči svojmu nadriadenému rozprával o katastrofe, ktorá postihla Hirošimu, dopadla o 11.02 na Nagasaki druhá americká atómová bomba. V Nagasaki žilo okolo 250 000 obyvateľov, 74 tisíc z nich prišlo o život. Aj tentoraz bol Jamaguči tri kilometre od epicentra a opäť prežil. Jamaguči si svoje tragické zážitky nechával cez 60 rokov pre seba, prehovoril len niekoľko rokov pred svojou smrťou.