Dobré noviny
Plyšová opica sa dostala z nacistického Nemecka. O 80 rokov neskôr spojila stratenú rodinu
Simona Gálová
Simona Gálová

Plyšová opica sa dostala z nacistického Nemecka. O 80 rokov neskôr spojila stratenú rodinu

Gert s plyšovou opicou utiekol z nacistického Nemecka. Vďaka nej neskôr objavil svoju stratenú rodinu.
Gert s plyšovou opicou utiekol z nacistického Nemecka. Vďaka nej neskôr objavil svoju stratenú rodinu. — Foto: Gert Berliner Memorial

Opica patrila malému židovskému chlapcovi, ktorému sa podarilo prežiť holokaust.

Na svoje otázky Uri nenachádzal odpovede. Otec mu ich nechcel dať a nikoho iného z otcovej rodiny nepoznal. Podľa informácií, ktoré mal, všetci počas holokaustu zahynuli.

Návrat opice domov

V roku 2003 navštívil Gerta archivár z berlínskeho židovského múzea, ktorý ho žiadal o láskavosť. Chcel od neho nejakú vec z čias, keď bol židovským dieťaťom žijúcim v nacistickom Nemecku. Vec, s ktorou by sa mohli návštevníci múzea osobne spojiť. Rozhodol sa, že múzeu daruje svoju plyšovú opicu.

Aj napriek námietkam jeho manželky Frances sa opica vrátila do Berlína. Jednou z návštevníkov berlínskeho múzea bola Erika Pettersson. V jednej chvíli sa dostala do expozície života židovských detí počas vlády nacistov. Pred sebou mala niekoľko škatúľ, ktoré sa mohli otvoriť, aby sa človek dozvedel viac o konkrétnom dieťati.

Jedinú, ktorú otvorila, bola Gertova. „Bola tam hračkárska opica a fotografia malého dieťaťa s menom Gert Beliner. Myslela som si, že je to len náhoda. Aj moja mama sa totiž volá Berliner,“ prezradila Erika. Jej matka Agneta aj Erika sú Švédky a mali rodinné spojenie s Nemeckom. Agneta to nemohla dostať z hlavy.

Symbol prežitia

Na internete si vyhľadala Gerta Berlinera. Našla jeho e-mailovú adresu a napísala mu správu, či náhodou nemôžu byť príbuzní. Neskôr si vymenili telefónne čísla a pri prvom hovore mu povedala: „Myslím, že si môj bratranec.“ Ukázalo sa, že otec Gerta Berlinera, Paul, mal brata menom Carl.

Ten mal dvoch synov, ktorých tiež poslal do bezpečia do Švédska. Nedostali sa však na vlak k náhradnej rodine, ale boli poslaní pracovať do izolovaných fariem hlboko na švédsky vidiek.

Títo chlapci boli bratranci Gerta. O 80 rokov neskôr sa vďaka otrhanej hračkárskej opici rodina spojila s dcérou jedného z bratrancov, Agnetou. Gertov syn dokonca za stratenou rodinou vycestoval. „Aj keď sme sa len stretli, cítil som sa veľmi dobre. Bol som súčasťou veľkej rodiny. Rodiny, ktorá nielen prežila, ale prosperovala,“ povedal.

Gert Berliner už cestu do Švédska nezvládol. Zomrel v roku 2019. No vďaka tomu, že múzeu odovzdal to najcennejšie, čo mal, na konci života zistil, že má rodinu. „Tá malá opica je symbolom prežitia. Môjho aj našej rodiny,“ povedal v poslednom videu.

Časť 2 / 2

Už ste čítali?