Milana Lasicu náhle zradilo srdce v štúdiu L+S. Tam, kde to najviac miloval
Simona Gálová
Simona Gálová

Milana Lasicu náhle zradilo srdce v štúdiu L+S. Tam, kde to najviac miloval

Na Maestra spomínajú jeho najbližší priatelia aj kolegovia.

Posledné fotografie Milana Lasicu z koncertu s orchestrom Hot Serenades. — Foto: Rudolf Baranovič

BRATISLAVA 19. júla - Milan Lasica v nedeľu večer vystupoval s orchestrom na výročnom koncerte Hot Serenades v bratislavskom štúdiu L+S. Po tom, ako dospieval pieseň pieseň „Ja som optimista“ dostal od publika masívny potlesk a skolaboval. Podľa informácii Denníka N to bola náhla porucha srdcového rytmu. Privolaní lekári sa ho dvadsať minút pokúšali oživovať, ale už sa im to, žiaľ, nepodarilo. Pred vystúpením napísala Magda Vášáryová na svojom profile, že jej manžel najradšej vystupoval práve s orchestrom Hot Serenades. Z koncertu ostalo posledné video, na ktorom Lasica spieva pieseň Duša v tele.

Smutná správa o nečakanom úmrtí Milana Lasicu otriasla aj jeho kolegami z hereckej či hudobnej brandže. Ľútosť nad úmrtím herca, scenáristu, humoristu a režiséra už vyjadrili politici, ale aj jeho najbližší priatelia či kolegovia.

Bolek Polívka  

Český herec pre Denník N napísal: „Mal som tú česť byť jeho priateľom aj kolegom, byť s ním v šatni a zdieľať všetky tie spoločné chvíle pred predstavením, po ňom a hlavne počas neho. Môj obdiv voči nemu trvá a trvať bude. Už môžem iba spomínať. Práve teraz sme sa zrovna chystali, že budeme skúšať – oprašovať hru Klíště, ktorú sme spolu kedysi radostne hrali a, samozrejme, hru Mínus dvaja v L+S. Všetci sme doma veľmi smutní, lebo on bol aj súčasťou našej rodiny, zdieľal naše radosti a starosti. Je to pre nás nenahraditeľná strata. Bol to skvelý, nezabudnuteľný človek.

Petra Polnišová

„PÁN LASICA. Bolo mi cťou stáť s Vami na javisku. Byť vo Vašej prítomnosti, učiť sa od Vás, smiať sa s Vami, bolo vždy pre mňa malou oslavou. Nik nebol a už nebude ako Vy. Dnes sa mi nachvíľu zastavilo srdce. Odpočívajte v pokoji Maestro.“

Oľga Feldeková

„Dvadsať rokov sme spolu účinkovali v Sedmičke a keď sme sa v júni lúčili s tým, že sa uvidíme až v septembri, Milan povedal: „To sa tak dlho nebudeme vidieť?“ Eňa Vacvalová preto vymyslela stretnutie u nej, ktoré bolo túto sobotu. Keď sme sa v sobotu večer stretli, Milan bol v úžasnej forme – zdravý, veselý, vtipný ako vždy. Bol to nádherný večer, rozlúčili sme až po polnoci. Pôvodne sme sa mali stretnúť v nedeľu, ale Milan povedal, že nemôže, lebo v nedeľu hrá.

Keď som sa niekoľko hodín po našom stretnutí dozvedela túto smutnú správu, bol to taký šok, že som tomu nedokázala uveriť. Myslela som si, že niekto neprimerane žartuje. Hovorila som si, že sa to predsa nemohlo stať, veď som sa s ním len pred niekoľkými hodinami lúčila ako so zdravým človekom. Neviem sa z toho spamätať. Aj práve preto, že sme sa len krátko predtým videli, bavili sme sa, smiali sa, spomínali… Je to veľmi smutné. Ostane po ňom veľká diera, ktorú len ťažko niekto zaplní,“ povedala humoristka pre Denník N.

Michal Kubovčík

„Milan Lasica podporoval mladú generáciu. Po nociach pozerával Panelák, aby mal prehľad o mladých hercoch. Potom ich pri náhodnom stretnutí na ulici oslovoval menom a dával cenné rady. Ďakujeme za všetko.

Martin Huba

„S Milanom odchádza jeden veľký morálny imperatív. Milan spĺňal funkciu akejsi očisty spoločnosti, pretože večer čo večer sa ešte v predrevolučných časoch vyjadroval za ľudí, ktorí nenašli odvahu alebo nemali možnosť sa vyjadriť.

Milan akoby tlmil pocit viny, ktorý existoval v mlčiacej spoločnosti. V tom bol jeho obrovský význam, ktorý tu navždy zostane a až jeho odchodom si uvedomíme, akú dôležitú morálnu funkciu Milan spĺňal. Ľuďom v hľadisku dával priam rozhrešenie. Akoby im chcel povedať, že nevadí, keď mlčia, veď sme v tom všetci spolu a on to za nich povie. Počas predstavenia tak mali mnohí pocit, že aj oni sa vyjadrujú k situácii kriticky, a keď z predstavenia odchádzali, mali pocit statočnosti, že sa tam pomenúvali veci, ktoré sa pomenúvať nesmeli.

Milan to robil s láskou, so šarmom a s humorom a ľuďom nikdy nezazlieval, že sa k veciam nevyjadrujú, preto ľudia brali túto jeho misiu za svoju. Milan bol súčasťou spoločenského vedomia, ktoré do značnej miery tvoril. Bolo to extrémne užitočné, účelné a zároveň statočné,napísal Huba pre Denník N.

Zuzana Čaputová

„Keď zomrie niekto, kto sa nás svojím životom dotýkal, mám pocit, akoby sa na chvíľu zastavil čas a svet už nebude taký istý. Bude v ňom niečo významné chýbať. Milan Lasica mal nenapodobiteľný humor a esprit spojený s hlbokou ľudskou múdrosťou. To, na čo majú najúspešnejší komici sveta celé tímy spolupracovníkov, dokázal Majster Lasica vytvoriť v spolupráci s jediným človekom, ktorým bol Július Satinský, a potom aj celkom sám.

Mal dar ako nikto iný, hovoriť a robiť správne veci tým najlepším a najzábavnejším spôsobom. Nech už vystupoval ako herec, spevák, textár, moderátor, zabávač či glosátor, keď písal ako dramatik, spisovateľ, či publicista alebo pôsobil ako režisér, svojím umením prinášal ľuďom radosť. Prinášal ju doslova do poslednej chvíle, pretože sa jeho život ukončil tam, kde strávil viac ako šesť úžasných desaťročí – na javisku svojho milovaného divadla.

Slovensko stratilo jednu z najvýraznejších osobností nášho kultúrneho a verejného života, ale dielo Majstra Lasicu zostáva s nami a vždy bude patriť do zlatého fondu slovenského umenia. V tejto smutnej chvíli chcem vyjadriť svoju hlbokú a úprimnú sústrasť rodine pána Lasicu. Česť jeho pamiatke.“

Štúdio L+S

V nedeľu, 18. júla sa priamo na javisku Štúdia L+S s nami definitívne rozlúčil náš milovaný Milan Lasica. A pretože to bol veľký divadelník a profesionál počkal si až na tretiu kľaňačku. Takto odchádzajú len tí najväčší, len keby to nás ostatných tak strašne nebolelo.“​

Daniel Hevier

„Milan Lasica vstúpil do môjho života už ako 12-ročnému. Najprv som počúval a sledoval ich výstupy v rámci L+S v rozhlase a televízii (legendárny Bumerang), potom som ho vnímal ako spolutvorcu Infarktu v Mladej tvorbe, dostal som sa k podpultovým knižkám ich výstupov, ktoré vyšli v Tatrane, jeho text Zaklínač hadov považujem dodnes za zabudnutý klenot slovenskej piesne, po ich návrate do divadla som bol na premiére Plných vrecák peňazí a vzápätí som počúval celé hodiny platňu z tohto muzikálu. 

Pracovne sme sa stretli pri platni M. Laiferovej, kde sme obaja mali zopár textov. Ako redaktor edície EDO v Mladých letách som ho oslovil, aby napísal úvod k textom troch básnikov (Bančej-Urban-Litvák), ktoré vyšli pod názvom Výstrel z motyky, čo urobil rád a veľkoryso. Keď som založil vydavateľstvo HEVI, v antológii Naháňačka áut sme publikovali aj jeho básne, ktoré neboli primárne pre deti, ale deti ich milovali. V ich divadle Štúdiu L+S mi usporiadal výstavu obrazov a mali sme tam aj prezentáciu knihy pána Satinského. Relácia Mojich sedem divov, v ktorej som mal česť byť jeho hosťom, sa dodnes dá kdesi nájsť. Zažil som s ním aj jednu pre mňa trápnu, ale v konečnom dôsledku vtipnú príhodu.

Vždy som sa pohoršoval, ako si niekto môže mýliť týchto dvoch v dvojici Lasica-Satinský. Až sa mi podarilo faux pas: keď som vydával knižky pána Satinského a mal som ho plnú hlavu, oslovil som pána Lasicu: Pán Satinský! Hneď som sa opravil a ospravedlňoval som sa. A on veľkoryso a nonšalantne odvetil: “To nič, pán Feldek!” Odpočívajte v pokoji, pán Lasica. Vyslovujem úprimnú sústrasť pani Magde aj dievčatám.“

Zuzana Kronerová

Odišiel veľký komik a odišiel štýlovo – na javisku, obklopený svojim milovaným a milujúcim publikom. Cítim sa opustená a opustené je celé Slovensko. Spolu so smútkom pociťujem aj veľkú vďačnosť. Za to, že som už ako 16-ročná mohla z hľadiska obdivovať predstavenia Divadla na Korze, a potom mala to šťastie stretávať Milana Lasicu a zažiť ho ako svojho režiséra, partnera na javisku či s mikrofónom na pódiu. Jeho humor mi pomáhal žiť. Keď som mu raz vyjadrila obdiv za jeho krásnu rozlúčkovú reč za milovaným priateľom a kolegom, zažartoval: Zuzka, veď aj vám môžem. Drahý Milan, ja to tak krásne ako Vy neviem povedať. Viem, že Vy aj Julo Satinský mi budete veľmi chýbať.“

Divadlo Astorka Korzo 90´ - Ady Hajdu

„Čierny deň v histórii Slovenska a čierny deň aj pre naše divadlo. Vyslovujeme úprimnú sústrasť rodine a blízkym pána Lasicu. Čičikov náš, Cyrano, milý priateľ, skvelý herec, vždy sme sa s Vami smiali a teraz plačeme.

„My sme herci a on je filozof. V tom je medzi nami veľký rozdiel. Rešpektu, ktorý som mal pred jeho inteligenciou a osobnosťou, som sa zbavil až vtedy, keď som ho prvýkrát rozosmial. A môžem vám povedať, že to nebolo ľahké.

Asi dvanásť rokov sme spolu hrali v Astorke Cyrana a ja som sa chodil pozerať, ako umieral na javisku s Aničkou Šiškovou. On umieral a Anička bola pri ňom. Plakal som a zároveň som sa smial. Zatiaľ sa neviem smiať, zatiaľ len plačem. Ale spomienky s ním mi nikto nezoberie. Roky sme spolu hrali aj v Iluzionistoch, kde mi Zuzka Fialová ako postava hovorí: „Vieš, Molière bol taký disciplinovaný, že zomrel až na konci predstavenia.“ Bol chorý, ale zomrel až po. Taký bol frajer. Umierať na javisku ako Molière je krásne…

Chcem poďakovať pani Magde za to, ako sa oňho starala, aj jeho blízkym kamarátom a pánom doktorom, ktorí ho držali. Bez nich by tak dlho medzi nami nebol. Mali sme naplánovanú odvetu v golfe, tak nech na mňa počká – dáme si ju hore. Už sú tam všetci kamaráti.

Už ste čítali?

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…

Slovák Marek pracuje pre Teslu: Tvrdú morálku v práci vydržíte,…

Marek Vančo pracuje v americkej centrále Tesly v tíme autopilota pre samojazdiace…

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…