Gymnastky odchádzajú do dôchodku často ako tínedžerky. Oksana má 46 a je na svojej ôsmej olympiáde
Simona Gálová
Simona Gálová

Gymnastky odchádzajú do dôchodku často ako tínedžerky. Oksana má 46 a je na svojej ôsmej olympiáde

Na tohtoročnej olympiáde oficiálne ukončila svoju 30-ročnú kariéru.

Oksana na svojej ôsmej olympiáde ukončila tridsaťročnú kariéru profesionálnej gymnastky. — Foto: TASR - AP Photo/Ashley Landis; Archív OCH

TOKIO 28. júla – V športe, v ktorom väčšina športovkýň odchádza do pomyselného dôchodku už v 20 rokoch, gymnastka Oksana Chusovitina vytrvala až do svojich 46 rokov. Športoví komentátori o nej hovorili, ako o istote, ktorá sa objaví na každej olympiáde. Tento rok súťažila na svojej ôsmej a zároveň poslednej olympiáde, kde veľkolepo ukončila svoju tridsaťročnú kariéru. V nedeľu zožala na tokijskom štadióne standing ovation a so slzami v očiach ukončila svoje číslo tým, že s rukami urobila tvar srdca.

Chusovitina odišla do dôchodku už po majstrovstvách sveta v roku 2009 a potom znovu v roku 2012, ale zakaždým sa vrátila motivovaná prekračovať svoje hranice. Keď sa jej pýtali či pôjde na olympiádu do Ria, suverénne odpovedala, že príde len ako divák. Toto predsavzatie jej vydržalo len dvanásť hodín a na olympiádu prišla opäť súťažiť. Práve tam sa stala najstaršou gymnastickou olympioničkou v histórii. Teraz však svoju kariéru končí naozaj. „Môj syn má dvadsaťdva rokov a chcem s ním tráviť čas. Chcem byť mamou a manželkou,“ povedala uzbecká gymnastka pre Guardian.

Začínala ako náhradníčka

Gymnastka získala za svoju kariéru trinásť svetových a olympijských medailí, vrátane rekordných deviatich medailí zo svetového šampionátu a striebornú medailu z Pekingu v roku 2008. Na majstrovstvách sveta v roku 2018 mala 44 rokov a obhájila štvrté miesto. Na svojich prvých majstrovstvách sveta reprezentovala Sovietsky zväz. Ten ju ako 16-ročnú v roku 1991 vybral ako náhradníčku za zranenú gymnastku Yelenu Grudnerovú.

Svoju debutovú medzinárodnú súťaž síce Oksana začala ako náhrada, no časom ukázala, že je hviezdou. Po rozpade Sovietskeho zväzu súťažila za jej rodný Uzbekistan a taktiež za Nemecko ako poďakovanie za lekárske ošetrenie, ktoré tam jej syn dostal, keď prekonával detskú leukémiu. Na jeho liečbu vtedy potrebovala dvesto tisíc dolárov. Usporiadala tábory pre mladých gymnastov a s výdajmi na liečbu jej pomohla gymnastická komunita po celom svete. Po šiestich rokoch sa jej syn uzdravil.

Slzy radosti

To, že je na gymnastiku stará, počúvala už od svojich devätnástich. „Robím to, pretože to milujem. Keď niečo robím, dám do toho dušu aj srdce,“ prezradila. Čoho si váži omnoho viac ako sú medaily, je to, že bola príkladom pre ostatné gymnastky. Aj vďaka nej sa na šampionát gymnastiek vrátili štyri matky, ktoré chceli po pôrode ukončiť svoju kariéru. Oksanin príbeh ich inšpiroval natoľko, že súťažili ďalej. Na konci kariéry Oksana priznala, že jej športový život mal slzy radosti aj smútku, ale neľutuje ani minútu. „Teraz sú to už len slzy radosti, pretože vidím, koľko ľudí ma celý život podporovalo,“ uzavrela.

Už ste čítali?

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…

Slovák Marek pracuje pre Teslu: Tvrdú morálku v práci vydržíte,…

Marek Vančo pracuje v americkej centrále Tesly v tíme autopilota pre samojazdiace…

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…