Dobré noviny
Olympiáda s časovým posunom je už takmer tu. Máme najmenšiu výpravu, ale aj medailové ambície
TASR
TASR

Olympiáda s časovým posunom je už takmer tu. Máme najmenšiu výpravu, ale aj medailové ambície

Matej Tóth a Barbora Mokošová
Matej Tóth a Barbora Mokošová — Foto: TASR/Pavel Neubauer, Jaroslav Novák

Na hrách XXXII. olympiády v Tokiu 2020 sa predstaví 41 slovenských športovcov.

Pod horou Fudži sa predstavia aj siedmi športoví strelci, ktorí taktiež poškuľujú po cenných kovoch. O tretiu medailu chce zabojovať Zuzana Rehák-Štefečeková, ktorá získala striebro na OH 2008 aj 2012, ale na uplynulých hrách neštartovala, keďže mala materské povinnosti. Okrem trapu sa predstaví aj v mix trape. Vysoké ambície má aj úradujúci majster Európy vo vzduchovej pištoli Juraj Tužinský, o dobré výsledky zabojujú aj Danka Barteková či Patrik Jány.

Tretiu najpočetnejšiu skupinu v Tokiu tvoria rýchlostní kanoisti, ktorých cestovalo päť. Erik Vlček bude štartovať už na svojej šiestej olympiáde, čo sa ešte nepodarilo žiadnemu slovenskému športovcovi. Do K4 sa nominoval vďaka víťazstvu nad Csabom Zalkom v internej kvalifikácii na bratislavskom Zemníku.

Rekordér Vlček

Päť olympijských štartov majú na svojom konte plavkyňa Martina Moravcová, sánkarka Mária Jasenčáková, vodný slalomár Michal Martikán, strelec Jozef Gönci, biatlonistka Martina Halinárová i bežci na lyžiach Ivan Bátory s Martinom Bajčičákom.

„Na všetkých predchádzajúcich olympiádach som štartoval v K4 a veľmi som chcel ísť aj do Tokia ako člen káštvorky. Nejde tu o nejaké lámanie rekordov. Pre mnohých športovcov je už samotná účasť na OH vrchol kariéry. Chceme spraviť čo najlepší výsledok. Loď je dobre poskladaná, chalani majú formu. Nie som vyslovený líder, ale mám skúsenosti. Ak budem mať nápad ako byť lepší, chcem ho využiť. Ďalšia medaila by bola obrovský úspech, bolo by to niečo úžasné," uviedol trojnásobný olympijský medailista, ktorý sa v K4 predstaví spoločne so Samuelom Balážom, Denisom Myšákom a Adamom Botekom.

Vysoké ambície slalomárov

Vysoké ambície majú aj štyria vodní slalomári, tri miestenky si vybojovali stolní tenisti. Mix Ľubomír Pištej a Barbora Balážová, ktorí získali striebro na nedávnych ME, sa chceli pobiť o cenné kovy. Pištej však hral už na kontinentálnom šampionáte so zraneným kolenom a rovnako s ním bude bojovať aj v Tokiu. Tri miestenky nakoniec získali tenisti, po odhlásení sa viacerých hráčov zo singlového pavúka dostal Lukáš Klein dokonca šancu zahrať si okrem štvorhry s Filipom Poláškom aj v singli.

V cestnej cyklistike mali reprezentovať Slovensko bratia Saganovci. Trojnásobný majster sveta Peter sa však zranil na Tour de France, odstúpil z pretekov, absolvoval operáciu kolena a do Tokia necestoval. Nahradil ho Lukáš Kubiš z Dukly Banská Bystrica. Po jednej miestenke získali bedminton, box, golf, lukostreľba, športová gymnastika a zápasenie. Vo voľnom štýle do 86 kg sa predstaví Boris Makojev.

Siekela škrie malá výprava

Predstavitelia SOŠV nechceli pred štartom príliš hovoriť o výkonnostných cieľoch. Prezidenta Antona Siekela trochu škrela malá výprava, no veril, že by mohla priniesť medailové ovocie: „S počtom nominovaných nie som spokojný, ale je to výsledok reality, v ktorej sa v súčasnosti šport na Slovensku nachádza. Našou úlohou do budúcnosti je, aby sa nám zlepšovali nie len počty, ale aj kvalita športovcov. Prajem si, aby doniesli športové úspechy, pretože tie potešia každého fanúšika. Som si istý, že podajú také športové výkony, na ktoré budú ľudia v našej krajine hrdí, a keď sa vrátia, bude to mať čerešničku na torte v podobe medaily.“

​Viac si môžete prečítať na ďalšej stránke.

Časť 2 / 3

Už ste čítali?