Ak chcete dlhodobý vzťah, zabudnite na iskrenie. Väčšina dvojíc vznikla úplne inak, hovoria vedci
Tímea Gurová
Tímea Gurová

Ak chcete dlhodobý vzťah, zabudnite na iskrenie. Väčšina dvojíc vznikla úplne inak, hovoria vedci

Posledné štúdie ukazujú, že pozornosť vedcov roky smerovala zlým smerom.

— Foto: Pexels.com

KANADA 21. júla – Vedci sa pri skúmaní vzťahov doteraz zväčša zaujímali o vášeň, ktorá vzniku lásky  predchádzala. Posledný výskum Victoria Univerzity v Kanade naznačuje, že by sa pozornosť odborníkov mala ubrať úplne iným smerom. „Situáciu, keď priateľstvo vedie k láske, veda doteraz prehliadala,“ hovorí profesor psychológie a autor výskumu Danu Stinson pre CNN. Profesor 20 rokov skúmal nadväzovanie vzťahov a za ten čas spozoroval, že mnoho dvojíc prešlo do partnerského vzťahu z predchádzajúceho priateľstva. Tento spôsob dokonca dominoval naprieč pármi všetkých vekových skupín aj etnicít. Časopis Social Psychological and Personality Science priniesol štyri štúdie o nadväzovaní vzťahov.

Foto: Pexels.com

Prvé dve sa pozastavovali nad tým, že doterajšia odborná literatúru sa zameriava výlučne na vznik iskrenia medzi dvojicou, ktorá sa do toho momentu nepoznala a priateľstvo úplne prehliada. Vedci potom analyzovali štúdie takmer 1900 ľudí v Spojených štátoch a Kanade, ktoré prebiehali v rokoch 2002 až 2020 a zistili, že až 66 percent párov boli predtým dobrými priateľmi. V záverečnej štúdii na vzorke 300 študentov univerzity zistili, že doba priateľstva trvala v priemere 22 mesiacov, kým prerástla do romantického vzťahu. Väčšina ľudí súhlasila s tvrdením, že tento spôsob hľadania partnera uprednostňujú, ale na druhej strane priznali, že pri vzniku priateľstva nemali nikdy úmysel byť s daným človekom neskôr aj v romantickom zväzku.

Zabudnite na iskrenie

Aké ponaučenie by si z toho výskumu mali vziať ľudia, ktorí hľadajú partnera? V prvom rade by sme mali prehodnotiť naše predstavy o tom, čo vzťahu má predchádzať a nezamerať sa rýchle iskrenie. „Zoznamovacie skripty skutočne hovoria o tom, že keď sa s niekým stretnete, príde to ako blesk. Myslím, že ten, kto verí v tento scenár randenia, si nevie predstaviť situáciu, že by sa mal zblížiť s priateľom,“ hovorí profesor Stinson.

Foto: Pexels.com

Z výskumu však aj vyšlo to, že každý si pod pojmom „priateľstvo“ predstavuje niečo iné. Mnoho ľudí z výskumu totiž hovorilo o „priateľstve s benefitmi,“ a teda že pred vznikom vzťahu mali spolu iba pravidelný sexuálny pomer. Niektoré priateľstvá zase, naopak, boli založené na blízkosti aj na verejnosti, pričom k prelomeniu bariér prišlo až neskôr. „Túlili sa k sebe, chodili na výlety, poznali svojich priateľov aj rodinu. Ale vždy im bolo jasné, že ide iba o priateľstvo. Naozaj ma to núti zamyslieť sa nad definíciami, ktoré máme o priateľstve aj milostnom vzťahu. Páči sa mi, aké je to chaotické,“ hovorí Stinson. Výskum ukázal na potrebu ďalšieho výskumu o ceste priateľstva k romantickému vzťahu.

Už ste čítali?

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…