Olympiáda s časovým posunom je už takmer tu. Máme najmenšiu výpravu, ale aj medailové ambície
TASR
TASR

Olympiáda s časovým posunom je už takmer tu. Máme najmenšiu výpravu, ale aj medailové ambície

Na hrách XXXII. olympiády v Tokiu 2020 sa predstaví 41 slovenských športovcov.

Matej Tóth a Barbora Mokošová — Foto: TASR/Pavel Neubauer, Jaroslav Novák

Tokio 20. júla (TASR) - Sedemhodinový časový posun oproti Tokiu bude pre športových fanúšikov na Slovensku znamenať (ne)skoré budíčky a nepravidelný režim. Olympijské hry v metropole Japonska, štvrté na ázijskom kontinente za uplynulých 23 rokov, oficiálne odštartujú piatkovým slávnostným ceremoniálom o 13.00 SELČ.

Ešte pred ním zasiahne po druhej nadránom do bojov pod piatimi kruhmi prvý slovenský športovec - lukostrelkyňa Denisa Baránková. Celkovo sa v Tokiu predstaví 41 slovenských športovcov s najpočetnejšou enklávou atlétov (9) a strelcov (7).

Najmenšia výprava v histórii

Po zasadnutí exekutívy Slovenského olympijského a športového výboru (SOŠV) mala výprava dokopy 39 mien, neskôr ju doplnili ešte dvaja plavci Richard Nagy a Andrea Podmaníková. Slovensko tak do Tokia vyslalo najmenšiu výpravu v histórii.

Na snímke zľava plavec Richard Nagy, kladivárka Martina Hrašnová, gymnastka Barbora Mokošová, športová strelkyňa Danka Barteková, osemstovkárka Gabriela Gajanová, reprezentantka v behu na 400 metrov a 400 metrov cez prekážky Emma Zapletalová a reprezentant v športovej streľbe Juraj Tužinský.
Na snímke zľava plavec Richard Nagy, kladivárka Martina Hrašnová, gymnastka Barbora Mokošová, športová strelkyňa Danka Barteková, osemstovkárka Gabriela Gajanová, reprezentantka v behu na 400 metrov a 400 metrov cez prekážky Emma Zapletalová a reprezentant v športovej streľbe Juraj Tužinský. Foto: TASR/Martin Baumann

Počet reprezentantov pod piatimi „letnými" kruhmi má už dlhodobo klesajúcu tendenciu. Na prvých hrách v ére samostatnosti v roku 1996 v Atlante sa zúčastnilo dokopy 71 športovcov, o štyri roky neskôr v austrálskom Sydney ich síce bolo vďaka futbalistom, basketbalistkám a vodným pólistkám až rekordných 108, no na ďalších olympiádach išiel počet výrazne dole.

Najväčším favoritom Tóth

V Aténach reprezentovalo Slovensko 64 olympionikov, v Pekingu 57 a na hrách v Londýne 2012 už iba 47 športovcov, čo bola doteraz historicky najmenšia výprava. Pred piatimi rokmi v Riu de Janeiro reprezentovalo slovenskú trikolóru dokopy 51 športovcov, ale v Tokiu ich je o desať menej.

V súčasnej výprave majú najväčšie zastúpenie atléti. V nominácii ich je deväť a z nich najväčší adept na zisk cenného kovu je jednoznačne Matej Tóth. Tridsaťosemročný chodec bude v Japonsku obhajovať zlatú medailu z Ria de Janeira, navyše pôjde o poslednú päťdesiatku pod piatimi kruhmi, keďže túto kráľovskú chodeckú disciplínu z ďalších olympiád nateraz vylúčili a zaradili namiesto nej mix. Atletické súťaže odštartujú v piatok 30. júla a potrvajú až do 8. augusta. Tóth odštartuje 5. augusta v Sappore, kam organizátori presunuli maratón a chôdzu, aby aspoň trochu ochránili vytrvalcov pred úmornými teplotami.

Viac si môžete prečítať na ďalšej stránke.

Časť 1 / 3

Už ste čítali?

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…

Slovák Marek pracuje pre Teslu: Tvrdú morálku v práci vydržíte,…

Marek Vančo pracuje v americkej centrále Tesly v tíme autopilota pre samojazdiace…

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…