Dobré noviny
Chystáte sa na dovolenku so psom? Aj ten musí byť zaočkovaný a mať potrebné dokumenty
Alexandra Valková
Alexandra Valková

Chystáte sa na dovolenku so psom? Aj ten musí byť zaočkovaný a mať potrebné dokumenty

Cestovanie so psom
Cestovanie so psom — Foto: unsplash

Cestovanie so psom do zahraničia môže byť náročné nielen pre samotná zvieratká, ale aj pre ich pánov.

BRATISLAVA - Pred cestou sa oplatí dobre sa na cestu pripraviť a nič nepodceniť, vrátane výberu krajiny. Pes musí mať platné očkovanie, čip a cestovný pas. Pripravili sme pre vás základné pravidlá, ktoré vám uľahčia cestovanie po krajinách EÚ so svojim štvornohým miláčikom.

Niektorí majitelia psov zaistia svojim domácim miláčikom stráženie a odídu do zahraničia bez nich, iní si nevedia predstaviť, že by trávili dovolenku bez psíka a vezmú ho so sebou. Tu sú pravidlá, ktoré platia pri cestovaní so zvieratami do zahraničia a na ktoré netreba zabúdať. Informuje o nich portál living.iprima.cz. 

Foto: unsplash

Pes musí mať svoj pas a platné očkovanie

  • Ak idete na dovolenku po Európe, pes musí mať cestovný pas, ktorý platí vo všetkých členských krajinách EÚ. Ten vám vystaví veterinár, ktorý je schválený a registrovaný pre vydávanie pasov krajskou veterinárnou správou a ktorému bol vydaný doklad o schválení a registrácii. V pase musí byť uvedený človek, ktorý zviera do zahraničia sprevádza, spravidla majiteľ. Pokiaľ s ním cestuje niekto iný, musí mať od majiteľa písomné splnomocnenie.
  • U psa je tiež nutnosť, aby mal identifikačný mikročip spĺňajúci ISO normy. U starších psov sa tiež uznáva skôr používané označenie tetovaním, musí byť ale jasne čitateľné a preukázateľne vykonané pred 3. júlom 2011. Neskôr vykonané tetovanie sa už bez čipu neuznávajú.
  • Pes starší ako 12 týždňov musí mať tiež preukázateľné a platné očkovanie proti besnote. Pozor, cestovať môže až 21 dní po očkovaní.
  • Ak idete do Fínska, Írska alebo na Maltu, vyžaduje sa aj odčervenie zvieraťa, teda ošetrenie proti echinokokom, a to 120 až 24 hodín pred vstupom do týchto krajín. Nutnosťou je potvrdenie od veterinára v pase.
  • Ak idete so zvieraťom mimo EÚ, tak musia byť splnené podmienky dovozu stanovené konkrétnou krajinou. Tie by si mal majiteľ vždy vopred zistiť na zastupiteľskom úrade konkrétneho štátu. Toto je veľmi dôležitý bod. Ak nesplníte podmienky pre vstup so zvieraťom, môžete v krajnom prípade o svojho maznáčika prísť. Zvlášť prísne podmienky má napríklad Austrália alebo ďalšie štáty s jedinečnou prírodou, ktoré sa boja zavlečenia chorôb či invazívnych druhov.

Už ste čítali?