Prezradili, ako je to s karanténou pri cestovaní: Pri vstupe do Veľkej Británie sa menia pravidlá
TASR
TASR

Prezradili, ako je to s karanténou pri cestovaní: Pri vstupe do Veľkej Británie sa menia pravidlá

Od začiatku tohto týždňa nemusia plne zaočkovaní ľudía, ktorí cestujú na Ostrovy, do povinnej karantény. Karanténa vás zrejme obíde aj v Nemecku.

— Foto: TASR

Bratislava 2. augusta (TASR) - Plne zaočkovaní cestujúci z oranžových krajín vrátane Slovenska, ktorí cestujú do Spojeného kráľovstva a sú plne očkovaní schválenými vakcínami, nemusia ísť od pondelka do karantény. Musia sa byť zaočkovaní schválenými vakcínami EMA v Európe a FDA v USA. Preukázanie sa negatívnym PCR alebo antigénovým testom však zostáva v platnosti. Informuje o tom Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR na svojej webovej stránke.

Podmieky pri vstupe do Nemecka:

Cestujúci zo Slovenska do Nemecka podľa rezortu zahraničia nemajú v súčasnosti povinnosť ísť po príchode do tejto krajiny do karantény. Vstup do Nemecka je umožnený bez podmienky trvalého či registrovaného pobytu. Platí však naďalej povinnosť vyplnenia formulára, negatívneho testu, potvrdenia o očkovaní alebo prekonaní choroby. 

Povinnosť preukázať sa potvrdením alebo negatívnym PCR testom sa vzťahuje na všetkých cestujúcich nad 12 rokov, ktorí prichádzajú do Nemecka.

„Osoba plne zaočkovaná dvoma dávkami vakcín schválenými európskou agentúrou EMA, Swiss Medic pre Švajčiarsko a FDA pre USA prichádzajúca do Spojeného kráľovstva z európskych krajín (okrem Francúzska), USA a zo štátov nachádzajúcich sa na oranžovom zozname krajín (vrátane SR), nemusí nastúpiť do karantény a nemusí podstúpiť PCR test na ôsmy deň, ak od podania druhej dávky uplynulo aspoň 14 dní," približuje slovenský rezort diplomacie.

Deti do 10 rokov majú výnimku

Plne zaočkované osoby sa však musia preukázať potvrdením v písomnej alebo digitálnej forme, napríklad digitálnym COVID preukazom EÚ, teda tzv. COVID pasom. Zároveň pre nich platí aj povinnosť vyplniť formulár (passenger locator form), pričom registrácia je možná 48 hodín pred plánovaným príchodom do krajiny, nechať sa otestovať na ochorenie COVID-19 pred cestou do Spojeného kráľovstva a objednať sa na PCR test na druhý deň po príchode do tejto krajiny.

„Deti cestujúce z európskych krajín nachádzajúcich sa na oranžovom zozname krajín mladšie ako 18 rokov tiež nemusia nastúpiť do karantény a podstúpiť PCR test na ôsmy deň," doplnilo ministerstvo. Negatívny test potrebujú aj maloleté deti od 11 rokov do 17 rokov. Výnimku majú len deti do desať rokov.

Podmienky pre neočkované osoby prichádzajúce zo zoznamu oranžových krajín ostávajú nezmenené, teda povinná karanténa a testovanie na druhý a ôsmy deň.

Ministerstvo zároveň odporúča pred cestou kontaktovať svojho prepravcu a overiť si aktuálne prepravné podmienky.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…