„Všetky matky sú dokonalé a majú skvelé deti, iba ja nie.“ Pozor, sociálne siete skresľujú materstvo
Alexandra Valková
Alexandra Valková

„Všetky matky sú dokonalé a majú skvelé deti, iba ja nie.“ Pozor, sociálne siete skresľujú materstvo

Treba si vždy uvedomiť, že to, čo vidíte na internete, je často skreslené. 

Ilustračné foto — Foto: unsplash

Ako píše portál zena.aktualne.cz, internet a sociálne siete navyše množstvo matiek dnes využíva ako zdroj informácií o výchove dieťaťa a na zdieľanie svojich skúseností. Prieskumy ukazujú, že až 80 percent žien na materskej dovolenke si denne na internetových fórach vyhľadáva informácie týkajúce sa výchovy detí, zdravia, výživy a ďalších tém súvisiacich s materstvom.

„Pokiaľ ide o sociálne siete, ženy s deťmi a nastávajúce matky tvoria asi štvrtinu všetkých používateliek, sú teda jednou z najpočetnejších a zároveň najaktívnejších skupín,“ dodáva psychoterapeutka.

Ak nežijem ako ony, som zlá matka

„Práve vďaka internetu a sociálnym sieťam sa z niečoho intímneho a súkromného stáva vec verejná. A to je na jednu stranu v poriadku - možno tak zvyšovať informovanosť, zdieľať a stretávať sa s ľuďmi, ktorí prežívajú podobné veci ako my. Na druhú stranu to vytvára tlak - žena cíti nutnosť zažívať materstvo také, aké ‚má byť' a ak prežíva iné pocity a materstvo si neužíva tak, ako influencerky na Instagrame, môže to vnímať ako zlyhanie,“ hovorí.

Foto: unsplash

Ďalším problémom môžu byť materské fóra. Získané rady matke veľakrát nepomôžu, prípadne jej dokonca uškodia. „Tým, že sa tu stretávajú ženy, ktoré riešia rovnaké veci, používateľky majú pocit, že im konečne niekto rozumie. To však so sebou nesie riziko, že budú bez výhrad dôverovať informáciám, ktoré tu dostanú. Okrem toho môžu ženy nepríjemne prežívať, ak pri hľadaní rady od iných matiek budú mať pocit, že ich pocity alebo to, s čím chcú poradiť, nie sú v nejakom zmysle normálne. Napríklad im ostatné ženy napíšu, že ony to v materstve takto nemajú/nemali, že je s danou ženou niečo v neporiadku, že niekde urobila chybu,“ tvrdí psychoterapeutka.

Náchylnejšie sú predovšetkým prvorodičky, ktoré svoje skúsenosti nemôžu porovnávať s predchádzajúcimi deťmi. Ale platí to aj pre úzkostlivejšie povahy alebo ženy so sklonmi k perfekcionizmu, pre ktoré je extrémne dôležité všetko zvládať a mať pod kontrolou.

„Realita materstva je taká, že žena trávi čas starostlivosťou o dieťa, dojčením, prebaľovaním, nákupom potravín, prechádzkou s kočíkom. Pokiaľ nemá kamarátky, ktoré by boli v rovnakej životnej situácii, sú tieto aktivity často veľmi osamelé a tiež repetitívne, takže aj matka , ktorá dieťa miluje a rolu matky si užíva, je často unavená, cnie sa jej po určitej bezstarostnosti, čo so sebou zasa nesie výčitky, že jej vôbec niečo také napadá. Keď potom dieťa na chvíľu uspí a pre odreagovanie bezmyšlienkovo surfuje po internete, na diskusnom fóre alebo na účte matky-influencerky, je konfrontovaná s virtuálnym životom, ktorý jej ten jej vôbec nepripomína,“ opisuje Mynaříková.

Nenechajte sa pohltiť virtuálnym obrazom materstva

Ženám, ktoré sa porovnávajú s dokonale štylizovanými fotkami na Instagrame psychoterapeutka radí, aby sa fotografiami ideálneho virtuálneho materstva nenechali pohltiť.

„Ženy by mali získavať informácie z viacerých zdrojov, vrátane 'skutočných' ľudí, nie len influencerok alebo anonymných žien na diskusných fórach. Ak má žena pocit, že jej sledovanie sietí prináša skôr výčitky a trápenie nad tým, čo všetko nezvláda , nie je od veci postrážiť si čas, ktorý na sieťach trávi, a nahradiť aspoň nejakú časť inou aktivitou,“ hovorí.

Psychologička tiež upozorňuje, že matky majú veľký vplyv na to, ako budú deti k internetu a sociálnym sieťam neskôr pristupovať. Pokiaľ je dieťa opakovane svedkom toho, že jeho rodič trávi na mobile príliš veľa času, môže to ovplyvniť to, ako bude dieťa v budúcnosti pristupovať k sociálnym sieťam a k internetu všeobecne. 

Časť 2 / 2

Už ste čítali?

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…