Dobré noviny
Úžasné Maďarsko: tieto miesta u našich južných susedov vás zaručene chytia za srdce
Júlia Böhmová
Júlia Böhmová

Úžasné Maďarsko: tieto miesta u našich južných susedov vás zaručene chytia za srdce

Severný Balaton s čarovnými dedinkami, cyklocestami a rozmanitými pešími túrami si zamilovala aj slovenská herečka žijúca v Maďarsku, Alexandra Borbély (na foto vľavo).
Severný Balaton s čarovnými dedinkami, cyklocestami a rozmanitými pešími túrami si zamilovala aj slovenská herečka žijúca v Maďarsku, Alexandra Borbély (na foto vľavo). — Foto: archív A. Borbély, Pixabay

Boli ste už v Budapešti a dobre poznáte Balaton? Herečka Alexandra Borbély a riaditeľ Maďarského kultúrneho inštitútu na Slovensku prezradili Dobrým novinám tipy na málo známe čarovné miesta, na ktoré sa oplatí vycestovať v dvojici, aj s rodinou.

Bratislava, Budapešť, 31. júla - Možno ste tu ako deti cestovali s pasiou a s nadšením. Možno vás v puberte rodičia na dovolenku k maďarskému „moru“ nútili násilím. Bez ohľadu na rozdielne subjektívne názory, najväčšie jazero v strednej Európe, Balaton, nám za socializmu nahrádzalo celý západný exotický svet. Možno sa vám aj dnes vybavia plytké pláže, na ktorých ste sa z brehu brodili bahnom pekných pár desiatok metrov, kým ste dosiahli úroveň, v ktorej sa dalo zaplávať. Tiež socíkovské stánky s občerstvením a preplnený breh, na ktorý sa len s umom kaskadéra dalo niekam zložiť uterák...

Pravdou je, že väčšina Slovákov pozná len južnú časť. Sever plný prírodných a historických krás, čarovných kláštorov, zámkov a malebných dediniek, ostal pred zrakom mnohých z nás dodnes ukrytý. Ak sa rozhodnete tento rok vybrať na Balaton, nasmerujte si to na sever. Ako mihnutím čarovného prútika sa ocitnete na rozprávkovom území, na ktoré sa budete chcieť pravdepodobne vracať každý rok.

V severnej časti Balatonu majú svoju pivnicu aj herečka Alexandra Borbély, so svojim snúbencom, maďarským hercom Ervinom Nagyom.
V severnej časti Balatonu majú svoju pivnicu aj herečka Alexandra Borbély, so svojim snúbencom, maďarským hercom Ervinom Nagyom. Foto: archív A. Borbély

Málo známy severný Balaton

Sever Balatonu zbožňuje aj obľúbená slovenská herečka Alexandra Borbély, ktorú aj Maďari, na oplátku, milujú. V ankete o obľúbenosti zahraničných hercov najväčšej maďarskej filmovej databázy, mafab.hu, skončila medzi najobľúbenejšími  osobnosťami Slovenska. „V severnej časti, ktorej hovoríme  Balaton-felvidék, nájdete prekrásne malebné dedinky s fantastickou gastronómiou, množstvom možností na cykloturistiku aj pešie výlety. My máme malú pivnicu na Balatonszőlős v blízkosti Füredu,“ hovorí pre Dobré noviny Alexandra Borbély. Keď potrebuje vypnúť, práve na severe Balatonu hľadá a nachádza unikátny raj.

Môžete tu vylihovať na plážach, kúpať sa, aj spoznávať čarovné okolie. Lemujú ho malebné dedinky učupené medzi priľahlými kopcami. Z vrcholov sa vám naskytnú ikonické výhľady na okolité zámky, zrúcaniny, kláštory. Sever jazera vymedzujú mestá Balatonfüred a Kesthely. Prvé je typické kúpeľné mestečko so všetkým, čo od kúpeľov čakáte. Druhé je presiaknuté kultúrou a ukrýva jeden  z najkrajších zámkov Maďarska.

Benediktínske opátstvo v Tihany vás prekvpí prekrásnym prostredím s malebnými dedinkami, aj s podnikavými mníchmi, ktorých ručné výrobky si môžete kúpiť v kláštornom obchode.
Benediktínske opátstvo v Tihany vás prekvpí prekrásnym prostredím s malebnými dedinkami, aj s podnikavými mníchmi, ktorých ručné výrobky si môžete kúpiť v kláštornom obchode. Foto: Pixabay

Vrch s levanduľovým opátstvom

Medzi oboma mestami nájdete unikát, polostrov Tihany, ktorý rozdeľuje Balaton na severnú a južnú časť. Na vrchu sa vypína jedinečné benediktínske opátstvo. Miestnym mníchom nechýba podnikateľský duch. Vďaka pestovaniu levandule si pre svoj kláštor vyslúžili prezývku „maďarské Provensálsko“. Z levandule vyrábajú a predávajú všakovaké produkty počnúc mydlami, cez čokolády, levanduľové džemy, oleje, sirupy... Tu však ich remeselná aktivita nekončí. Z dielní zručných mníchov vychádzajú aj výrobky z keramiky či pravá maďarská štipľavá paprika. láštor založil v roku 1055 kráľ Ondrej I. a počas svojho života čelil rôznym úskaliam. Počas tureckých nájazdov mníšsky život v Tihany takmer celkom zanikol. Benediktíni si svoje opátstvo zrekonštruovali a obývajú ho opäť až od deväťdesiatych rokov dvadsiateho storočia. Prekvapí vás tu kontrast medzi jednoduchosťou a noblesou. V kostole patriacemu opátstvu si zahíkate nad pompéznou barokovou výzdobou s fascinujúcimi maľbami, sochami, oltármi. Mnísi tu však dodnes žijú nenáročným jednoduchým, puritánskym životom. Ak práve nepracujú v dielňach či kláštorných záhradách, venujú sa pastoračnej práci s miestnymi, vedú duchovné cvičenia, organizujú kultúrne akcie, výstavy, koncerty.  

Liečivá termálnka voda v Hévíze si drží aj v zime stálu teplotu nad 22°C. Denne sa prirodzene 3,5 krát v jazere premení, môžete si byť istí jej čistotou.
Liečivá termálna voda v Hévíze si drží aj v zime stálu teplotu nad 22°C. Denne sa prirodzene 3,5 krát premení, môžete si byť istí jej čistotou. Foto: Pixabay

Čistučké termálne pramene

Ak už pricestujete na Balaton, jednoznačne sa zastavte aj v susedných termálnych kúpeľoch. Prírodné termálne jazero Hévíz vyhľadávajú turisti takmer z každého kúta našej planéty. Počas letnej sezóny tu mimo korony stretnete davy ruských turistov. Jemne rádioaktívna voda, ktorá sa v lete šplhá do 38°C, má príjemnú teplotu celý rok (v zime si drží stálu teplotu nad 22°C). Voda vyhrievaná geotermálnym prameňom je vhodná na liečbu reumatických, metabolických a gynekologických ochorení, celkovú regeneráciu buniek a nervového systému. Ak máte voči termálnym vodám hygienicko-zdravotné predsudky, vedzte, vo vode v Hévíze sa môžete močiť bez stresu. Termálny prameň vyviera rýchlosťou 410 litrov za sekundu a neustále odteká do malého Balatonu. V jazere sa tak každý deň úplne obmení až triapolkrát.

Víno, ktoré vám „zaručí“ mužského potomka

Ďalším vodným unikátom, ktorý ukrýva Balaton, je jazerná jaskyňa Tapolca s podzemným jazierkom, na ktorom sa môžu návštevníci v hlbinách člnkovať.

Nevšedný člnkovací zážitok v jazernej jaskyni Tapolca.
Nevšedný člnkovací zážitok v jazernej jaskyni Tapolca. Foto: Pixabay

Ak milujete dobré víno a do rodiny by sa vám hodil nejaký ten mužský potomok, určite nevynechajte výlet na vrch Šomló (Somló hegy). „Objavíte tu menšie aj veľké vínne pivnice, kde si môžete dopriať fantastické degustácie miestnych vín,“ odporúča Dobrým novinám riaditeľ Maďarského kultúrneho inštitútu v Bratislave, Pál Venyercsan. V oblasti Šomló naďabíte aj na svetovú raritu. Tunajšie víno, sa totiž hrdí prívlastkom „víno svadobnej noci“. Miestna vinohradnícka oblasť patrí totiž nielen k najmenším, ale aj k najzaujímavejším v Maďarsku. Tradícia hovorí, že víno zo Šomló dodávali na habsburský dvor, kde sa servírovalo na svadobných oslavách. Údajne malo blahodarno-zázračné účinky na počatie mužského potomka, čo bolo v čase monarchie kľúčové pre zabezpečenie si dediča.

Nalaďte sa na Maďarsko kvalitnými filmami

Kúsky ženy (tip Ondreja Bagina z mafab.hu) - Film je originálnou produkciou Netflixu, scenár aj réžia sú však pod maďarskou taktovkou. Je to remeselne dokonalá dráma o vzťahu manželov po tom, ako prídu o to najdôležitejšie.

Nejaká Amerika / Valami Amerika (tip Alexandry Borbély) - „Na príbehu troch bratov, Akosa, Tamása a Adrása sa budete z celého srdca schuti smiať.“ 

Súdruh Drakulič / Drakulics elvtárs (tip Pála Venyercsana) - Komédia zo 70. rokov so svojským stredoeurópskym humorom. Maďarská tajná polícia sleduje upírov. Súdruh Fabián, hrdina revolúcie na Kube, sa vracia do Maďarska. V rámci akcie pre Vietnam chce darovať krv. Na svoj vek vyzerá podozrivo mlado, a tak ho maďarskí tajní začnú sledovať... 

Oscarový Saulov syn (tip Ondreja Bagina z mafab.hu) - Film z roku 2015 by podľa Ondreja Bagina mali vidieť všetci, ktorí holokaust zľahčujú. „Je to príbeh otca v Osvienčime, ktorý posledné sily zasvätí tomu, aby pochoval svojho syna, ktorý zahynul v plynovej komore. Film je natočený akoby nestrannou, až dokumentaristickou kamerou.“

O tele a duši /Testről és léleről (tip Alexandry Borbély) - Film s hlbokým podtónom predstavuje nekonvenčné príbehy lásky ľudí s hendikepom. Starnúcemu finančnému riaditeľovi bráni v nadviazaní partnerského vzťahu fyzický hendikep. Mladej žene s Aspergerovým syndrómom (hrá ju Alexandra Borbély) zase fóbia z telesného kontaktu.

Pasca na myši z roku 1986 (tip Ondreja Bagina z mafab.hu) - „Dej animovaného filmu sa odohráva vo futuristickom alternatívnom svete, kde mačky a myši vedú proti sebe neľútostnú vojnu. Kedysi ho pozerali na celom svete a stále vyzerá výborne.“ 

Kincsem (tip Alexandry Borbély) - „Krásny film o láske a o koňovi, ktorý vyhral snáď všetky ocenenia. Vo filme hrá aj môj snúbenec Ervin Nagy.“ 

Vo filme Kincsem (všavo) si zahral aj snúbenec Alexandry Borbély, Ervin Nagy. V titule O tele a duši /Testről és léleről stvárňuje obľúbená slovenská herečka ženu s Aspergerovým syndrómom.
Vo filme Kincsem (vľavo) si zahral aj snúbenec Alexandry Borbély, Ervin Nagy. V titule O tele a duši /Testről és léleről stvárňuje obľúbená slovenská herečka ženu s Aspergerovým syndrómom. Foto: mafab.hu

Ako v rozprávke z 18. storočia

Ďalšou povinnou zastávkou v oblasti Balatonu je univerzitné a kultúrne mesto Keszthely. Nájdete tu 15 múzeí a jedinečný zámok rodiny Festetics (označovaný aj ako múzeum Helikon). Festeticsovci, ktorí mesto obývali od 18. storočia, boli osvietenou aristokratickou rodinou. Podporovali rozkvet literatúry a umenia, zaslúžili sa o výstavbu gymnázia, nemocnice, lekárne. V roku 1797 založili Georgikon, prvú Vysokú školu poľnohospodársku v Európe. Zámok Keszthely postavený v neorokoku má pôdorys v tvare U. Severné krídlo ukrýva úchvatnú aristokratickú knižnicu. Očarí vás aj nádherná zámocká záhrada, Múzeum kočiarov a exotické oranžérium s exotickými rastlinami. Môžete si objednať ochutnávku vín a prísť sem po celý rok. 

Vitajte v rozprávke, v meste Keszthely.
Vitajte v rozprávke, v meste Keszthely. Foto: Pixabay

Jazero Tisa pre skutočných fajnšmekrov

Balaton však nie je jediným „morom“ v Maďarsku. Riaditeľ Maďarského kultúrneho inštitútu v Bratislave, Pál Venyercsan, odporúča milovníkom vody a prírody aj ďalšiu chuťovku. „Jazero Tisa patrí k veľmi zaujímavým rozvíjajúcich sa turistickým regiónom Maďarska. Uspokojí potreby milovníkov aktívneho i pokojnejšieho oddychu.“ Táto umelá vodná nádrž prekročila v minulých rokoch svoj pôvodný cieľ – zabezpečovať vodu na zavlažovanie poľnohospodárskych plôch. „Postupne sa stáva čoraz vyhľadávanejšou destináciou rybárov i nadšencov prírody a cykloturistiky. Tunajšie pláže ulahodia milovníkom kúpania  a pozdĺž siete cyklociest čakajú na svojich objaviteľov najrôznejšie zaujímavosti. Za jednu z najdobrodružnejších aktivít považujem plavbu v tradičných rybárskych člnoch po 200 km dlhej vodnej ceste, kľukatiacej sa medzi stromami lužných lesov,“ hovorí P. Venyercsan. 

Jazero Tisa ponúka slowturizmus a menej preplnené pláže, ako by ste čakali.
Jazero Tisa ponúka slowturizmus a menej preplnené pláže, ako by ste čakali. Foto: Pixaby

V malých prístavoch si môžete prenajať motorový čln alebo kanoe a zblízka pozorovať tucty oddychujúcich vodných vtákov na vode. „Plavidlami môžete preniknúť na lúky plné lekien, do trstinových porastov alebo navštíviť jazerné ostrovčeky s náučnými chodníkmi, pozorovateľňami vtáctva a rozhľadňami. Člny môžete riadiť sami alebo požiadať o pomoc skúseného turistického sprievodcu, ktorý vás prevedie a predstaví vám tajomný vodný svet.“ Okrem slušne vybudovaných a vybavených kempingov tu podľa Pála Venyercsana nájdete aj príjemné súkromné apartmány, rodinné penzióny, ale i luxusné hotely.

Maďarské filmy vás naladia

Kým si vytvoríte ideálny „maďarský cestovateľský plán“, môžete sa na Maďarsko po večeroch patrične príjemne naladiť. Napríklad kvalitnými maďarskými filmami, o ktorých mnohí  Slováci podľa Ondreja Bagina, zakladateľa maďarského filmového portálu mafab.hu, často vôbec netušia.  

Maďari majú veľké srdce, všetko prežívajú vášnivo. To sa odzrkadľuje aj vo filmoch.“ Maďarsko malo podľa milovníka maďarskej kinematografie odjakživa špičkových filmových tvorcov. „Málokto vie, že oscarové hollywoodske klasiky, ako Život podľa Zolu alebo Casablanca, stvorili maďarskí režiséri. Režisér Casablancy, Michael Curtiz sa volal v skutočnosti Mihály Kertész a narodil sa, aj študoval v Budapešti. Oscary získavajú maďarské filmy doteraz. Navyše, ostatné roky sa natáča čoraz viac svetových produkcií v Budapešti, kde vznikli špičkové filmové štúdiá. Filmy ako Marťan, Blade runner 2049 sa tam natočili prakticky celé. Hovorí sa, že filmári zbožňujú Budapešť pre jej jedlo, šarm a pohostinnosť a radi sa tam vracajú. A aby sme nehovorili iba o vážnom filmovom umení. U nás obľúbení Miazgovci podľa mňa predbehli dobu. Všimnite si, ako sa podobajú na Simpsonovcov, vznikli však o vyše 20 rokov skôr.“

Oskarový film z roku 2015, Saulov syn.
Oskarový film z roku 2015, Saulov syn. Foto: Mafab.hu

Maďarsko je známe aj vynikajúcou kameramanskou školou, práve preto sú maďarskí kameramani jednou z najžiadanejších profesií vo svete. „Aj keby scenár miestami zaškrípal, zábery sú ako z nákladnej svetovej produkcie. Na maďarské filmy je jednoducho radosť pozerať, zábery majú hlavu a pätu. Ich kameramani sú trpezliví, precízni, ale nie nudní. A keď sa to spojí s dobrým scenárom, tak je z toho Oscar, ako napríklad Saulov syn (2015).“

Článok bol pripravený v spulupráci s mafab.hu. 

Už ste čítali?