Dobré noviny
Kúpili schátraný banícky dom. Nechcú z neho urobiť naleštenú chalupu, ale chcú zachovať odkaz histórie
Simona Gálová
Simona Gálová

Kúpili schátraný banícky dom. Nechcú z neho urobiť naleštenú chalupu, ale chcú zachovať odkaz histórie

Banícky dom postavili pred 120 rokmi Spišskí Nemci, teraz ho idú rekonštruovať mladí Slováci.
Banícky dom postavili pred 120 rokmi Spišskí Nemci, teraz ho idú rekonštruovať mladí Slováci. — Foto: Facebook - Čierne diery

Autori si cenia históriu domu, a preto chcú v dome zachovať čo najviac pôvodných prvkov.

SMOLNÍCKA HUTA 17. júla - Zoskupenie Čierne diery, ktoré propaguje zabudnuté miesta na Slovensku, zainvestovalo do kúpy starého baníckeho domu. Domček našli v Smolníckej hute, v dedine uprostred vysokých a hlbokých hôr, ktorá kedysi žila z baníctva„Našli sme tu domček v pôvodnom stave, ktorý sa snažíme s úctou k histórii opraviť,“ povedali členovia Čiernych dier.

Pred najmenej 120 rokmi dom postavili Spišskí Nemci - Mantáci. Neskôr bol osídlený slovenskou rodinou učiteľky v materskej škole. V dome našli neporiadok, ale aj cenné veci„Nachádzame odkazy kedysi čisto nemeckej baníckej obce. Cenné biblie, mapy spred viac ako sto rokov. Rysuje sa nám celkom pekná zbierka. Musíme jej nájsť hrdé miesto,“ prezradili. 

Do fázy obnovy vstupujú s veľkým rešpektom. Zadanie pre architektov znelo jasne: adaptovať kamenný dom na účel súčasného bývania, ale nie za každú cenu zmeniť pôvodný koncept. Vzhľadom na banícky pôvod sa chcú autori držať skôr meštianskeho ako vidieckeho štýlu. „Opúšťame ideu naleštenej chalupy bratislavskej rodiny. Chceme sa skôr prispôsobiť naše punkáčskej filozofii,“ vysvetlili.

Zanechať ducha domu

Autori chcú vybudovať komfortný priestor s kvalitnými materiálmi so zachovaním autentických prvkov, s odkazom na históriu„Veľa ľudí si domy v pôvodnom stave kupuje preto, aby všetko opravili, vymenili, vyleštili. My si ceníme pamäť domu. Pôvodné materiály, prvky, ale rovnako aj myšlienku stavby. Nemali sme v úmysle prepájať kuchyňu s obývačkou, ani pridať vikiere na strechu a altánky do záhrady, lebo je to je súčasné, ale nechceli sme si ani vyzdobiť steny starými krosnami a stavať rustikálne pece, lebo je to ľudové. Staré začmudené kachle hrejú úžasne,“ prezradili.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Banícky dom v Smolníckej Hute (@vitajte_v_hute)

Na Slovensku už nie je veľa miest, kde je možné vidieť pôvodné banícke domčeky, krajinu a zvyšky infraštruktúry tak ako v okolí Smolníckej huty. „Aj keď sa tu nezachovali skoro žiadne závody alebo huty, pozostatky života baníkov, ale najmä ťažby, vidno na každom kroku. A najlepšie je, ako dokážu slúžiť aj dnes. Napríklad bývalá úzkoľajka, ktorá prechádzala aj Smolníckou Hutou, slúži v zime ako bežkárska trasa a v lete zasa ako cyklochodník. Vedie popri potoku, ktorý vďaka obsahu kovov mení farbu,“ prezradili.

V dome našli aj kusy vyťaženej železnej rudy aj pozlátené kamene„Aj sme sa potešili, že banícky dom bude pre nás pokladom aj doslovne, ale bohužiaľ, ide len o minerál, ktorý sa ťažil aj okolo Smolníka, prezývaný aj mačacie zlato. Tak premýšľame, čo s ním,“ dodali. 

Deti učiteľky

Autorom sa dokonca podarilo spojiť so sestrami, ktoré v dome strávili svoje detstvo„Smolnícku Hutu rodina síce opustila v roku 1966, no okamžite začali spomínať, kde bola obývačka, kuchyňa, špajza a ako cez jej zamrežované okno sledovali susedu, ktorá sa krásne obliekala a maľovala alebo na skalu nad záhradou, kde sedávali. Bolo to veľmi dojemné stretnutie,“ napísali na instagrame Čierne diery. Aj vďaka tejto návšteve sa budú členovia Čiernych dier na starý dom pozerať inak. „Ďalšie spomienky do mozaiky. Nie je to pre nás len priestor, ale celá malá história,“ dodali.

Už ste čítali?