Dobré noviny
Liečivý tanec s kruhmi či vlasy, ktoré sú nositeľmi spomienok. Aj takto vyzerá kultúra Cree Indiánov
Simona Gálová
Simona Gálová

Liečivý tanec s kruhmi či vlasy, ktoré sú nositeľmi spomienok. Aj takto vyzerá kultúra Cree Indiánov

James Jones pochádza z indiánskeho kmeňa Cree.
James Jones pochádza z indiánskeho kmeňa Cree. — Foto: Instagram - @notoriouscree

Kvôli kolonizátorom táto tradičná kultúra takmer vymizla.

Kanada – Dlhé vlasy, farebné oblečenie a tanec s kruhmi. To všetko patrí ku kultúre severoamerických domorodých obyvateľov, ktorí sa nazývajú Cree Indiáni. Dnes žijú predovšetkým v Kanade, kde tvoria jeden z najväčších prvých národov tejto krajiny. Medzi nich patrí aj James Jones, ktorý sa na sociálnych sieťach prezentuje ako „Notoricky známy Cree“. 34-ročný James sa preslávil tancovaním tradičného tanca, ktorý bol pre domorodých Cree Indiánov liečebným rituálom.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa James Jones (@notoriouscree)

Každá obruč, s ktorou sa tancuje, predstavuje uctenie kruhu života. „Pôvodne sa to robila ako súčasť liečebného obradu, aby sa pomohlo ľuďom, ktorí sa necítili fyzicky či mentálne dobre. Aj keď sa to v praxi už naozaj nerobí a ľudia navštevujú lekárov, stále tento tanec tancujeme, pretože je to veľká súčasť našej kultúry,“ prezradil pre Vogue.

Počas tanca majú tanečníci alebo tanečníčky v rukách hula hop kruhy, ktoré predstavujú štyri smery, štyri ročné obdobia a životné fázy. „Jedna obruč predstavuje naše spojenie, ktoré máme so všetkým a všetkými,“ prezradil. Kruhy boli tradične vyrobené z červenej vŕby, ale v súčasnosti sú vyrobené z plastu zabaleného vo farebných páskach, aby ladili s ozdobami, ktoré má tanečník na sebe.

Vlasy nesú spomienky

Okrem toho, že James Jones chodí s tancom vystupovať na rôzne udalosti a súťaže, prezentuje sa aj na internete, kde fanúšikom približuje takmer zabudnuté tradície Cree Indiánov. On sám sa však k tradičnému tancu dostal až ako 20-ročný. „Skryl som sa v kúpeľni a trénoval. Mal som veľmi nízke sebavedomie, ale tanec mi ho dodal,“ prezradil. So svojím tancom nakoniec vystupoval aj na zimných olympijských hrách vo Vancouveri v roku 2010, aj na známom festivale Coachella, či v budove opery v Sydney.

Okrem tradičného tanca sú pre Cree Indiánov špecifické dlhé zaplatené vlasy. „Vlasy si nechávame dlhé, pretože nesú spomienky. Prežívajú s nami detstvo a prechádzajú do ďalších fáz života. Vlasy sú pri týchto momentoch veľmi významné. Mňa učili, že moje vlasy sú pokračovaním môjho ducha. Keď si zapletám vlasy, myslím na dobré veci a potom si túto energiu nesiem celý deň so sebou,“ vysvetlil James Jones. Aj napriek tomu sa ako tínedžer ostrihal, pretože chcel vyzerať ako Justin Timberlake. „Akonáhle som sa začal vzdelávať o našej kultúre, vlasy som si nechal narásť a teraz som na to veľmi hrdý,“ dodal.

Neprávom zabudnuté tradície

Jones sa stal súčasťou komunity pôvodných obyvateľov, ktorí majú na sociálnych sieťach silný vplyv. „Je dôležité, aby mladí ľudia videli, že existuje niekto ako oni, kto pochádza z miesta, z ktorého pochádzajú oni sami,“ povedal. Podľa jeho slov je domorodým obyvateľom aj ten, kto má svetlú pleť, aj tí, ktorí už nehovoria tradičnými jazykmi. „Je to dôležitá správa pre všetkých, ktorí zápasia so svojou identitou pôvodných obyvateľov,“ dodal vo virálnom videu.

Koncom 19. a začiatkom 20. storočia kanadská a americká vláda postavili mimo zákon rôzne tradičné domorodé obrady, a tak ani indiánsky kmeň Cree nemohol vykonávať svoje duchovné obrady a nosiť tradičné oblečenie. Tance a obrady boli považované za vážne priestupky. Až po druhej svetovej vojne sa začali pôvodné komunity vyjadrovať k svojmu okrajovému postaveniu v spoločnosti.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa James Jones (@notoriouscree)

V 50. rokoch minulého storočia však stále fungovali školy, ktoré odoberali deti z rodín domorodých obyvateľov, aby prešli prevýchovou a zabudli na svoju kultúru. Domorodí obyvatelia sa dočkali spravodlivosti až počas 80. rokov, kedy sa mohli verejne hlásiť ku svojim tradíciám a kultúrnemu dedičstvu. James Jones chce dnes tancovať za všetkých, ktorí tancovať nemohli a verí, že tým inšpiruje aj ostatných Cree Indiánov, aby sa prinavrátili k svojim tradíciám, ktoré museli byť neprávom zabudnuté.

Už ste čítali?