Nálada v slovenskej ekonomike sa zlepšila aj v máji
SITA
SITA

Nálada v slovenskej ekonomike sa zlepšila aj v máji

Pod vplyvom zvýšenia obáv obyvateľov z rastu nezamestnanosti a možnosti usporiť finančné prostriedky v domácnosti, indikátor spotrebiteľskej dôvery v piatom mesiaci oproti aprílu klesol.

BRATISLAVA 29. mája - Nárast dôvery v slovenskej ekonomike pokračoval aj v piatom tohtoročnom mesiaci. Indikátor ekonomického sentimentu sa v máji podľa údajov Štatistického úradu SR medzimesačne zvýšil o jeden bod na 92,7 bodu.

"Do výsledku sa premietli najmä priaznivejšie údaje z predchádzajúcich dvoch mesiacov," konštatujú štatistici. Indikátor ekonomického sentimentu je však stále nižší ako v rovnakom období minulého roka, a to o 2,8 bodu. Jeho zaostávanie za úrovňou dlhodobého priemeru sa pritom zmenšilo na 4,9 bodu.

Stavebníctvo rastie

Indikátor dôvery v priemysle sa v máji podľa štatistického úradu zvýšil o 1,7 percentuálneho bodu na hodnotu 3,7 bodu, čím sa dostal mierne nad úroveň dlhodobého priemeru.

"Vývoj indikátora ovplyvnilo očakávané zvýšenie produkcie v nasledujúcich troch mesiacoch," dodávajú štatistici.

Indikátor dôvery v stavebníctve počas mája pokračoval v raste, keď sa zvýšil oproti aprílu o 0,5 bodu na mínus 36 bodov, a to pod vplyvom mierne optimistickejších hodnotení súčasného dopytu. Zaostávanie indikátora za hodnotou dlhodobého priemeru sa znížilo na 11 bodov.

Zvýšené obavy ľudí

Indikátor dôvery v obchode klesol v máji v porovnaní s aprílom o 1,4 percentuálneho bodu na 7,3 bodu pod vplyvom pesimistickejších hodnotení súčasnej aj očakávanej podnikateľskej situácie. Indikátor dôvery v službách v máji klesol o 5,3 percentuálnych bodov na úroveň 15,7. Vývoj indikátora ovplyvnilo negatívne hodnotenie podnikateľskej situácie i očakávaného dopytu.

Pod vplyvom zvýšenia obáv obyvateľov z rastu nezamestnanosti a možnosti usporiť finančné prostriedky v domácnosti, indikátor spotrebiteľskej dôvery v piatom mesiaci oproti aprílu klesol o 1,7 bodu na mínus 22,5 bodu. "V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka je nálada spotrebiteľov o 2,2 bodov priaznivejšia," uvádza štatistický úrad.

Indikátor ekonomického sentimentu je vážený aritmetický priemer z indikátora dôvery v priemysle, indikátora dôvery v stavebníctve, indikátora dôvery v maloobchode, indikátora dôvery v službách a spotrebiteľského indikátora dôvery.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…