Dobré noviny
Slová rodičov, ktorí ho dali na adopciu, ho zasiahli na celý život. Až teraz sa vie pozrieť do zrkadla
Simona Gálová
Simona Gálová

Slová rodičov, ktorí ho dali na adopciu, ho zasiahli na celý život. Až teraz sa vie pozrieť do zrkadla

Kvôli jeho tvári ho opustili vlastní rodičia. Teraz inšpiruje ostatných, ako sa majú mať radi aj napriek svojmu ochoreniu.
Kvôli jeho tvári ho opustili vlastní rodičia. Teraz inšpiruje ostatných, ako sa majú mať radi aj napriek svojmu ochoreniu. — Foto: Instagram - @jonolanc

Jono sa narodil so zriedkavou genetickou poruchou.

LEEDS 2. augusta – Zasvätil svoj život ľuďom, ktorí sa kvôli chorobe nedokázali naučiť milovať samých seba. Jono Lancester sa narodil s Treacher-Collinsovým syndrómom (TCS), ktorý postihuje kosti a tkanivá v tvári. Toto ochorenie spôsobuje nesprávny vývin lícnych kostí, čeľuste a očných jamiek. Zriedkavá genetická porucha spôsobuje problémy so zrakom, sluchom aj s dýchaním. Nemá však žiaden vplyv na inteligenciu ani na schopnosť cítiť bolesť z odmietnutia.

Keď sa Jono narodil, jeho rodičia ho do dvoch dní dali na adopciu. „V mojej zložke na adopciu sa píše – Jonathan Lancester sa narodil 31. októbra 1984, obaja rodičia boli zhrození z jeho výzoru, ani jeden z rodičov necítil k dieťaťu žiadne rodičovské puto. Tieto slová sa ma držia celý život,“ prezradil v rozhovore pre Unilad. O dva týždne po narodení si ho adoptovala Jean, ktorá sa doňho zamilovala a o päť rokov neskôr si ho oficiálne adoptovala. „Je mojou náhradnou mamou tridsať rokov. Aj keď je to najnižší človek, akého poznám, má najväčšie srdce na tejto planéte. Dala mi úžasnú rodinu,“ prezradil.

Nikam nepatril

Aj napriek bezpodmienečnej láske, ktorú Jonathan v rodine dostával, mal veľký problém prijať to, ako vyzerá. Ako mladý sa nedokázal na svoj odraz v zrkadle ani pozrieť. Nenávidel to, ako vyzerá a mal pocit, že vôbec nepatrí do tohto sveta. „V piesni Country Road sa spieva – vezmite ma domov, na miesto, kam patrím. Ja som mal pocit, že nepatrím nikam,“ povedal.

Jeho sebavedomie zmenšovali neustále kruté poznámky od okolia, najmä od starších detí, ktoré mu vykrikovali, že sa určite narodil na Halloween. „Každý deň, keď som išiel zo školy, okolo mňa prešiel autobus s deťmi z inej školy. Búchali na okná a ťahali si tvár, aby sa podobali na mňa,“ prezradil. Jonathan sa začal ukrývať vo svojej izbe a nedokázal sa vo svojom živote pohnúť ďalej. „Všetci v okolí získali prvé zamestnanie, prvýkrát sa zamilovali, ja som však pre seba nevidel žiadnu budúcnosť,“ povedal.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Jono Lancaster (@jonolanc)

Som David Beckham

Našťastie bol Jono obklopený skvelou rodinou a priateľom Benom, ktorý bol obzvlášť vytrvalý. Vždy ho pozýval von a dokonca mu vybavil aj prácu v nočnom klube. Na prvej smene som vydržal presne tridsať minút. Všetci sa na mňa pozerali. Ben mi však dohovoril, že mám vydržať a vďaka tomu som mal svoju prvú prácu aj prvú priateľku,“ spomínal.

Pri jednom stretnutí v bare ho dané dievča pozvalo na rande. Po večeri sa vrátili do internátnej izby a ľahli si na podlahu. „Povedala mi, že sa chce porozprávať o mojej tvári. Úplne som stuhol. Nakoniec mi len povedala, že úplne miluje moju tvár a pobozkala ma,“ prezradil. Od tej chvíle sa už nikdy nevnímal ako dovtedy. „Mal som pocit, že som David Beckham a Brad Pitt v jednom,“ zavtipkoval. Aj keď sa jeho tvár vôbec nezmenila, zmenil sa jeho prístup.

Odvtedy Jono zdieľa svoj príbeh v médiách aj na sociálnych sieťach, kde má viac ako 20 000 sledovateľov. V roku 2017 založil so svojimi najlepšími priateľmi charitu „Love Me Love my Face“, ktorá ponúka podporu ľuďom s TCS syndrómom, aby neprestali žiť svoj život. „Myslel som si, že kvôli mojej tvári si nenájdem prácu, priateľov ani lásku. No nie je to o tvári, je to o tom, či sa človek dokáže milovať. Až teraz keď mám 36 rokov môžem úprimne povedať, že milujem svoju tvár,“ dodal na záver.

Už ste čítali?