Prišla o peniaze, ktoré dali radšej mužom. Aj keď bolo všetko proti nej, má prvé zlato
Simona Gálová
Simona Gálová

Prišla o peniaze, ktoré dali radšej mužom. Aj keď bolo všetko proti nej, má prvé zlato

Jazdkyňa BMX sa na olympiádu dostala vďaka verejnej zbierke.

Bethany Shriever získala na tokijskej olympiáde svoje prvé zlato v jazde BMX. — Foto: TASR - AP Photo/Ben Curtis

Tokio – Pred štyrmi rokmi britský športový výbor obmedzil financovanie jazdkýň BMX a peniaze presmeroval iba na mužských športovcov. Bethany Shriever to nezastavilo a tento rok získala svoje prvé olympijské zlato, zatiaľ čo Brit Kye Whyte získal striebro. Na to, aby sa jazdkyňa dostala na stupeň víťazov, musela prekonať množstvo prekážok. 

Keď sa v roku 2017 dozvedela, že ju vládna agentúra viac nebude podporovať, musela urobiť všetko preto, aby mohla aj naďalej tvrdo trénovať. „Kvôli tomu obmedzeniu som mala pocit, že dievčatá jednoducho nebudú nikdy tak dobré ako chlapci. Bol to úplný šok,“ povedala pre Cycling news. Rozhodla sa, že sa zamestná na polovičný úväzok v škole, aby si mohla financovať tréningy a súťaže. Keď sa jej rodina dozvedela, že potrebuje viac peňazí ako jej ponúka plat učiteľky, rozhodli sa založiť kampaň, vďaka ktorej by sa dostala na olympiádu. 22-ročnej športovkyni sa podarilo vyzbierať 50 000 libier, ktoré jej pomohli získať olympijské zlato v ženských pretekoch BMX. „Preto pre mňa táto výhra veľa znamená. Nie je to len moja cena, ale každého, kto ma sem dostal,“ priznala pre BBC.  

Ak máš strach, zbaľ si kufre

Pred prípravou na hry prekonala mnohopočetné zranenia, vrátane dvoch zlomenín nohy a vykĺbeného ramena, kvôli ktorému nemohla súťažiť takmer osemnásť mesiacov. V deň pretekov však bola zdravá a úplne pokojná. „Za tie roky som sa naučila ovládať, čo sa deje v mojej hlave. Nemôžem pretekať a myslieť na to, že spadnem z bicykla. Zostala som úplne pokojná, a to mi pomohlo vyhrať preteky,“ prezradila víťazka. Shriever novinárom povedala, že ak cíti športovec pred svojím výkonom strach, môže si rovno zbaliť kufre. 

„O tomto momente som snívala tak dlho a neverím, že je to skutočnosť. Musím sa stále štípať do ruky, aby som sa uistila, či žijem v realite,“ prezradila po získaní zlatej medaily. Britský minister Grant Shapps uviedol, že úspech Shriever zabezpečil, že finančné prostriedky budú opäť pridelené aj pretekárkam BMX. Shriever bola jedinou britskou reprezentantkou v jazde BMX a verí, že jej víťazstvo inšpiruje k tomuto športu aj ostatné dievčatá. Z jej výkony bol nadšený aj britský jazdec BMX Kye Whyte, ktorý je jej dobrým priateľom aj napriek tomu, že cestu k medaily mala kvôli zmene vo financovaní ťažšiu ako jazdec. „Z jej víťazstva som sa tešil ešte viac ako ona. Písali sme históriu,“ dodal jazdec pre Guardian

 

Už ste čítali?

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…