Bol závislý na drogách. Teraz má pojazdné kaderníctvo, v ktorom strihá ľudí bez domova úplne zadarmo
Simona Gálová
Simona Gálová

Bol závislý na drogách. Teraz má pojazdné kaderníctvo, v ktorom strihá ľudí bez domova úplne zadarmo

Za šesť rokov ostrihal už viac ako osemtisíc ľudí v núdzi.

Vďaka jeho práci dostanú nový zostrih aj tí, ktorí si to nemôžu dovoliť. — Foto: Instagram - @empoweringcuts_

🎧 Vypočujte si tento článok:

PHILADELPHIA 27. júla – Zatiaľ čo jeho kamaráti pozerajú rozprávky, päťročný Jaivian sleduje videá o tom, ako správne strihať. Je to preto, že jeho otec je Joshua Santiago, ktorý sa posledných šesť rokov venuje bezplatnému strihaniu vlasov ľudí bez domova. Podľa portálu Citizen Santiago od detstva sníval, že bude holičom. Najlepšie a najsebavedomejšie sa cítil práve vtedy, keď od kaderníka odchádzal s čerstvým strihom. Keď mal 24 rokov, prihlásil sa na holičskú školu, ktorá bola vzdialená dve hodiny od jeho domu. Jedného dňa dostal od inštruktora zvláštnu úlohu: „Choď strihať do útulku pre ľudí bez domova.“

Santiago začal podnikať svoje cesty. Bol vybavený predlžovačkami, ktoré zapájal do svojho auta, aby mohol spojazdniť svoje strojčeky. Stál pri auto a ponúkal strihanie zadarmo pre všetkých ľudí, ktorí si to bežne nemohli dovoliť. Za posledných šesť rokov popri svojej bežnej práci ostrihal zdarma viac ako osemtisíc ľudí v núdzi. Ešte donedávna si túto iniciatívu financoval z vlastných zdrojov, len nedávno získal svoj vôbec prvý grant.

Pojazdné kaderníctvo

Pred šiestimi mesiacmi sa rozhodol rozšíriť svoje služby za hranice svojho rodného mesta. Prostredníctvom verejnej zbierky sa mu podarilo vyzbierať 70 000 dolárov, za ktoré kúpil karavan, ktorý vybavil zariadením, ktoré potrebuje každý správny holič. S karavanom vyrazil do Kalifornie, na Floridu, do Illinois aj do Texasu. Jeho jediným cieľom bolo, aby mal každý v krajine šancu ostrihať sa aj keď na to finančne v tej chvíli nemá. „Všetko je to sprevádzané slzami vďaky a objatiami,“ povedal Santiago.

Verí, že sebavedomie, ktoré vďaka strihu ľudia získajú je badateľné. Najväčší dopad má však to, že existuje osoba, ktorá dá niekomu svoj čas a starostlivosť. „Samotný účes môže byť naozaj terapeutický a posilňujúci,“ povedala zdravotná sestra z projektu HOME. „Ľudia bez domova sa častokrát cítia izolovaní, je preto veľmi dôležité nadviazať s nimi kontakt, byť pre nich prítomný, počúvať ich príbehy,“ dodala.

Druhá šanca

Santiago sa na svojich cestách častokrát stretáva aj s ľuďmi, ktorí sú závislí na tvrdých drogách. „Niektorí ľudia im nedávajú šancu, zavrhnú ich. Pre mňa sú to stále ľudia, ktorí potrebujú pomocnú ruku,“ prezradil holič. Santiago sám dobre vie, aké dôležité je dať človeku druhú šancu. V puberte bol závislí na drogách, za ktoré bol neskôr aj uväznený. Teraz ako dospelý žije život empatie a láskavosti. Tvrdí však, že účesy nevyriešia celý problém s bezdomovectvom.

Len vo Philadelphii žije takmer 20 000 ľudí bez domova. Strihanie a podpora hygieny však môže byť podľa neho bránou k ďalším projektom. Podľa organizácia Clean the World môže prístup k hygienickým službám znížiť bezdomovectvo až o 35 percent. Santagio so strihaním nemieni prestať, v jeho šľapajach chcú pokračovať aj jeho synovia. „Som hrdý na to, že majú empatického ducha. Keď si všimnú opustených ľudí na ulici, neodvracajú zrak. Vždy do mňa štuchnú, aby som im pomohol,“ dodal.

Už ste čítali?

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…

Slovák Marek pracuje pre Teslu: Tvrdú morálku v práci vydržíte,…

Marek Vančo pracuje v americkej centrále Tesly v tíme autopilota pre samojazdiace…

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…