Dobré noviny
Voda by pokryla celé Slovensko a Česko. V Grónsku sa za deň roztopilo neuveriteľné množstvo ľadu
Alexandra Valková
Alexandra Valková

Voda by pokryla celé Slovensko a Česko. V Grónsku sa za deň roztopilo neuveriteľné množstvo ľadu

Ľadovec v Grónsku
Ľadovec v Grónsku — Foto: Wikimedia

Grónsko zaznamenalo teplotný rekord. Za deň sa tu roztopilo až osem a pol miliardy ton ľadu

GRÓNSKO 2. augusta - V Grónsku tento týždeň padol teplotný rekord, keď teplomery v stredu namerali až 19,8 stupňa Celzia. 

Tamojšie ľadovce sa teraz roztápajú obrovskou rýchlosťou. V utorok sa roztopilo 8,5 miliardy ton ľadu, čo je množstvo, ktoré by stačilo na to, aby pokrylo celé Slovensko aj Česko niekoľkocentimetrovou vrstvou vody. Na twitteri to oznámila Svetová meteorologická organizácia.

Ako píše portál denik.cz, topenie ľadu v Grónsku podrobne monitoruje dánsky server Polar Portal. Z jeho dát vyplýva, že okrem utorka dosiahlo topenie ďalšieho vrcholu vo štvrtok, kedy zmizlo 8,4 miliardy ton ľadu. Podľa WMO je to síce menšie množstvo ako v roku 2019, kedy sa ľad topil ešte rýchlejšie, teraz ale topenie zasahuje oveľa väčšiu oblasť.

Foto: wikimedia

Už nikdy nebude také, ako predtým 

„Topenie dosiahlo obrovských rozmerov a pravdepodobne zmení podobu Grónska, pretože v najbližších rokoch len urýchli ďalšie roztápanie a s ním spojené stúpania hladiny oceánu,“ citoval denník The Guardian glaciológa Marka Tedesca z americkej Kolumbijskej univerzity.

Sezóna topenia ľadovcov v Grónsku trvá spravidla od júna do augusta. Tento rok už podľa Polar Portal od júna zmizlo vyše 100 miliárd ton ľadu.

Foto: wikimedia

Vzduch topenie urýchľuje

„Ťažko povedať, či to ohľadom topenia tento rok bude rekordný rok, ale nad ľadovcami je teraz množstvo teplého a vlhkého vzduchu, ktorý topenie urýchľuje,“ uviedol Brad Lipovsky z univerzity vo Washingtone. „Znepokojujúca je pre mňa ale iná vec: politická reakcia alebo skôr jej absencia. Stúpanie hladín oceánu je ako pomaly idúci vlak, ktorý ale nemožno zastaviť, keď už naberie rýchlosť. Priveľmi dobré správy to nie sú,“ dodal.

Už ste čítali?