Jediný v dave sa odmietol pozdraviť Hitlerovi. Kto bol odvážny muž na fotografii?
Tímea Gurová
Tímea Gurová

Jediný v dave sa odmietol pozdraviť Hitlerovi. Kto bol odvážny muž na fotografii?

Muž za lásku zaplatil životom.

Fotografia bola zverejnená v roku 1991 v časopise Die Zeit. — Foto: Wikipedia.org

NEMECKO 22. júla – Ako jediný z davu odmietol pozdraviť Adolfa Hitlera. Fotografia, na ktorej desiatky mužov zdvíhajú pravicu a zdravia nacistického vodcu, obletela internet. Je na nej totiž iba jediný človek, ktorý navzdor nebezpečenstvu, ktoré mu hrozilo, stojí s prekríženým rukami.

Samozrejme, je ťažké predpokladať, koľko mužov v dave sa zdravilo iba z obavy o svoj život a zvádzalo pri tom vnútorný boj. Gesto muža s prekríženými rukami preto pôsobí ešte odvážnejšie. Mužom na fotografii z roku 1936 je s najväčšou pravdepodobnosťou August Landmesser, ktorého životnou láskou bola Židovka.

Láska zločinom

Príbeh Augusta Landmessera začína ešte v roku 1930, keď vstúpil do nacistickej strany. V nestabilnej dobe a v hrozivej ekonomickej situácii Nemecka videl v členstve stále populárnejšej strany šancu na zisk lepšej práce. Netušil však, že už čoskoro sa jeho pohľad na stranu a život zmení. O štyri roky neskôr spoznal Irmu Ecklerovú. Bezhlavo sa do seba zamilovali a o rok neskôr ohlásili zásnuby, pre ktoré prišiel o členstvo v strane.

August Landmesser
August Landmesser Foto: Instagram

Irma bola Židovka a pre norimberské zákony im zamietli aj žiadosť o sobáš. Pár mesiacov na to sa narodila ich prvá dcéra Ingrid. V roku 1937 sa pokúsili utiecť do Dánska, ale na hraniciach ich zadržali. August bol navyše obvinený zo zneuctenia rasy a na istý čas skončil vo väzení.

Na súde obaja tvrdili, že si príslušnosť k židom neuvedomovali. Prepustili ho pre nedostatok dôkazov, ale varovali, že ak od vzťahu so židovskou ženou neustúpi, bude nasledovať trest. O mesiac na to ho odsúdili na 30 mesiacov nútených prác v koncentračnom tábore. To bolo naposledy, kedy svoju milovanú ženu videl.

Zaplatili životom

Medzitým v Nemecku prijali zákon, ktorý prikazoval zadržať ženy všetkých Nemcov, ktorí zneuctili rasu. Irmu chytilo gestapo a až do svojej smrti pžila iba vo väzniciach a koncentračných táboroch. Po zadržaní porodila ešte ich druhú dcéru Irene. Obe deti putovali do sirotinca. August sa z väzenia dostal v roku 1941 a začal pracovať ako majster. O dva roky na to ho povolali do trestaneckej pechoty.

Posledný záznam hovorí o tom, že putoval do Chorvátska a odvtedy ho nikto nikdy nevidel. Augusta aj Irmu vyhlásili oficiálne za mŕtvych v roku 1949. Príbeh zverejnenej fotografie sa viaže na knihu, ktorú ich dcéra Irene vydala v roku 1996. Fotku po prvý raz v roku 1991 zverejnil nemecký časopis Die Zeit a Irene muža vo svojej knihe označila za svojho otca.

Masa ľudí bola zachytená v lodenici Blohm + Voss počas osláv vypustenia novej lode na vodu. August odmietal salutovať Hitlerovi v situácii, keď ho doma čakala jeho životná láska – Židovka, ktorú si nemohol vziať. Odmietol pozdraviť vodcu, pre ktorého bola ich láska zločin a ktorá ich nakoniec aj stála život.

Už ste čítali?

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…

Slovák Marek pracuje pre Teslu: Tvrdú morálku v práci vydržíte,…

Marek Vančo pracuje v americkej centrále Tesly v tíme autopilota pre samojazdiace…

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…