Izraelčanka darovala obličku chlapcovi z Gazy, aj keď jej rodinu povraždili palestínski teroristi
Simona Gálová
Simona Gálová

Izraelčanka darovala obličku chlapcovi z Gazy, aj keď jej rodinu povraždili palestínski teroristi

Obličku darovala chlapcovi, ktorého rodinný dom v Gaze bol zničený pri izraelskom nálete.

Izraelčanka Idit Harel Segal drží v ruke list, ktorý napísala príjemcovi jej obličky v arabčine. — Foto: TASR - AP Photo/Maya Alleruzzo

IZRAEL 3. augusta – Počas izraelsko-palestínskeho konfliktu, ktorý trvá už roky, nadviazali celoživotné puto Izraelčanka Idit a trojročný chlapec z Pásma Gazy. Na oslavu svojich 50. narodenín chcela Idit Harel Segal urobiť niečo veľké. Nakoniec sa rozhodla, že urobí niečo, čo pomôže niekomu inému – daruje svoju obličku. „K tomuto činu ma inšpiroval môj starý otec, ktorý prežil holokaust a vždy ma učiť, aby som žila zmysluplný život,“ prezradila pre Times od Israel.

Izraelčanka čítala príbehy o ľuďoch, ktorí darovali obličku a sklamalo ju, že to boli prevažne sami muži. „Povedala som si, že som silná žena a idem do toho. Niečo vo mne mi hovorilo, že je to správna vec,“ povedala. Z každej strany sa však stretla s veľkým nepochopením. Najťažšie to znášal jej otec, ktorému na zlyhanie obličiek zomrel blízky priateľ. „Bál sa, že zomriem aj ja. Jedinými členmi rodiny, ktorí ma plne podporili, boli moje deti,“ prezradila. Idit to pripisuje tomu, že Izrael je patriarchálnou spoločnosťou, v ktorej muži stále zaobchádzajú so ženami, ako keby boli ich majetkom.

Politika v záchrane života

Idit sa však nedala presvedčiť a obličku išla darovať. Dozvedela sa, že jej obličku získa trojročný chlapec z Palestíny, ktorý trpel vrodenou poruchou obličiek a celý život potreboval dialýzu. Keď bolo jasné, že chlapec potrebuje transplantáciu obličky, nikto z jeho rodiny nebol vhodným darcom. Jeho otec preto súhlasil, že daruje obličku izraelskej žene, ak sa jeho syn dostane na zoznam urgentných čakateľov. Podľa AP je v Izraeli takýto dar otca považovaný za stimul na zvýšenie počtu darcov.

Keď sa tento príbeh Idit dozvedela, musela zabudnúť na všetky svoje politické presvedčenia. Traja členovia jej rodiny boli totiž zavraždení palestínskymi teroristami. „Moji prarodičia boli zabití pri teroristickom útoku v Jeruzaleme v roku 1948, keď mal môj otec iba rok. V roku 2002 bol zase zavraždený strýko môjho otca,“ spomínala. Aj napriek tomu, že chlapec pochádzal z Palestíny, Idit svoje rozhodnutie nezmenila a obličku mu darovala. „Nešlo o politický, ale o osobný dar. Svoje rozhodnutie vôbec neľutujem. Neprešiel deň, kedy by som sa neradovala z toho, že som to malé dieťa zachránila,“ dodala.

Diel skladačky

Keď prišla na operáciu, s chlapcom sa veľmi chcela stretnúť. „Stretla som sa s jeho otcom. Povedala som mu tých pár viet, ktoré viem v arabčine. A potom mi dovolil, aby som sa stretla aj s jeho synom,“ pokračovala. Matka chlapca jej dokonca dovolila, aby si sadla k nemu na posteľ. „Bol to veľmi dojemný moment. Hladkala som chlapca po vlasoch a spievala mu uspávanky v hebrejčine. Pri tretej piesni on aj jeho mama zaspali. Potom som si uvedomila, čo sa tu deje. Ja, Izraelčanka, som s palestínskou ženou a s dieťaťom z Gazy. Prečo nemôže byť svet taký už navždy?“

Rodina chlapca sa s ňou podelila o ich neľahký príbeh. Pri poslednej vojenskej operácii bol ich dom v Gaze úplne zničený. Teraz žijú striedavo u priateľov a svokrovcov. Izraelčanka preto poprosila o pomoc samotnú nemocnicu, ktorá urobila pre rodinu verejnú zbierku. Podarilo sa im vyzbierať takmer tisíc dolárov, oblečenie a ďalšie potrebné veci. Darovaná oblička zachránila chlapcovi život a dokázala vytvoriť vzťahy medzi členmi neustále bojujúcich skupín v jednom najzložitejších konfliktov na svete. „Je pravda, že naša skúsenosť nevyrieši izraelsko-palestínske vzťahy, ale je to ďalší diel skladačky,“ dodala.

Sledujte skvelé nápady, rady a tipy na Facebooku!

Už ste čítali?

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…

Slovák Marek pracuje pre Teslu: Tvrdú morálku v práci vydržíte,…

Marek Vančo pracuje v americkej centrále Tesly v tíme autopilota pre samojazdiace…

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…

Mamou v dobe covidu: Nevedeli sme, čo nás čaká. Slovenky priznali,…

Strach o seba, aj dieťatko. Mamy musia s príchodom nového člena rodiny…

Chlapcov hnevá pri šachu aj futbale. Talentovaná rómska šachistka…

Šachistka Agátka Berková dokonca remizovala s ruským šachovým…

Uznávaná virologička: Prekonali ste covid-19? Toto by ste mali…

Vyšiel vám pozitívny test na covid-19? Prekonali ste ochorenie s miernymi…