Dobré noviny
Slovákom trvá 14 mesiacov, kým sa dostanú k psychológovi. Mladí ľudia našli spôsob, ako to zmeniť
Tímea Gurová
Tímea Gurová

Slovákom trvá 14 mesiacov, kým sa dostanú k psychológovi. Mladí ľudia našli spôsob, ako to zmeniť

— Foto: Pexels.com/ Ksebe

Návšteva psychológa sa u nás spája s mnohými stigmami. Nemali by sme sa však ničoho obávať. 

BRATISLAVA 27. júla – Izolácia počas pandémie na našej psychickej pohode rozhodne nepridala. A keď to spojíme s tým, ako sa Slováci zvyknú starať o svoje duševné zdravie, máme namiešané na celkom významný problém. Výskumy hovoria, že až 84 percent Slovákov nepodstupuje liečbu úzkosti, ktorá spolu s depresiou patrí k najčastejším duševným chorobám. Podľa prieskumu, ktorý zase uskutočnila psychologická platforma Ksebe, trvá až 14 mesiacov, kým sa na Slovensku človek s problémom dostane až na stretnutie so psychológom. Dôvodov je niekoľko. „V prvom rade je táto téma na Slovensku stále stigmatizovaná, čo zapríčiňuje, že mnohým z nás ani nenapadne, že problém, ktorý majú a prejavuje sa fyzicky, môže byť duševného pôvodu,“ hovorí Adam Haviar z platformy Ksebe, ktorá prieskum realizovala. Ľudia majú podľa neho aj tendenciu bagatelizovať problém, a keď sa aj nakoniec podujmú k jeho riešeniu, natrafia na ďalšiu prekážku. „Nevedia si nájsť alebo vybrať psychológa, alebo nájsť niekoho s voľným termínom. Zvyčajne ide o veľmi osobnú vec, o ktorej mnoho ľudí nehovorí. To proces často predlžuje a stav, ako pri každej chorobe, sa môže zhoršovať,“ pokračuje Adam Haviar v rozhovore pre Dobré noviny.

Foto: Pexels.com

Nie je dôvod na obavy

 S návštevou psychológa sa viaže niekoľko stigiem, ktoré v našej spoločnosti pretrvávajú, aj keď nie je dôvod sa obávať. „Asi najčastejšou z nich je to, že k psychológovi chodia iba ľudia, ktorí majú psychické problémy, nemajú jasné myslenie a je s nimi už veľmi zle,“ vysvetľuje klinický psychológ Karol Kleinmann z platformy Ksebe. Návštevu psychológa podľa neho stále veľa ľudí považuje za osobné zlyhanie a najviac sa obávajú toho, že by sa o tom dozvedelo okolie. „Všetky tieto stigmy veľmi poškodzujú samotného klienta a mali by sme sa snažiť ich v čo najväčšej miere potláčať,“ hovorí Kleinmann.

Návšteva psychológa by sa mala stať rovnako bežná ako návšteva zubára. Ľudia zvyknú často navštevovať lekárov špecialistov so zdravotnými problémami a pritom ide o prejav psychickej diagnózy. „Telo a duša sú ako dve spojené nádoby. Keď je duša dlhodobo v neporiadku, môže sa to prejaviť aj na fyzickom tele. Najčastejšie tieto poruchy súvisia s kardiovaskulárnymi systémom- vysoký krvný tlak, kožnými problémami - ekzémy a zažívacími ťažkosťami - ulcerózna kolitída či žalúdočné vredy,“ vysvetľuje psychológ. O návšteve psychológa by sme mali začať uvažovať vo chvíli, keď je nám jasné, že duševný stav ovplyvňuje aj kvalitu nášho života. Tá hranica je u každého človeka individuálna. „Niekto má ohromne vyvinuté zvládacie mechanizmy a dokáže si poradiť s obrovskými výzvami v živote, iný potrebuje povzbudenie a podporu aj pri zdanlivo bežných prekážkach. Dôležité je, že psychológ k vám bude vždy pristupovať individuálne a bude stáť na vašej strane,“ dodáva Karol Kleinmann.

Adam Haviar, Petra Žilinčanová a Karol Kleinmann.
Adam Haviar, Petra Žilinčanová a Karol Kleinmann. Foto: Ksebe

Terapia na dosah

Adam Haviar a Karol Kleinmann spoločne s Petrou Žilinčanovou stoja za platformou Ksebe, ktorá by mala pomôcť celý proces spojenia sa so psychológom čo najviac uľahčiť a zefektívniť. Každý tak priamo na webe zistí, kedy má ten ktorý psychológ najbližší voľný termín, nemusí nikomu telefonovať ani získavať tipy od známych. Kľúčovým momentom, keď si opodstatnenosť takejto platformy uvedomili, bolo, keď sa Adam sám vybral na cestu s hľadaním psychológa na Slovensku. „Nevedel som, kde mám začať a ako si zvoliť správneho profesionála. Začal som obvolávať rôznych psychológov, či majú voľno. Nakoniec som mal šťastie, pretože som dostal odporúčanie od kamaráta, ale musel som sa o probléme zdôveriť, čo je stále pre mnohých veľkou bariérou,“ spomína Adam Haviar.

Po čase, keď sa nahlas v spoločnosti podelil o svoju pozitívnu skúsenosť s terapiou, tak zistil, že väčšinou nastane trápne ticho. Rozprávať otvorene o svojich psychických problémoch nie je u nás zvykom. „Avšak, aj po tom trápnom tichu sa mi bežne stávalo, že ma niekto súkromne oslovil, či by som mu nevedel niekoho odporučiť. Keď sa to dialo znova a znova tak som si uvedomil, že prístup k psychologickým službám je u nás naozaj celospoločenský problém, ktorý treba systematicky riešiť,“ hovorí Adam o vzniku platformy Ksebe. Pomoc psychológa sa tak stala bližšia ako kedykoľvek predtým. Terapie sa za posledný rok presunuli takmer výlučne do online sveta. Ukázalo sa, že pre mnohých je to ideálnejšia forma ako fyzická návšteva odborníka. A tak, ako sa často staráme o telo, treba sa postarať aj o dušu.

 

Už ste čítali?