Anjel na koľajniciach. Železničiar za šesť rokov práce zachránil 29 životov
Simona Gálová
Simona Gálová

Anjel na koľajniciach. Železničiar za šesť rokov práce zachránil 29 životov

Na stanici sa stretáva s ľuďmi, ktorí už nechcú žiť.

Rizwan zachránil život už desiatkam ľuďom. Za svoju šľachetnosť získal aj cenu. — Foto: Archív RJ. Instagram/rickyspiccies

LONDÝN 20. júla – Rizwan Javed z východného Londýna pracuje od roku 2015 pre linku MTR Elizabeth Line na stanici Ealing Broadway, ktorou denne prejde 60 000 ľudí. V roku 2018 získal cenu Samaritána záchranára, ktorá oceňuje ľudí, ktorí využili svoje schopnosti rozprávania a počúvania na záchranu života. Tridsaťročný Rizwan absolvoval už v roku 2015 školenie, ktoré učí zamestnancov železníc pomôcť ľuďom, ktorí sa snažia spáchať samovraždu.

Rizwan pracuje na 24 hodinovej pracovnej zmene, napriek tomu je stále v strehu a dáva pozor na zraniteľné osoby bez ohľadu na to, na akej smene je. Počas šiestich rokov na železnici zásadne ovplyvnil dochádzajúcich na stanicu v západnom Londýne. „Jedného dňa som bol na nočnej zmene a videl som mladú dámu pri koľajniciach. Keď som sa vracal do svojej kancelárie, všimol si ju znovu. Celý čas tam stála a vyzerala veľmi zúfalo,“ povedal pre Mirror Rizwan, pre ktorého to bolo znamenie, aby zasiahol.

Nechce žiť

Žena začala neskôr plakať, začala si vyzúvať topánky a začala kráčať bližšie ku koľajam. Rizwan najprv zavolal signalistom, ktorí riadia linku, potom nadviazal rozhovor s mladou dámou. „V hlave som mal rôzne myšlienky, ale nakoniec som ju prehovoril, aby išla na bezpečné miesto,“ dodal. Žena mu vysvetľovala, že už nechce žiť.

„Bolo to výročie, keď jej otec spáchal samovraždu na stanici a ona si vyčítala, že ho nedokázala zastaviť,“ spomínal. Po hodinovom rozhovore zavolal políciu, ktorá jej mala prísť pomôcť a poskytnúť podporu. Polícia ho neskôr informovala, že žena je v bezpečí a dostala potrebnú pomoc. Rizwan ovplyvnil život ženy natoľko, že mu o týždeň prišla poďakovať. „Prišla mi len povedať, že to, že som pri nej celú noc stál pre ňu veľa znamenalo,“ prezradil.

Lepší svet

Železnice vyškolili už 22 000 zamestnancov železníc a dopravnej polície, ktorí majú pomôcť ľuďom v núdzi. „Toto školenie ma naučilo ako identifikovať zraniteľnú osobu a ako sa k celej situácii postaviť,“ informoval Rizwan. Medzi hlavné znaky, na ktoré si dáva pozor je znepokojená mimika človeka a aj to, keď si človek zo seba vyzlieka oblečenie. „Akokoľvek gýčovo to znie, musíme rozdávať lásku a vzájomne sa podporovať. Iba tak uvidíme zmeny vo svete,“ dodal s nádejou.

Už ste čítali?

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…

Slovák Marek pracuje pre Teslu: Tvrdú morálku v práci vydržíte,…

Marek Vančo pracuje v americkej centrále Tesly v tíme autopilota pre samojazdiace…

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…

Mamou v dobe covidu: Nevedeli sme, čo nás čaká. Slovenky priznali,…

Strach o seba, aj dieťatko. Mamy musia s príchodom nového člena rodiny…

Chlapcov hnevá pri šachu aj futbale. Talentovaná rómska šachistka…

Šachistka Agátka Berková dokonca remizovala s ruským šachovým…

Uznávaná virologička: Prekonali ste covid-19? Toto by ste mali…

Vyšiel vám pozitívny test na covid-19? Prekonali ste ochorenie s miernymi…