Plyšová opica sa dostala z nacistického Nemecka. O 80 rokov neskôr spojila stratenú rodinu
Simona Gálová
Simona Gálová

Plyšová opica sa dostala z nacistického Nemecka. O 80 rokov neskôr spojila stratenú rodinu

Opica patrila malému židovskému chlapcovi, ktorému sa podarilo prežiť holokaust.

Gert s plyšovou opicou utiekol z nacistického Nemecka. Vďaka nej neskôr objavil svoju stratenú rodinu. — Foto: Gert Berliner Memorial

NEW YORK 27. júla - Malá plyšová opička na sebe nemá už takmer žiadnu srsť. Niet sa však čo čudovať. Má už takmer sto rokov a zažila toho viac ako obyčajný človek. Opica patrila Gertovi Berlinerovi, ktorý v 30. rokoch brázdil bicyklom ulice Berlína. Malú opicu mal pripnutú na riadidlách. „Mal som ju rád. Bol to kúsok môjho šťastia,“ povedal v minulosti pre NPR. Na fotografiách z mladých čias vyzerá Bert sebavedomo a na perách má ironický úsmev. Jeho život sa však s nástupom nacistov úplne zmenil. Bol totiž nemeckým židom.

Všetko začalo v novembri 1938 počas Krištáľovej noci, keď nacistické jednotky zdemolovali a vypálili židovské obchody, školy aj domy. „Pamätám si, že keď som vyšiel na ulicu, bolo tam veľa skla. Počuli sme sirény. Synagógy boli vypálené,“ spomínal. Únikové cesty z Nemecka pomaly mizli. Jediná cesta von, ktorá existovala, bola len pre deti.

Záchranný vlak

Išlo o takzvaný Kindertransport, akúsi ilegálnu železničnú cestu, ktorá mala zachrániť nevinné deti pred nacistami. Tisíce detí boli posielané vlakom do rôznych krajín, kde boli umiestňované do náhradných rodín. Deti vlakom išli sami väčšinou do Anglicka. Cieľová krajina malého Gerta bolo Švédsko.

V roku 1939 sa musel ako 14-ročný rozlúčiť so svojimi rodičmi Paulom a Sophie, ktorí boli neskôr poslaní do Osvienčimu, kde ich zavraždili. Gert nastúpil v Berlíne vlak, ktorý smeroval do mesta Kalmar na pobreží Baltského mora. So sebou mal iba malú tašku, v ktorej mal schovaný svoj talizman – plyšovú opičku.

Keď vystúpil z vlaku, cítil sa slobodný. „Zrazu som mohol dýchať. Bol tak akoby iný vzduch,“ povedal. Vo Švédsku vyrastal u štedrej a láskavej rodiny. Ako 22-ročný odišiel ako sirota úplne sám do New Yorku. Plyšová opica cestovala na druhú stranu Atlantiku s ním. „Bolo to najhmatateľnejšie spojenie s mojím detstvom, s prchavým okamihom nevinnosti,“ prezradil.

Rodinné tajomstvá

V New Yorku pracoval ako fotograf a umelec. Svoju opicu schovával v tajných zásuvkách, neskôr o nej nepovedal ani svojmu synovi. „Bola to len jedna z mnohých vecí, ktoré som o minulosti môjho otca nevedel. Počas môjho detstva až do mojich dospelých rokov sme zriedka hovorili o tom, čo prežil. Nehovorili sme o vražde jeho rodičov, o tom, aké mal detstvo. Väčšinu nášho spoločného času sprevádzalo nepríjemné ticho,“ prezradil jeho syn Uri.

Viac si môžete prečítať na ďalšej stránke.

Časť 1 / 2

Už ste čítali?

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…

Slovák Marek pracuje pre Teslu: Tvrdú morálku v práci vydržíte,…

Marek Vančo pracuje v americkej centrále Tesly v tíme autopilota pre samojazdiace…

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…

Mamou v dobe covidu: Nevedeli sme, čo nás čaká. Slovenky priznali,…

Strach o seba, aj dieťatko. Mamy musia s príchodom nového člena rodiny…

Chlapcov hnevá pri šachu aj futbale. Talentovaná rómska šachistka…

Šachistka Agátka Berková dokonca remizovala s ruským šachovým…

Uznávaná virologička: Prekonali ste covid-19? Toto by ste mali…

Vyšiel vám pozitívny test na covid-19? Prekonali ste ochorenie s miernymi…