Vždy chcela pracovať v kníhkupectve. Po šesťdesiatke dala výpoveď a otvorila si vlastné
Pavol Hirka
Pavol Hirka

Vždy chcela pracovať v kníhkupectve. Po šesťdesiatke dala výpoveď a otvorila si vlastné

Angličanka Carole-Ann Waburton vždy mala rada knihy, nikdy si ale nemyslela, že by sa jej život mohol točiť iba okolo nich.

Carole-Ann si splnila svoj sen. — Foto: thebookrest.biz

🎧 Vypočujte si tento článok:

LONDÝN 23. júla - Angličanka Carole-Ann Waburton vždy mala rada knihy, nikdy si ale nemyslela, že by sa jej život mohol točiť iba okolo nich. Jej snom však vždy bola práca v kníhkupectve - a to si dnes už 75-ročná dáma nakoniec aj splnila.

Ako uvádza The Guardian, cesta za snom sa začala nepríjemnou skúsenosťou. Carole-Ann v roku 2010 doma skolabovala. Spomína, že ju odrazu prestali počúvať nohy a nevedela prestať vracať. V nemocnici zistili, že má infekciu vnútorného ucha a musela sa znovu učiť chodiť.

Zaľúbila sa do strašného miesta

Carole-Ann pracovala 15 rokov ako administratívna pracovníčka. Dcéra, ktorá sa o ňu následne starala na svojej farme, jej preto navrhla, aby išla do dôchodku. Popri tom, ako jej hľadali nejaký bungalov alebo dom, kam by sa mohla nasťahovať, našli aj malý obchodík s bytom nad ním. „Bolo to strašné miesto. Hneď som sa doň zaľúbila," hovorí.

Rozhodla sa, že dá výpoveď. V práci boli skeptickí, pýtali sa jej, čo bude robiť. Na to mala jednoduchú odpoveď - otvorí si kníhkupectvo. To bolo prvýkrát, čo o svojom sne povedala nahlas. Predala svoj dom, kúpila si spomínaný obchodík s bytom pár týždňov po jej 65. narodeninách bolo kníhkupectvo s názvom The Book Rest otvorené.

Vždy mala rada knihy

Ako hovorí pre The Guardian, vždy mala rada knihy. Spomína najmä na sobotňajšie rána - spolu s rodičmi išli na nákup a potom do knižnice v Ashby-de-la-Zouch. A už si iba čítala. Na univerzite v Cambridge, kde následne študovala matematiku, si začala kupovať knihu, a neprestala s tým ani v dospelosti. Jej dom, ktorý zdieľala s bývalým manželom, bol plný krabíc s knihami a políc, ktoré lemovali väčšinu miestností. Carole-Ann s úsmevom tvrdí, že jej tri dcéry to neznášali.

Kníhkupectvo The Book Rest.
Kníhkupectvo The Book Rest. Foto: thebookrest.biz

Za tie roky sa jej nazbieralo naozaj slušné množstvo kníh, odhadom 8 až 9-tisíc. Ale zatiaľ čo vždy snívala o tom, že bude robiť v kníhkupectve, o tom, že by predávala vlastné knihy, predtým nepremýšľala. Preto jej chvíľu trvalo, kým sa prinútila urobiť to. Jej prvý predaj bol ťažký: „Tak trochu som tú knihu nechcela pustiť z rúk. Povedala som: „Bude sa vám páčiť. Mne sa páčila a je trochu ťažké jej povedať zbohom.‘ Zasmiali sme sa. Potom som ju pustila."

Výročie

Tento rok oslavuje kníhkupectvo už desiate výročie. Carole Ann tvrdí, že jej pocity sa nezmenili - vždy, keď predáva špeciálnu knihu, cíti sa, akoby čosi stratila. „Akoby niekto zobral časť mňa. A potom donútim svoj zdravý rozum, aby sa vrátil, a poviem: ‚Nechaj niekoho iného, nech sa vďaka nej niečo naučí.‘,“ vysvetľuje.

Carole-Ann na svojom kníhkupectve nezarába, ale ani neprerába. Ako hovorí, prináša jej to iné odmeny na čele s priateľstvom. Mnohokrát sa vraj niekto len tak zastaví a opýta sa jej, ako sa má. Ale spokojná je aj v tiché dni. „Som tak šťastná, keď môžem stáť tuto, uprostred kopy kníh. Chcem to robiť dovtedy, pokiaľ budem vládať. Je to úžasný pocit," uzatvára.

Už ste čítali?

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…

Slovák Marek pracuje pre Teslu: Tvrdú morálku v práci vydržíte,…

Marek Vančo pracuje v americkej centrále Tesly v tíme autopilota pre samojazdiace…

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…

Mamou v dobe covidu: Nevedeli sme, čo nás čaká. Slovenky priznali,…

Strach o seba, aj dieťatko. Mamy musia s príchodom nového člena rodiny…

Chlapcov hnevá pri šachu aj futbale. Talentovaná rómska šachistka…

Šachistka Agátka Berková dokonca remizovala s ruským šachovým…

Uznávaná virologička: Prekonali ste covid-19? Toto by ste mali…

Vyšiel vám pozitívny test na covid-19? Prekonali ste ochorenie s miernymi…