Dobré noviny
Najlepšia grilovačka sezóny: Inšpirujte sa nápadmi a receptami Slovákov zo sveta
Júlia Böhmová
Júlia Böhmová

Najlepšia grilovačka sezóny: Inšpirujte sa nápadmi a receptami Slovákov zo sveta

Na gréckych grilovačkách nechýba dobré víno, ku grilovaným rybám a chobotničkám ouzo. Z nealka sa popíja čerstvý pomarančový džús z pomarančovníka (ideálne) z vlastnej záhrady.
Na gréckych grilovačkách nechýba dobré víno, ku grilovaným rybám a chobotničkám ouzo. Z nealka sa popíja čerstvý pomarančový džús z pomarančovníka (ideálne) z vlastnej záhrady. — Foto: Pexels / Rodnae production, archív L. O. Sakantari

Rátali ste s tým, že cez leto precestujete Chorvátsko, Grécko, Taliansko? Nezúfajte, ak sa okolnosti či vaše plány zmenili. Zorganizujte originálnu grilovačku a inšpirujte seba aj svojich hostí zvykmi zo sveta. 

BRATISLAVA, SVET, 22. júla - Milujete opekačky a záhradné oslavy? Vyskúšajte toto leto niečo netradičné. Prekvapte svojich blízkych exotickou grilovačkou šmrncnutou Talianskom, Gréckom, Austráliou, Amerikou, Keňou či Mexikom. Slovenky žijúce v zahraniční sa s Dobrým novinami podelili o zaujímavé miestne zvyklosti a jednoduché, chutné recepty.  

Simona, Taliansko: Úsmev, prosecco a dobrá nálada

Taliani milujú stretnutia s priateľmi, reštaurácie, návštevy. Zájsť si von na jedlo nie je pre nich žiadna špeciálna udalosť. Vyberú sa pokojne aj každý deň. Užívajú si Aperitivo, miestny podvečerný rituál, ktorý si Slováci  často mýlia s prípitkom. Väčšina barov a podnikov s terasou ponúka okolo šiestej- siedmej špeciálny drink. Za vstupný poplatok vo výške 10 – 20 eur dostanete aperol, coctail alebo prosecco a k tomu drobné talianskej chuťovky,“ opisuje tradíciu predvečere Slovenka Simona Kocúrová, ktorá organizuje svadby a pobyty na mieru v Taliansku.

Simona kocúrová (na foto vpravo) v Taliansku žije, aj podniká. Organizuje svadby a pobyty na mieru a práve grilovačky s grilmajstrom sú podľa nej vychytené aj na svadnách.
Simona Kocúrová (na foto vpravo) v Taliansku žije, aj podniká. Grilovačky s grilmajstrom sú podľa nej vychytené aj na svadbách. Foto: arcvhív S. Kocúrovej

Ak vás na grilovačku k sebe domov pozvú (napríklad) Guiseppe a Giovanna, očakáva sa, že so sebou prinesiete fľašu fajn vína alebo prosecca. Zabodujete, ak pripravíte niečo lokálne. Taliani necestujú po svete tak často ako iné národy. Preto ocenia, ak zvyky z iných krajín môžu spoznávať aspoň vo forme gastronomických zážitkov.“ Absolútnou nevyhnutnosťou je podľa Simony „grande sorriso“, teda veľký úsmev a dobrá nálada. „Počas záhradných párty Taliani milujú predstavovať nové osoby. Buďte si istí, že vás na párty s niekým zaujímavým zoznámia.“

Grilovačka po taliansky

Lemon Spritz (alternatíva k Aperol Spritz). Potrebujete: citrónový likér limoncello, prosecco, minerálku, citrón alebo limetku, lístky mäty. Postup: 1. Do pohára nalejte prosecco. Prilejte malé množstvo limoncella a perlivú minerálku. 3. Dochuťte mätou, citrónom alebo limetkou.

Bruschetta al salmone e burrata. Potrebujete: odstáty krajec chleba, mozarellu burrata, údený losos, olivový olej, bylinky a korenie na dochutenie. Postup: 1. Chlieb prepečte z oboch strán na grile. 2. Pokvapkajte ho olivovým olejom. 3. Položte plátky kvalitnej mozzarelly a údeného lososa. 5. Dochuťte olivovým olejom, kôprom, mätou a ružovým korením. 

Studený cestovinový šalát Insalata fredda al pesto. Potrebujete: cestoviny alebo pohánku, bazalkové pesto, mozarellu, rajčiny, olivový olej, soľ. Postup: 1. Cestoviny (alebo pohánku) uvarte dopredu a al dente. Ideálne je, ak ich necháte odstáť jeden deň. 2. Zmiešate s bazalkovým pestom, čerstvými rajčinami a kúskami mozzarelly.

Tipnete si, odkiaľ pochádza tradícia stejkov? Z Argentíny, z USA či z Talianska? Správna je možnosť 3.
Tipnete si, odkiaľ pochádza tradícia stejkov? Z Argentíny, z USA či z Talianska? Správna je možnosť 3. Foto: archív S. Kocúrovej

Špecialitou grilovačiek je steak. Ten sa zrodil, prekvapivo, v Taliansku. Skutočný stejk pochádza z Florencie, odkiaľ sa tradícia Bistecca alla fiorentina rozšírila do sveta. „Vďačíme zaň rodine Medici.  V deň oslavy patróna mesta, svätého Jána Krstiteľa, darovala obyvateľom mesta obrovské kusy mäsa. V štrnástom storočí predstavoval mäsový pokrm pre bežných ľudí sviatočnú udalosť. Florentínčania ich grilovali na ohni pri Palazzo Vecchio. Lahodnú vôňu zacítili anglickí rytieri a spôsob prípravy „ bisctecca“ si so sebou odniesli na britské ostrovy,“ vysvetľuje Simona. Tam sa z „bisteccy“ stal teak. „Florentínčania dopredu kúpia dobre odstáte stejky a deň vopred tiež marinujú zeleninu v olivovom oleji a v sezónnych bylinkách. Je dobrým zvykom, že na grilovačku prinesie každý Talian niečo od mamy. Talianske mamičky sa pretekajú v tom, čo ktorá prichystá a ktorá dostane od hostí sprostredkovane najväčšie pochvaly.“

Broňa, USA: Nuda, čipsy, hotdogy

USA je podľa novinárky Brone krajinou barbecue. „Okrem víkendov sa griluje aj počas amerických štátnych sviatkov. Američania však nevynechajú príležitosť oslavovať ani cudzie národné dni ako  Cinco de Mayo (mexický deň nezávislosti) či írsky Deň svätého Patrika,“ hovorí Slovenka Broňa Duhanová. S rodinou žije v Colorado Springs v štáte Colorado, kam sa po štrnástich rokoch presťahovali z Floridy. Ak vás pozvú na grilovačku do americkej rodiny, v podstate sa nič nečaká. „Nebudú na vás zazerať, ak prídete s prázdnymi rukami. Jedlo či slané snacky sa nosia len vtedy, ak sa tak dohodnete s domácim. Navyše, americké gazdinky netrpia chorobnou snaživosťou slovenských žien.“ Pri príprave receptov sa skrátka nejdú pretrhnúť.


Na oblečenie na barbecue si Američania podľa Brone (na foto vľavo) veľmi nepotrpia. „V bežných rodinách sa chodí v niečom pohodlnom. Vhodné sú šortky a tričko, čo je dress code pre obe pohlavia. V bohatších kruhoch a medzi snobmi môžu mať dámy letné šaty alebo sukne, v ihličkách by ste tu však nestretli.“
Na oblečenie na barbecue si Američania podľa Brone (na foto vľavo) veľmi nepotrpia. „V bežných rodinách sa chodí v niečom pohodlnom. Vhodné sú šortky a tričko, v bohatších kruhoch a medzi snobmi môžu mať dámy letné šaty alebo sukne. V ihličkách by ste tu však nikoho nestretli.“ Foto: archív B. Duhanovej, Pexels / Rodnae production

Americká grilovačka je pohodová a neformálna udalosť. „Žiaľ, pokiaľ ide o menu, našinec si na svoje veľmi nepríde. Pravé americké BBQ je zúfalo mdlé. Grilujú sa  hamburgery, teda mleté mäsové „patty“ (zásadne hovädzie), ktoré sa len tak hodia na gril. Žiadne marinovanie. Máte šťastie, ak ich vôbec osolia. Vložia sa do sladkastej žemle natretej majonézou. V sofistikovaných rodinách vám priložia aj plátok paradajky a kyslú uhorku. Bežne sa však mentálne pripravte na hamburger nasucho.“ Skutočnou katastrofou sú podľa Brone americké hotdogy.Napriek tomu, že sa o nich natočilo niekoľko strašidelných dokumentárnych filmov (o tom, aké hrôzostrašné ingrediencie sa do nich dostanú), Američania z nepochopiteľného dôvodu svoje hotdogy stále milujú. Hlavne deti. Podávajú sa v sladkastom pečive. Pridajú majonézu, kečup a  „relish“, nadrobno nastrúhané kyslé uhorky s nakladanou cibuľou.“

Mdlé, nudné, nechutné. Tak opisuje Broňa americké grilovačkové pokrmy. „Našťastie svoje grilovačky majú aj Američania ázijského pôvodu, Američania mexického pôvodu, Kubánci, Portoričania, Jamajčania, či Rusi. V tom prípade vás čakajú celkom iné chute a zážitky.
Mdlé, nudné, nechutné. Tak opisuje Broňa americké grilovačkové pokrmy. „Našťastie svoje grilovačky majú aj Američania ázijského pôvodu, Američania mexického pôvodu, Kubánci, Portoričania, Jamajčania, či Rusi. V tom prípade vás čakajú celkom iné chute a zážitky." Foto: Pexels / V. Bagacian

Ako príloha sa servírujú čipsy. Ak máte šťastie, aj nejaký ten šalátik.Nebuďte prekvapení, ak je šalát bez dresingu. Alebo naopak, s pol litrom ranch dressingu, ktorý tento zdravý letný pokrm efektívne premení na presolený jed. Ak rodina podáva aj grilované bravčové rebierka, gratulujte si. Podľa môjho názoru ide o jedinú konzumovateľnú potravinu na americkom BBQ. Aj rebierka sa však obyčajne grilujú v BBQ omáčke, ktorá sa údajne vyrába  z paradajkového pretlaku a koncentrovanej údenárskej príchute, hoci naisto to nevie nik. Väčšina ľudí omáčky kupuje.“

Na Amerike je však podľa Brone najkrajšia jej etnická rozmanitosť a bohatosť. „Menu, ktoré som práve opísala, sa podáva v bielych amerických rodinách. Grilovačky však milujú aj Afroameričania,  Američania ázijského pôvodu, Američania mexického pôvodu, Kubánci, Portoričania, Jamajčania, či Rusi. V tom prípade vás čakajú celkom iné chute a zážitky. Naša rodinná priateľka Violetta, pôvodom z Filipín, na svojich grilovačkých  podáva sofistikovane marinované ražniči, zapekanú cuketu s limetkovou omáčkou, filipínsky ananásovo-makarónový šalát a úžasný domáci cesnakový chlieb.“

Univerzálny stolný gril Joy. Foto: Delimano

Praktický stolný gril na záhradu aj do kuchyne

Univerzálny stolný gril Joy je ideálny na rodinné oslavy, grilovačky, bohaté raňajky či večere na terase. Obojstranný gril má hladkú stranu vhodnú na prípravu praženice, morských plodov, mäsa do burgerov. Mriežková je ideálna na grilovanie stejkov, rýb, zeleniny či ražniči. Teplotu si nastavujete medzi 80 do 200° C podľa toho či máte radi grilované pochúťky prepečené, stredne prepečené alebo krvavé. Gril nedymí a jeho nepriľnavý povrch zabraňuje pripekaniu jedla o platničku. Po grilovačke stačí povrch zotrieť a vložiť do umývačky riadu - bez veľkého drhnutia.

Silvia, Keňa: Zoberte so sebou priateľov, aj rodinu  

V Keni a vo väčšine afrických krajín ľudia grilovačky a stretnutia pri jedle milujú. Oslavujú nimi najvyznanejšie sviatky a udalosti v živote. Griluje sa na Vianoce, na narodeninách, na svadbách,“ hovorí Silvia Mabena, novinárka, spisovateľka a autorka detských kníh, ktorá počas života v kenskom Nairobi precestovala s rodinou viaceré kúty Afriky. Rozdelenie povinností má jednoznačnú líniu. Muži sa venujú príprave mäsa, ženy šalátom a prílohám. „Nechýba mäso či ryba pripravená na ohni. V Keni je obľúbené nyama choma, bez korenín či marinády opečené mäso na ohni, ktoré si pri konzumácii iba posolíte a pridáte čili papričky.“

Keňania milujú, keď sa ich telo vlní v rytme obľúbených „šanzónov“. „Hudba tu má dôležité miesto. Ak má niekto chuť tancovať, tancuje. Tiež sa veľa klebetí a vždy príde veľa nových tvárí. Najmä v Keni platilo, že na grilovačku prišli s pozvanými aj ich kamaráti či členovia rodiny. Nikto nepovažuje za neslušné, ak si niekoho navyše (aj bez ohlásenia) vezmete so sebou.“

Grill majster Herbert z Mambo´s Meat House v Nairobi (na foto vľavo). Keňania si ho najímajú ku grilu na veľké oslavy a udalosti.
Grill majster Herbert z Mambo´s Meat House v Nairobi (na foto vľavo). Keňania si ho najímajú ku grilu na veľké oslavy a udalosti. Foto: archív S. Mabeny

Mangovo – zeleninový šalát z Kene

Podľa Silvie sa hodí k akémukoľvek grilovanému mäsu. Potrebujete: 1 zrelé mango, 2 paradajky, 1 malá cibuľa, listy zeleného šalátu. Postup: 1. Listy šalátu natrháme na kúsky. 2. Cibuľku nakrájame na tenké krúžky alebo polkrúžky. 3. Na kolieska nakrájame paradajky a mango na kocky. 4. Suroviny jemne premiešame a prelejeme dresingom z citróna, soli a olivového oleja.

Michaela, Austrália: Sausages, kengury a všadeprítomná pohoda

Austrálčania grilovačky, ktoré tu voláme barbecue (BBQ), absolútne zbožňujú. Je to viac ako len príležitosť dobre sa najesť a pokecať. Barbecue je tradícia, ktorú mojim vrstovníkom vštepili ich rodičia a im ich rodičia. Každá príležitosť je vhodná na barbecue: Veľká noc, Vianoce, Deň Austrálie, narodeniny, alebo len tak...“ hovorí Slovenka Michaela Delaforce, ktorá sa pred šestnástimi rokmi zoznámila na Novom Zélande s austrálskym manželom. Jason je masér – fyzioterapeut, Miška vyštudovaná ekonómka. V Austrálii pracuje ako účtovníčka popri materskej. Spolu so svojimi tromi deťmi žijú v Port Macquarie, v štáte Nový južný Wales.  

Najhorúcejším kandidátom na gril sú austrálske sausages, niečo medzi párkom a klobásou. Párky tu voláme Frankfurters, klobásky chorizo. Sausages sú výnimočné, je to niečo medzi tým.“ Austrálčania podľa Slovenky vo veľkom grilujú steaky, jahňacinu, krevety. Tiež kuracie, bravčové a v niektorých rodinách vás prekvapia mäsom z emu či z kengury. Obľubujú aj baklažány, červenú repu, huby, cukiny. Ak dostanete pozvánku e-mailom, sms alebo iným rukolapným spôsobom, môžete na nej nájsť značku BYO (Bring Your Own). Znamená to, aby ste si so sebou niečo priniesli. Na oblečenie tu však nikto prehnane „netrpí“. Príďte tak, ako by ste chillovali na vlastnom dvore alebo záhrade. Pokojne v šortkách, v tričku, naboso. Garantujeme, že v tomto outfite nebude v Austrálii jediný.

Slovenka Michaela Delaforce (na foto vľavo) Foto: archív M. Delaforce, Pexels / Rodnae production

Barbecue = stredoamerický zvyk 

Austrálčania grilujú od začiatku 20. storočia. Prvú oficiálnu zmienku zaznamenali v roku 1903 v  Waverley Bowls Club’s Leg o’ Mutton Barbecue. Názov „barbecue“ pochádza pôvodne zo strednej Ameriky. Španielski kolonizátori sledovali pôvodných Indiánov, ako na drevenom ráme „barbacoa“ sušia a údia rôzne druhy rýb a diviny. Barbacoa sa zmenilo na barbecue a v druhej polovici 18. storočia ho zapísal Dr. Samuel Johnson do jeho populárneho anglického slovníka. Pôvodne sa na barbecue chodili formálne mimo domu, grilovalo sa všeličo, no najmä mladé býčky. Od roku 1950 sa BBQ presunuli na záhradu a na dvor do prostredia domova.

Lucia, Grécko: Pravá grécka marináda na souvlaki

V Grécku je grilovanie súčasťou života. Griluje sa vždy a všade. Vlastnú grilovačku v škôlke si organizujú aj škôlkari. Grilovačky sú ideálne na menšie sviatky, detské či narodeninové oslavy. Na veľké jubileá sa však nehodia. Griluje sa celý rok, preto to pre Grékov nie je nič extra špeciálne,“ hovorí Lucia Ostrovska Sakantari, ktorá na gréckom ostrove Samos prevádzkujú rodinný hotel spolu s manželom.

Každý Grék vraj miluje souvlaki, typickú grécku špecialitu na špajli. „Neexistuje človek, ktorý by ich nejedol. Okrem souvkaki majú Gréci radi bravčové kotlety, jahňacie kúsky, rebierka.“ Ku grilovanému mäsku nesmú chýbať tzatziky a pečené zemiaky. S marinádami to Gréci podľa Lucie nepreháňajú, uprednostňujú čistú jednoduchú chuť.Mäso väčšinou iba posolia a na rozpálenom ohni grilujú. Hovädzie posypú oreganom, bravčové pokvapkajú citrónovou šťavou. Marinádu robia jedine na kuracie souvlaki, kuracie prsia, stehienka alebo krídelka. Základom marinády je Teryaki omáčka, trošku horčice, oregano a soľ. Mäso necháte v marináde na noc odležať.“

Lucia so svojou rodinou.
Lucia so svojou rodinou. Foto: archív L. O. Sakantari

Pravé grécke tzatziki

Potrebujeme: 500 g gréckeho jogurtu, 1 – 2 uhorky, zväzok kôpru (v prípade, že ho máte radi), 2 strúčiky cesnaku, lyžicu olivového oleja, vínny ocot, čierne korenie a soľ na dochutenie. 

Postup: 1. Uhorku ošúpeme a postrúhame na strúhadle. 2. Po nastrúhaní ju nasolíme, aby pustila šťavu. 3. Vytlačíme z nej vodu. 4. Nadrobno nasekáme kôpor a pretlačíme cesnak, pridáme k uhorke. 5. Všetko zmiešame s vychladeným jogurtom. 6. Dochutíme vínnym octom, soľou a korením. Podávame vychladené s pečivom.

Magdaléna a Noel, Mexiko: Mexičania grilujú na diskoch

Manželia Magdaléna a Noel precestovali takmer celý svet. Slovenská novinárka a mexicko-americký fotograf, ktorí stoja za krásnym projektom Ženy, ktoré zostali (Women Who Stay), radi spomínajú na časť života v severnom Mexiku. Odtiaľ pochádza Noel a jeho rodina. „V Chivave je veľmi obľúbené Carne asada, hotový výber steakov, sviečkovice, rebierok, ktoré stačí položiť na gril. V obrovskom boxe ich dostanete dokonca aj na letiskách. Stačí ich vziať so sebou do lietadla a priniesť rodine či priateľom, ktorí vás pozvali na párty,“ hovorí Magdaléna. „Griluje sa na svadbách, na narodeninách na Veľkú noc, na pretekoch koní či po ródeu. V regióne Chivava sa domáci často nahodia do kovbojských klobúkov a vysokých kovbojských topánok. Od hosťa sa očakáva, že so sebou prinesiete pivo, Tequilu či bublinkové nealkoholické, ideálne kolové, nápoje.“

Grilovanie na diskoch z traktorov v oblasti Chivava v severnom Mexiku.
Grilovanie na diskoch z traktorov v oblasti Chivava v severnom Mexiku. Foto: Noel Rojo

Podľa manželov si Mexičania na grilovačkách potrpia na hudobný aranžmán. „Pri bežných príležitostiach si púšťajú hudbu z áut, pri významnejších si pozvú živú kapelu.“  

V malých dedinách na severe Mexika sú obľúbené discady. Názov vznikol z diskov z traktorov, ktoré miestni nevyhodia, ale ošetria, vyčistia, prizvárajú naň nožičky a rúčky z podkovy koňa, ktorá sa už nepoužíva. Pod diskom založia oheň a akoby na jednom veľkom „tanieri“ opekajú mäso na rôzne spôsoby. „Obľúbená je aj Chichavada mexicana. Tiež sa pripravuje na disku, do ktorého dáte mäso, klobásky, zemiaky, jalapenos, paradajky, cibuľu a  všetko spolu dobre zmiešate.“

Článok vznikol v spolupráci s Delimano

Už ste čítali?