Predčasniatka v košickej nemocnici dostali háčkované chobotnice. Štruktúra chápadiel ich upokojuje
Simona Gálová
Simona Gálová

Predčasniatka v košickej nemocnici dostali háčkované chobotnice. Štruktúra chápadiel ich upokojuje

Chobotnice majú priaznivý vplyv na srdcovú frekvenciu.

Veselé a užitočné hračky a čiapočky si napokon mamičky s deťmi z inkubátora s radosťou odnesú domov ako spomienku. — Foto: UNLP Košice

KOŠICE 17. júla - Lepšia epidemická situácia s COVID-19 opäť umožnila Univerzitnej nemocnici L. Pasteura v Košiciach prijímať dary aj pre najzraniteľnejších pacientovpredčasne narodené deti. „Obe naše neonatologické pracoviská v týchto dňoch prijali spolu 370 háčkovaných čiapočiek a 200 chobotničiek vytvorených s láskou od stovky dobrovoľníkov,“ napísali pracovníci Nemocnice L. Pasteura. V tejto nemocnici sa ročne narodí približne tritisíc detí a asi tristo z nich sa narodí pred 36. týždňom gravidity.

Pôvodný projekt so štrikovanými chobotničkami vznikol v Dánsku. Ich štúdie uvádzajú, že u predčasne narodených detí mali chobotničky priaznivý vplyv na srdcovú frekvenciu a deti boli pokojnejšie. Štruktúra háčkovaného chápadla im totiž pripomína pupočnú šnúru. Bábätká sa takto rozptyľujú, aby neťahali za hadičky v inkubátore, ale chytali chobotnicu, pri ktorej majú dojem, že sú stále v maminom bruchu. Bábätká majú silné úchopové reflexy a veľmi dobre vyvinutý hmat, čiže uchopovanie chápadiel chobotníc môžu veľmi intenzívne vnímať, čo určite pozitívne ovplyvní ich celkovú pohodu a v nadväznosti na to zlepší aj ich zdravotný stav.

Chobotničky ako pamiatka

Mnohé z predčasne narodených detí prichádzajú na svet s vrodenými chybami. „Tieto deti si vyžadujú špeciálnu zdravotnú starostlivosť, niektoré podstupujú život zachraňujúce úkony a často ležia v spleti hadičiek, za ktoré poťahujú. Chobotničky s chápadlami sú skvelý nápad. Pomôžu deťom preklenúť obdobie, kedy sa mamička dostane k bábätku, “ hovorí Peter Krcho, primár Neonatologického oddelenia UNLP. Tieto veselé a užitočné hračky a čiapočky si napokon mamičky s deťmi z inkubátora s radosťou odnesú domov ako spomienku.

V nemocnici, obzvlášť u predčasne narodených detí, je potrební pracovať s prísne sterilnými predmetmi. „Háčkované hračky a čiapočky sú vyrobené z priadze so 100 % obsahom bavlny, preto ich pred umiestnením k bábätku môžeme sterilizovať horúcim vzduchom a mamičky potom prať pri 60 ºC. Navyše, bavlna sa nežmolkuje,“ dodáva Jana Senčáková, staničná sestra z Neonatologického oddelenia. Do benefičného háčkovania organizovaného K 13 – Košickými kultúrnymi centrami a Výmenníkmi sa pravidelne zapájajú dobrovoľníci z celého Slovenska, preto sa benefičné háčkovanie nikdy nekončí.

Už ste čítali?

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…

Slovák Marek pracuje pre Teslu: Tvrdú morálku v práci vydržíte,…

Marek Vančo pracuje v americkej centrále Tesly v tíme autopilota pre samojazdiace…

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…