Študent dokázal premeniť ľudský pohyb na čistú energiu. Vynálezom bojuje proti energetickej chudobe
Simona Gálová
Simona Gálová

Študent dokázal premeniť ľudský pohyb na čistú energiu. Vynálezom bojuje proti energetickej chudobe

Pilotný program dal energiu zdarma 150 domácnostiam a pätnástim školám.

Jeremiah zostrojil vynález, ktorý dáva energiu zdarma. Pomôže životnému prostrediu, no najmä miestnym. — Foto: Archív JT

SIERRA LEONE 28. júla – Jeremiah Thoronka vyrastal počas občianskej vojny v Sierra Leone, kde prežil ťažké detstvo. So svojou slobodnou mamou žil v slume na okraji meste, kde sa pri výrobe svetla a tepla spoliehali na špinavé uhlie a palivové drevo. „Vyrastal som vlastne bez energie a elektriny. Vždy o šiestej večer bola všade v okolí tma,“ povedal dnes už 20-ročný Thoronka pre BBC.

Keď mal desať rokov, získal štipendium na jednej z najlepších škôl v regióne. „Každý deň som sa pohyboval medzi dvoma svetmi. V škole bolo dostatok elektriny,“ spomínal. Po návrate dom bol svedkom ničivých účinkov energetickej chudoby. Mnoho miestnych detí trpelo respiračnými problémami spôsobenými dýchaním dymu. Veľa z nich sa snažilo udržať krok so školskými úlohami aj keď v domácnosti nemali riadne svetlo. Spoliehanie sa rodín na palivové drevo a lacné generátory viedlo k častým požiarom v domácnostiach.

Prístup k elektrine

Lesy v tejto oblasti boli zdevastované, pretože ho ľudia spotrebovali ako palivo. Podľa vládneho národného programu životného prostredia odlesňovanie spôsobilo, že Sierra Leone je veľmi zraniteľná voči dopadom zmeny podnebia. Ak príde čo i len väčší dážď, môže nastať masívny zosun pôdy.

Energetická chudoba je hlavnou výzvou v tejto západoafrickej krajine, ktorá má jednu z najnižších úrovní prístupu k elektrine na svete. Podľa organizácie Udržateľná energia pre všetkých má iba 26 % populácie tejto krajiny prístup k elektrine. Vo vidiecky oblastiach má elektrinu iba 6 % ľudí a väčšina sa spolieha na slnečné žiarovky a batérie so suchými článkami, pretože sa nemôžu pripojiť k národnej sieti. Tí, ktorí sú pripojení k sieti, majú časté výpadky energie z dôvodu nízkej energetickej kapacity a starnúcej infraštruktúry. Elektrická infraštruktúra v krajine pochádza zo 60. rokov minulého storočia, stojí milióny dolárov a je veľmi neefektívna.

Ľudské právo

Mladý Jeremiah sa snažila nájsť riešenie. „Chcel som vyvinúť udržateľnejší energetický systém a tiež vzdelávať ľudí o energetickej efektívnosti a zabrániť nadmernému využívaniu prírodných zdrojov,“ povedal. Prístup k energii je podľa neho ľudským právom. Keď mal sedemnásť rokov, študoval na Africkej vedúcej univerzite v Rwande, kde založil projekt Optim Energy. Vyvin zariadenie, ktoré na výrobu energie využíva energiu z tepla, pohybu a tlaku, teda zo všetkého, čo sa v prostredí prirodzene vyskytuje.

Keď je zariadenie umiestnené pod cestou, v oblasti s veľkým ruchom a chodcami, absorbuje vibrácie a pomocou nich generuje elektrický prúd. Pretože sa nič nespaľuje, pri procese sa neuvoľňujú žiadne emisie. Akonáhle je zariadenie v uliciach nainštalované, ľudia vyrábajú energiu bez toho, aby si to vôbec uvedomovali. „Slnko nie vždy svieti, voda vysychá, vietor nemusí fúkať vždy a fosílne palivá nám raz dôjdu. Ale ľudia sa budú pohybovať stále,“ prezradil.

Jeho vedúca na univerzite je z tohto vynálezu nadšená. „Zariadenie bude dôležité práve pre krajiny s energetickou chudobou. Ak sa nainštaluje, bude to znamenať viac času pre deti na štúdium, ale aj podporu ďalších ekonomických aktivít, ktoré poženú krajiny vpred,“ povedala Winnie Muchina. Veľkou výhodou zariadenia je, že nie je potrebná žiadna batéria ani žiadne elektrické pripojenie k externému zdroju energie.

Energia zadarmo

Zariadenie už funguje v niektorých častiach jeho rodného mesta. Vďaka dvom zariadeniam poskytli bezplatnú energiu 150 domácnostiam, ktoré tvoria 1 500 ľudí a pätnástim školám, ktoré navštevujú tisícky študentov. „Ľudia toto riešenie prijali s nadšením a výhody čistej energie sú jasne viditeľné,“ povedal s nadšením vynálezca. Výkon a zdravie detí v škole sa zlepšilo a pouličné osvetlenie zlepšilo bezpečnosť v uliciach. Podniky teraz môžu zostať otvorené aj neskoro večer.

Prácu Thoronky si všimli aj medzinárodní odborníci, ktorí každoročne udeľujú Cenu mládeže spoločenstva piatim ľuďom, ktorí transformujú život vo svojich komunitách. Vďaka cene dostal finančný príspevok, ktorý posunie jeho vynález do ďalších miest. Do roku 2030 chce Thoronka so svojím projektom poskytnúť energiu 100 000 ľuďom. „Pohyb je obrovským energetickým zdrojom, ktorým v súčasnosti plytváme. Verím, že v budúcnosti to bude hlavný zdroj energie,“ uzavrel s nádejou.

Už ste čítali?

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…

Slovák Marek pracuje pre Teslu: Tvrdú morálku v práci vydržíte,…

Marek Vančo pracuje v americkej centrále Tesly v tíme autopilota pre samojazdiace…

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…