Sociálna poisťovňa odškodní 45-tisíc dôchodcov. Pozrite sa, ktorých sa to týka
TASR
TASR

Sociálna poisťovňa odškodní 45-tisíc dôchodcov. Pozrite sa, ktorých sa to týka

Sociálna poisťovňa doteraz priznala kompenzácie viac než 45 000 poistencom.

Ilustračné foto — Foto: TASR/AP

Bratislava 28. júla (TASR) - Sociálna poisťovňa (SP) doteraz priznala kompenzácie viac než 45 000 poistencom, ktorí boli diskriminovaní v súvislosti s neskorším odchodom do dôchodku. Informovala o tom v stredu hovorkyňa SP Zuzana Dvoráková.

„SP za posledný mesiac spracovala kompenzácie približne 37 350 poistencom, ktorým bol priznaný starobný a predčasný starobný dôchodok do konca roka 2020. Spolu s priebežne priznávanými kompenzáciami ďalšej skupiny 7850 poistencov, ktorí si o starobný dôchodok žiadali až tento rok, tak spolu odstránila už viac ako 45.200 diskriminácií,“ vyčíslila hovorkyňa s tým, že ide predovšetkým o ženy od roku narodenia 1957. Vyzdvihla, že SP vypláca kompenzáciu automaticky, netreba o ňu žiadať.  

Jednorazový doplatok

Kompenzáciu vyplatí SP ako jednorazový doplatok rovnako, ako vypláca samotný dôchodok. Za júl ide o skupinu približne 28.350 poberateľov starobných dôchodkov z celkového počtu 30 000.

„Tí, ktorí dostávajú dôchodok bezhotovostne, by už v týchto dňoch mali mať pripísanú sumu kompenzácie na svojom bankovom účte. Tí, ktorí dôchodok poberajú v hotovosti, ju dostanú prostredníctvom pošty. Súčasne o tom dostanú aj písomné rozhodnutie, aby si mohli skontrolovať výšku kompenzácie,“ poznamenala hovorkyňa.

Poberatelia predčasného starobného dôchodku dostávajú kompenzáciu vo forme jeho percentuálneho zvýšenia. Nárok na kompenzáciu k tomuto dôchodku (priznanému do konca roku 2020) má mať približne 14 500 osôb, pričom o nároku približne 9000 z nich SP už rozhodla.

Písomné rozhodnutie

V najbližších dňoch o tom dostanú písomné rozhodnutie, bude im zabezpečená pravidelná výplata v novej sume a poukázaný aj doplatok od 1. januára. „Keďže odstránenie tejto diskriminácie sa stalo jednou z priorít nového vedenia SP, dali sme si za úlohu vyriešiť túto otázku čo najskôr,“ poznamenal riaditeľ SP Juraj Káčer s tým, že viac než 80 % kompenzácií z vlaňajška vybavila SP vo výraznom predstihu.

Hovorkyňa uviedla, že SP okrem toho priebežne pokračuje v priznávaní kompenzácií aj pre tých, ktorým priznali starobný dôchodok v tomto roku. Dostanú ju buď jednorazovo alebo formou navýšenia. Tento rok sa to týka zhruba 7850 poistencov.

Už ste čítali?

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…

Slovák Marek pracuje pre Teslu: Tvrdú morálku v práci vydržíte,…

Marek Vančo pracuje v americkej centrále Tesly v tíme autopilota pre samojazdiace…

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…

Mamou v dobe covidu: Nevedeli sme, čo nás čaká. Slovenky priznali,…

Strach o seba, aj dieťatko. Mamy musia s príchodom nového člena rodiny…

Chlapcov hnevá pri šachu aj futbale. Talentovaná rómska šachistka…

Šachistka Agátka Berková dokonca remizovala s ruským šachovým…