Keď sa jej narodila dcérka s Downovým syndrómom, oplakávala stratu dieťaťa. Pomohli jej odvážne matky
Simona Gálová
Simona Gálová

Keď sa jej narodila dcérka s Downovým syndrómom, oplakávala stratu dieťaťa. Pomohli jej odvážne matky

Teraz chce pomôcť ostatným mamám, ktoré majú deti so špeciálnymi potrebami.

Malá Adeline sa narodila s Downovým syndrómom. — Foto: Instagram - @letsjessup

SPOJENÉ ŠTÁTY 21. júla - Malá Adeline sa narodila v júli minulého roku uprostred pandémie. Aj napriek tomu, že v nemocnici zúrila pandémia v miestnosti bola pri pôrode dobrá energia. Adelina mama Jessica sa na dcérku už veľmi tešila. „Čakala som ďalšie veľké bábätko, ktoré malo byť podľa všetkého tmavovlasé a zdravé,“ prezradila Jessica. Bábätko prešlo počas tehotenstva všetkými testami a celé tehotenstvo sa zdalo, že je v poriadku.

Po cisárskom reze Jessica uvidela malé dievčatko, ktoré plakalo tichým plačom. „V tom okamihu som ešte nevedela, že v mojom živote nastane zemetrasenie,“ povedala. Hneď po narodení jej lekári povedali, že malá Adeline má veľa symptómov Downovho syndrómu

Nový život

„Zažila som všetky emócie, ktoré si viete predstaviť. Šok, popretie, smútok, hnev, traumu. Táto nová realita bola tak ťažká, že som oplakávala stratu dieťaťa, o ktorom som snívala a zároveň som sa musela starať o novorodenca so špeciálnymi potrebami, priznala Jessica. Plány, ktoré mali ako rodina pripravené museli ísť na bok. Namiesto toho, aby sa tešili z nového člena rodinu, museli telefonovať s rôznymi lekármi a odborníkmi, ktorí im radili, čo bude ďalej. 

Jessica si uvedomila, že takto to ďalej nepôjde. „Rozhodla som sa, že musím prijať Adeline v mojom živote, taká aká je od prvého dňa. Jej diagnózu som oznámila verejne 1. októbra, čo je prvý deň mesiaca povedomia o Downovom syndróme,“ spomínala. Od rodiny aj priateľov dostala veľkú vlnu podpory. Dodali jej odvahu, aby vstúpila do podpornej skupiny, ktorú navštevujú matky detí s Downovým syndrómom„Každá myšlienka a pocit, ktorý som zdieľala, či už to bolo niečo, na čo som hrdá alebo nie, bola prijatá. Vždy som tu pocítila ako iná mama v podpornej skupine nesie moju bolesť vedľa tej svojej,“ prezradila.

Extra šťastné mamy

Jessica v skupine stretla Taryn, ktorá kráčala rovnakou životnou cestou. Spoločne založili vlastný projekt pod názvom Extra šťastné mamy, ktorý má povzbudzovať všetky matky, ktoré sa starajú o deti so špeciálnymi potrebami„Mamy sa dostávajú vo svojom živote na koniec zoznamu. Musíme urobiť tisíc vecí, ale starostlivosť o seba neexistuje. Stačí len päťminútový rozhovor s priateľkou, nalíčenie sa alebo len hodina jogy týždenne,“ píšu o projekte jeho zakladateľky.

Jessica s Taryn vytvorili zatiaľ len online priestor, kde sa mamy môžu stretnúť, posťažovať sa či pozhovárať s odborníkmi, ktorí im poradia. V budúcnosti chcú otvoriť centrum, kde sa matky budú môcť schádzať a kde si budú môcť plnohodnotne oddýchnuť.

Malá Adeline tento rok oslávila svoj prvý rok a Jessica ho vďaka pomoci iných mám dokázala osláviť tiež. „Vedieť, že v tom nie som sama, mi dáva veľkú odvahu a chuť nevzdávať sa. Som rada, že po roku sa konečne cítim ako Adelina mama,“ uzavrela.

Už ste čítali?

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…

Slovák Marek pracuje pre Teslu: Tvrdú morálku v práci vydržíte,…

Marek Vančo pracuje v americkej centrále Tesly v tíme autopilota pre samojazdiace…

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…

Mamou v dobe covidu: Nevedeli sme, čo nás čaká. Slovenky priznali,…

Strach o seba, aj dieťatko. Mamy musia s príchodom nového člena rodiny…

Chlapcov hnevá pri šachu aj futbale. Talentovaná rómska šachistka…

Šachistka Agátka Berková dokonca remizovala s ruským šachovým…

Uznávaná virologička: Prekonali ste covid-19? Toto by ste mali…

Vyšiel vám pozitívny test na covid-19? Prekonali ste ochorenie s miernymi…