Z Česka do Turecka sa vybrala pešo. Svojim putovaním chce upozorniť na dôležitú vec
Simona Gálová
Simona Gálová

Z Česka do Turecka sa vybrala pešo. Svojim putovaním chce upozorniť na dôležitú vec

Tisíce kilometrov nachodí pre českú menšinu, ktorá storočia žije v Rumunsku.

Nicolette chce upriamiť pozornosť na rumunský Banát, kde žije česká menšina. — Foto: Instagram - @nicolette.havlova

ČESKO/RUMUNSKO 21. júla – Nepoškvrnená ľudoprázdna príroda s príchuťou českého vidieka, ktorý človeku dovolí presunúť sa do života prastarých rodičov a prastarých zvykov. Toto nie je začiatok príbehu zo sveta rozprávok, ale miesto, ktoré naozaj existuje. Reč je o rumunskom Banáte – českej komunite v Rumunsku, ktorá žije na úpätí Karpát. Okolo roku 1823 sa niekoľko skupín Čechov vydalo na dlhú cestu až do hraničnej oblasti vtedajšieho Rakúskeho mocnárstva. Túto cestu absolvovali pešo a presne to chce urobiť aj Nicolette Havlová, ktorá chce ísť v stopách týchto dejín. Tamojší krajania prežívajú kvôli koronavírusovej kríze veľmi ťažké časy. Ich hlavnou obživou bol cestovateľský ruch, ktorý u nich momentálne vôbec neexistuje.

Pomoc Čechom v Rumunsku

Práve na túto skutočnosť chce upozorniť Nicolette, ktorá putuje z Česka do Istanbulu na vlastných nohách. Cestou sa zastaví v Banáte, pre ktorý chce touto púťou vyzbierať peniaze, ktoré im pomôžu prežiť v týchto neľahkých časoch. Peniaze budú použité na propagáciu Banátu ako turistickej destinácie, na podporu predaja miestnych produktov, na údržbu a obnovu turistického označenia.

Celý výťažok pôjde neziskovej organizácii Človek v ohrozená, ktorá v tejto oblasti už dlho pôsobí a pomáha krajanom so zavedením udržateľného cestovného ruchu. V Banáte si do dnešných dní uchovali zvyky a tradície, ktoré si priviezli z domova. V dedinách sa dorozumiete češtinou, rodiny vám ponúknu tradičné české koláče a rezne. „Práve cestovný ruch je dôležitým zdrojom financií pre mladých ľudí, pre ktorých je to jediná šanca, aby ostali v kraji a nepresťahovali sa preč,“ povedal koordinátor spoločnosti Človek v ohrození Ivo Dokoupil. Tamojší obyvatelia sa totiž zo svojej domoviny nechcú presúvať do bohatších oblastí, ale naopak sa zameriavajú na zlepšenie svojej súčasnej situácie.

Sama do Istanbulu

Nicolette ide sama, pešo a len s batohom na chrbte. Vyrazila prvého júna a za sebou má už 1094 kilometrov. Do Banátu má doraziť v sobotu 23. júla. „Strašne sa teším na české jedlo a hlavne na češtinu, ktorou v Banáte stále rozprávajú. Teším sa na ten pocit byť medzi svojimi. Byť medzi ľuďmi, ktorí si v Rumunsku všetko vybudovali vďaka svojej húževnatosti a pracovitosti,“ povedala s nadšením.

Na trojmesačnej ceste čaká 21 ročnú Češku minimálne osemsto hodín chôdze s celkovým prevýšením takmer dvadsaťtisíc. Cieľovým bodom je Istanbul, ktorý ju svojou polohou, kedy sa mesto rozkladá na dvoch kontinentoch, nesmierne láka. Návrat domov má potom v pláne absolvovať stopom.

Už ste čítali?

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…

Slovák Marek pracuje pre Teslu: Tvrdú morálku v práci vydržíte,…

Marek Vančo pracuje v americkej centrále Tesly v tíme autopilota pre samojazdiace…

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…