Dobré noviny
Pred 77. rokmi napísala Anna Franková do svojho denníku posledné slová. Jej silný odkaz žije dodnes
Simona Gálová
Simona Gálová

Pred 77. rokmi napísala Anna Franková do svojho denníku posledné slová. Jej silný odkaz žije dodnes

Anna Franková zanechala denník, ktorý nesie silné svedectvo.
Anna Franková zanechala denník, ktorý nesie silné svedectvo. — Foto: Instagram - @annefrankhouse_official

Denník dostala ako darček na trináste narodeniny od svojich rodičov.

Písanie ju držalo pri živote

Len niekoľko dní po tom, ako sa presunuli do úkrytu sa k ním prisťahovali ďalšie židovské rodiny. Anna vo svojom denníku písala o radosti z rozhovoru s novými ľuďmi, ale aj o napätí, ktoré medzi skupinami vznikalo. O nejaký čas sa zaľúbila do 16-ročného Petra, od ktorého dostala prvý bozk. Zatiaľ čo Anna zažívala svoje prvé zamilovanie, v meste prebiehali početné razie. Úkryt Frankovcov sa im však nepodarilo nájsť aj napriek tomu, že polícia celú budovu dôkladne prehľadala.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa 🥀𝓐𝓷𝓷𝓮𝓵𝓲𝓮𝓼 𝓜𝓪𝓻𝓲𝓮 𝓕𝓻𝓪𝓷𝓴🥀 (@_.annefrankforever._)

Anna vo svojom denníku častokrát popisovala rodinné vzťahy. Najbližší vzťah mala s otcom, ktorý bol rád, že Anna dáva najavo svoje pocity a nie je naviazaná na svoju matku tak ako sestra Margot. So svojou matkou mala Anna zložitý vzťah. „Nie je pre mňa matkou,“ napísala do denníka v roku 1942. Neskôr však pochopila, že ich rozdiely vyplývali z nedorozumení a viedli k zbytočnému utrpeniu.

Zatiaľ čo sa rodina skrývala, Anna pokračovala v štúdiu. Veľa času však trávila nad svojím denníkom, v ktorom písala o svojich pocitoch, viere, snoch a ambíciách. Čím viac písala, tým abstraktnejšie témy boli. Zamýšľala sa nad vierou v Boha či podstatou ľudského života. „Keď píšem, môžem zo seba striasť všetky svoje starosti. Môj smútok zmizne, moja nálada je oživená,“ napísala.

Prezradení

V písaní pokračovala až do svojho posledného záznamu, ktorý bol 1. augusta. Ich úkryt bol prezradený po takmer 761 dňoch, ktoré prežili v malej komore. O štyri dni neskôr boli všetci prevezení do väznice a o dva dni neskôr boli prevezení do zberného tábora Westerbork. 3. septembra boli naložení do posledného vlaku, ktorý odchádzal z Holandska do koncentračného tábora Auschwitz-Birkenau. Tam rozdelili väzňov na mužov a ženy a nikdy viac sa už nestretli.

Anna Franková sa so svojou sestrou dostala do koncentračného tábora Bergen-Belsen, kde kvôli zlým hygienickým podmienkam vypukla epidémia týfusu. Obe sestry v marci 1945 chorobe podľahli. Koncentračný bol britskou armádou oslobodený len niekoľko týždňov po tom. Jedinou osobou, ktorá holokaust prežila, bol Otto Frank, otec Anny. Keď sa Otto po oslobodení vrátil do Amsterdamu, dostal sa k denníku svojej dcéry. Spravil z neho niekoľko kópií, ktoré rozoslal rodine. Neskôr denník upravil do knižnej podoby a v júni 1947 vyšla kniha prvýkrát.

Hoci Anne osud nedoprial stať sa novinárkou, vďaka svojmu denníku ostáva stále živá. Jej denník bol vydaný v miliónových nákladoch a preložený do 60 jazykov. „Keď sa nado mnou začnú všetci vznášať, je mi z toho smutno a nakoniec skončím tak, že obrátim svoje srdce naruby. Zlú časť navonok a dobrú časť zvnútra. Stále sa snažiť nájsť spôsob, ako sa stať tým, čím by som chcela byť a čím by som mohla byť, keby... Keby len neboli na svete iní ľudia,“ napísala Anna v posledných riadkov.

Časť 2 / 2

Už ste čítali?