Anjel na koľajniciach. Železničiar za šesť rokov práce zachránil 29 životov
Simona Gálová
Simona Gálová

Anjel na koľajniciach. Železničiar za šesť rokov práce zachránil 29 životov

Na stanici sa stretáva s ľuďmi, ktorí už nechcú žiť.

Rizwan zachránil život už desiatkam ľuďom. Za svoju šľachetnosť získal aj cenu. — Foto: Archív RJ. Instagram/rickyspiccies

LONDÝN 20. júla – Rizwan Javed z východného Londýna pracuje od roku 2015 pre linku MTR Elizabeth Line na stanici Ealing Broadway, ktorou denne prejde 60 000 ľudí. V roku 2018 získal cenu Samaritána záchranára, ktorá oceňuje ľudí, ktorí využili svoje schopnosti rozprávania a počúvania na záchranu života. Tridsaťročný Rizwan absolvoval už v roku 2015 školenie, ktoré učí zamestnancov železníc pomôcť ľuďom, ktorí sa snažia spáchať samovraždu.

Rizwan pracuje na 24 hodinovej pracovnej zmene, napriek tomu je stále v strehu a dáva pozor na zraniteľné osoby bez ohľadu na to, na akej smene je. Počas šiestich rokov na železnici zásadne ovplyvnil dochádzajúcich na stanicu v západnom Londýne. „Jedného dňa som bol na nočnej zmene a videl som mladú dámu pri koľajniciach. Keď som sa vracal do svojej kancelárie, všimol si ju znovu. Celý čas tam stála a vyzerala veľmi zúfalo,“ povedal pre Mirror Rizwan, pre ktorého to bolo znamenie, aby zasiahol.

Nechce žiť

Žena začala neskôr plakať, začala si vyzúvať topánky a začala kráčať bližšie ku koľajam. Rizwan najprv zavolal signalistom, ktorí riadia linku, potom nadviazal rozhovor s mladou dámou. „V hlave som mal rôzne myšlienky, ale nakoniec som ju prehovoril, aby išla na bezpečné miesto,“ dodal. Žena mu vysvetľovala, že už nechce žiť.

„Bolo to výročie, keď jej otec spáchal samovraždu na stanici a ona si vyčítala, že ho nedokázala zastaviť,“ spomínal. Po hodinovom rozhovore zavolal políciu, ktorá jej mala prísť pomôcť a poskytnúť podporu. Polícia ho neskôr informovala, že žena je v bezpečí a dostala potrebnú pomoc. Rizwan ovplyvnil život ženy natoľko, že mu o týždeň prišla poďakovať. „Prišla mi len povedať, že to, že som pri nej celú noc stál pre ňu veľa znamenalo,“ prezradil.

Lepší svet

Železnice vyškolili už 22 000 zamestnancov železníc a dopravnej polície, ktorí majú pomôcť ľuďom v núdzi. „Toto školenie ma naučilo ako identifikovať zraniteľnú osobu a ako sa k celej situácii postaviť,“ informoval Rizwan. Medzi hlavné znaky, na ktoré si dáva pozor je znepokojená mimika človeka a aj to, keď si človek zo seba vyzlieka oblečenie. „Akokoľvek gýčovo to znie, musíme rozdávať lásku a vzájomne sa podporovať. Iba tak uvidíme zmeny vo svete,“ dodal s nádejou.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…