Nálada v slovenskej ekonomike sa zlepšila aj v máji
SITA
SITA

Nálada v slovenskej ekonomike sa zlepšila aj v máji

Pod vplyvom zvýšenia obáv obyvateľov z rastu nezamestnanosti a možnosti usporiť finančné prostriedky v domácnosti, indikátor spotrebiteľskej dôvery v piatom mesiaci oproti aprílu klesol.

BRATISLAVA 29. mája - Nárast dôvery v slovenskej ekonomike pokračoval aj v piatom tohtoročnom mesiaci. Indikátor ekonomického sentimentu sa v máji podľa údajov Štatistického úradu SR medzimesačne zvýšil o jeden bod na 92,7 bodu.

"Do výsledku sa premietli najmä priaznivejšie údaje z predchádzajúcich dvoch mesiacov," konštatujú štatistici. Indikátor ekonomického sentimentu je však stále nižší ako v rovnakom období minulého roka, a to o 2,8 bodu. Jeho zaostávanie za úrovňou dlhodobého priemeru sa pritom zmenšilo na 4,9 bodu.

Stavebníctvo rastie

Indikátor dôvery v priemysle sa v máji podľa štatistického úradu zvýšil o 1,7 percentuálneho bodu na hodnotu 3,7 bodu, čím sa dostal mierne nad úroveň dlhodobého priemeru.

"Vývoj indikátora ovplyvnilo očakávané zvýšenie produkcie v nasledujúcich troch mesiacoch," dodávajú štatistici.

Indikátor dôvery v stavebníctve počas mája pokračoval v raste, keď sa zvýšil oproti aprílu o 0,5 bodu na mínus 36 bodov, a to pod vplyvom mierne optimistickejších hodnotení súčasného dopytu. Zaostávanie indikátora za hodnotou dlhodobého priemeru sa znížilo na 11 bodov.

Zvýšené obavy ľudí

Indikátor dôvery v obchode klesol v máji v porovnaní s aprílom o 1,4 percentuálneho bodu na 7,3 bodu pod vplyvom pesimistickejších hodnotení súčasnej aj očakávanej podnikateľskej situácie. Indikátor dôvery v službách v máji klesol o 5,3 percentuálnych bodov na úroveň 15,7. Vývoj indikátora ovplyvnilo negatívne hodnotenie podnikateľskej situácie i očakávaného dopytu.

Pod vplyvom zvýšenia obáv obyvateľov z rastu nezamestnanosti a možnosti usporiť finančné prostriedky v domácnosti, indikátor spotrebiteľskej dôvery v piatom mesiaci oproti aprílu klesol o 1,7 bodu na mínus 22,5 bodu. "V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka je nálada spotrebiteľov o 2,2 bodov priaznivejšia," uvádza štatistický úrad.

Indikátor ekonomického sentimentu je vážený aritmetický priemer z indikátora dôvery v priemysle, indikátora dôvery v stavebníctve, indikátora dôvery v maloobchode, indikátora dôvery v službách a spotrebiteľského indikátora dôvery.

Už ste čítali?

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…