Keď utekala pred vojnou musela preplávať otvoreným morom. Dnes súťaží v plávaní na olympiáde

Pred vojnou v Sýrii utiekla, keď mala 17 rokov.
TOKYO 27. júla – Životný príbeh Yusri Mardini je pre milióny utečencov po celom svete veľkým povzbudením. Plavkyňa žila v Sýrii až do chvíle, kým jej dom nebol v roku 2015 zničený počas občianskej vojny. Vtedy 17-ročná Yusri aj jej sestra utiekli cez Libanon a Turecko až do Nemecka. Cestou podnikli odvážnu plavbu do gréckeho Lesbosu na nafukovacom člne. Na člne pre sedem ľudí sa ich nachádzalo dvadsať, po pätnástich minútach cesty sa pokazil motor a loď prestala ísť. Bolo to len desať kilometrov od brehu. Yusri zliezla spoločne s ďalšími štyrmi ľuďmi z lode a tri a pol hodiny plávali a ťahali loď za sebou. Cesta do konečného cieľa, Nemecka, pokračovala v autobusoch a za pomoci prevádzačov.
O necelý rok neskôr sa Mardini stala členom vôbec prvého olympijského tímu pre utečencov na olympijských hrách v Riu. Tento rok sa na olympiádu ako plavkyňa dostala s olympijským tímom utečencov znovu. Aj keď vo svojej disciplíne stále zaostáva za najlepšími plavcami sveta o viac ako desať sekúnd, na olympiádu prináša silné posolstvo. „Plávanie mi doslova zachránilo život. Zachránilo ma na ceste z vojnovej zóny do bezpečia, ale pomohlo mi obnoviť môj život od nuly, keď som začínala žiť v Nemecku,“ povedala pre Sky News.
Granát v bazéne
Vášeň pre plávanie mala už od svojich troch rokov. V rodnom Damasku však nemala bezpečné zázemie. V tréningovom bazéne dokonca zažila ako na strechu plavárne pristál granát, ktorý bez výbuchu klesol na dno bazéna. „Keď začala vojna, bolo to hrozné. Voda v bazéne bola vždy studená, nefungovala tam elektrina, podmienky boli neprijateľné,“ prezradila pre portál Olympics. Aj napriek tomu, že sa stala sýrskou rekordérkou, kedy preplávala 400 metrov voľným spôsobom za čas 4:56, od sýrskej vlády nemala žiadnu podporu. Dnes trénuje v Hamburgu, kde sa pripravuje na majstrovstvá sveta a olympiádu.
Práve na olympiáde zistila, že sa nijak nelíši od svojich konkurentov pochádzajúcich z krajín celého sveta. „V okamihu, keď som vstúpila na štadión, zmenilo sa moje uvažovanie o slove utečenec. Viem, že nenosím vlajku svojej krajiny, ale nosím olympijský vlajku, ktorá predstavuješ šíry svet,“ povedala hrdo po tom, čo v Tokiu spolu s atlétkou z Eritrei niesli vlajku utečeneckého tímu.
Mení svet
Jej osobným poslaním je pomáhať ostatným lepšie pochopiť ťažkú situáciu utečencov. „Všetko čo hľadajú je bezpečie a príležitosť na lepší život,“ prezradila. Vďaka svojmu zápalu pre spravodlivosť sa stala v roku 2017 najmladšou veľvyslankyňou utečeneckej agentúry OSN. Podľa amerického časopisu People je jednou z 25 žien, ktoré menia súčasný svet.
Yusri má do budúcna ešte veľa plánov. Chcela by študovať, ale predovšetkým by si chcela otvoriť vlastnú plaveckú školu. Vo svojom starom klube už v minulosti iniciovala plavecké kurzy pre deti utečencov. „Ak nás pandémia niečo naučila, je to tak, že musíme stáť spolu a nikoho nenechávať za sebou,“ uzavrela.